Aktaş, araç alım konusunda vatandaşları uyardı:  “Vatandaşlar araç alışverişlerini muhakkak kurumsal yerlerden yapsınlar”

Keşan Oto Galericiler Sitesi Başkanı Göksel Aktaş, ikinci el araç ticaretinde dolandırıcılık olaylarına dikkat çekerek alıcılara önemli uyarılarda bulundu. 

Aktaş, araç alım konusunda vatandaşları uyardı:  “Vatandaşlar araç alışverişlerini muhakkak kurumsal yerlerden yapsınlar”

Keşan Oto Galericiler Sitesi Başkanı Göksel Aktaş, ikinci el araç ticaretinde dolandırıcılık olaylarına dikkat çekerek alıcılara önemli uyarılarda bulundu. 

Medya Keşan
Medya Keşan
03 Temmuz 2020 Cuma 20:02
Aktaş, araç alım konusunda vatandaşları uyardı:   “Vatandaşlar araç alışverişlerini muhakkak kurumsal yerlerden yapsınlar”

AYGÜL KONAR

Kamu bankaları tarafından açıklanan kredi destek paketleri sonrası piyasanın hareketlendiğini ve ikinci el araç ticaretinin hız kazandığını dile getiren Aktaş, internet üzerinden yapılan satışların da arttığına dikkat çekerek, araç alacak vatandaşları uyardı.

“NE YAZIK Kİ CAYDIRICI BİR CEZA DA YOK”

Dolandırıcıların internette araçları piyasa değerinin altında göstererek, gerçekte olmayan araçların ilanını verdiklerini belirten Göksel Aktaş, “Araç almak isteyen bir vatandaş, siteden kendi bütçesine göre araç buluyor ve bahse konu dolandırıcı ile iletişime geçiyor. Diyorlar ki kaparo gönderirseniz bu aracı satmayacağız. Vatandaş kaparosunu gönderip aracı almaya gidiyor, ortada araç da yok muhatap da. Bu durumda kişi şikayet etse bile ne yazık ki caydırıcı bir ceza da yok. O yüzden vatandaşlarımız araç alışverişlerini muhakkak kurumsal yerlerden, otomobil ticaret merkezlerinden, bayilerden yapsınlar. İnternet sitelerinde ne olduğu belli olmayan kişilerin verdiği ilanlara itibar etmesinler. Satın almak istedikleri aracı muhakkak görsünler” dedi.

Pandemi sebebiyle fabrikaların üretimi durdurması sonrası sıfır araçların henüz ülkeye gelmediğini, arz talep dengesinin bozulduğunu söyleyen Aktaş, dolandırıcıların bu durumdan da faydalandığının altını çizdi.

“YETKİ BELGESİ İLE KAYIT DIŞILIĞIN ÖNÜNE GEÇEBİLİRİZ”

2019 verilerine göre Türkiye’de 8 milyon 600 bin aracın el değiştirdiğini, bunun 5 milyona yakınının ayaküstü araç alıp satanlar tarafından gerçekleştiğini belirten Göksel Aktaş, “Kayıt dışılığın önüne geçilmediği sürece fiyatların yükselmesine engel olamayız. Ticaret Bakanlığımızdan, Gelir İdaresi Başkanlığımızdan, Vergi Denetleme Kurulu’ndan internet sitelerinin denetlenmesini ve kayıt dışılığın önüne geçilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Sektöre bir standart getirecek olan ikinci el araç ticareti yetki belgesi ile önemli ölçüde bu kayıt dışılığın önüne geçileceğini ve sektöre bir standart geleceğini ifade eden Aktaş, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bekleyen ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanarak hayata geçecek olan mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu Ağustos ayına kadar uzatılmıştı. Bu süreçle birlikte sektöre bir çeki düzen gelmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol