Akay, fark ödemeleriyle ilgili konuştu

“Daha anlaşılır bir açıklama yapılmasını beklemek emeklinin hakkıdır”

Akay, fark ödemeleriyle ilgili konuştu

“Daha anlaşılır bir açıklama yapılmasını beklemek emeklinin hakkıdır”

23 Temmuz 2016 Cumartesi 10:00
Akay, fark ödemeleriyle ilgili konuştu

 Keşan Tüm Sivil Emekliler Yardımlaşma Derneği Başkanı Yalçın Akay, dün yaptığı açıklamada, SGK tarafından emekli maaşlarının fark ödemesine ilişkin açıklamayı değerlendirdi.

Bugünden başlayarak Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu(Bağ-Kur) emeklileri için bir fark ödemesi yapılacağının bildirildiğini belirterek söze başlayan Akay, “Bu yapılacak olan farkın ne oranda ve nasıl yapılacağı konusunda bir bilgi verilmedi. Acaba bundan 8-10 gün öncesinde yapılan Haziran ayı sonu itibariyle yapılması gereken enflasyon zammı olan 3,63’ün yatırılacağı mı bildiriliyor? Muallâk bir açıklama özüne bakıldığında anlaşılır bir şey yok. Ama 22 Temmuz’dan başlayarak Emeklilere zam yapılacağı bildirilmektedir. Dediğimiz gibi bu zaten yapılması planlanan 3,63 lük zam mı? Yoksa yeni bir şey mi bunu anlayamadık. İlgililerden bu konuda daha anlaşılır bir açıklama yapmasını beklemek emeklinin hakkıdır. Geçen gün yazdığım yazıda enflasyon hesaplarının ne şekilde yapıldığını çok açık bir şekilde belirtmiştim.  O anlamda zaten yılbaşından bu yana her türlü şeye yapılan zamla birlikte enflasyon normalde 3,63’ün çok üzerinde bu yüzden emekliye zaten bir fark vermek gerekir. Hatta bu farkın dişe dokunur bir fark olması gerekir.” diye konuştu.

EMEKLİNİN HAKKI YENMEMELİ YENİLMEMELİ!

Yalçın Akay, açıklamasına şöyle devam etti: “Her zaman söylüyorum. Her ne hikmetse yaranmak gibi bir mecburiyetimiz yok ama emeklinin yalvarmasını yakarmasını mı istiyorlar. Yöneticilerimiz, büyüklerimiz, Milletvekillerimiz, Meclisimiz, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ne istiyorlar anlayamadık. Onlar bunu açıklamıyorlar kötü mü davranıyorlar bu konuda bizde ne olduğunu bu bakımdan anlayamıyoruz. Emeklinin hakkı yenmemeli yenilmemeli! Çünkü iyi bir şey değil. Emekli güçlü iken, kuvvetli iken, sağlıklı iken bu ülkeye hizmet etti. Her bağlamda yardımcı oldu. Askerliğini yaptı. Vergisinin ödedi. Çalıştı, prim borcunu ödedi. Belli yaşlara gelmiş emekliden daha ne istene bilir ki. Buna rağmen hala bizim devletimiz çıkarda şu kadar emekliye ihtiyacımız var. Yapacak işleri şudur derse yinede gönüllü olarak gitmeye hazırız. Lütfen bizi artık dinlesinler ne istediğimizi ne yapmak istediğimizi anlasınlar. Kendileri de ne yapmak istediklerini anlatsınlar. Lütfen artık emekliyi ellerinin tersiyle itilecek bir çoğunluk zannetmesinler. Bu emekli isterse bu ülkede birçok şeyi değiştirebilir. 20 milyon emeklinin alışveriş için çarşı pazara çıktığını düşünün. Emekliye yapılacak her türlü zam, verilebilecek her türlü para anında piyasaya yansıyor. Devlet vergilerden zaten birçok gelir elde ediyor. Neden çekiniyorlar emekliye verecekleri 3-5 kuruştan bunu anlayamıyorum.”          

SGK’DEN FARK ÖDEMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

SGK'den emeklilik, malullük, vazife malullüğü, dul veya yetim aylığı alan kişilere fark ödenmesine ilişkin yapılan yazılı açıklama şu şekilde: “Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alan toplam 2.040.149 kişinin 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan fark tutarları, aylık almakta oldukları banka ve PTT şubelerine gönderilerek 22 Temmuz 2016 tarihinde ödemeleri yapılacaktır. Bu kapsamda Mayıs-Haziran-Temmuz döneminde aylık alanlara Temmuz ayı olmak üzere 1 aylık tutarında, Haziran-Temmuz-Ağustos döneminde aylık alanlara Temmuz ve Ağustos ayları olmak üzere 2 aylık tutarında, Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde aylık alanlara Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları olmak üzere 3 aylık tutarında, aylıklarını her ay alanlara Temmuz ayına ait 1 aylık tutarında aylık farkı tahakkuk ettirilmiştir. Toplam fark ödemesi tutarı 274.000.857,94 TL'dir.”

Son Güncelleme: 25.07.2016 10:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol