Ali Uslu:

İkinci el oto piyasası durgun

Ali Uslu:

İkinci el oto piyasası durgun

26 Haziran 2014 Perşembe 01:10
Ali Uslu:
 Keşan Oto Galericiler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uslu, yaptığı açıklamada ikinci el otomobil piyasasındaki durgunluktan bahsederken, Ramazan sonrasından umutlu olduklarını söyledi.

“İŞLERİMİZ ÇOK AĞIR AKSAK İLERLİYOR”

Uslu, yaz sezonunun başlamasıyla beklenenin aksine ikinci el piyasasında ciddi bir durgunluğun yaşandığını, ayrıca durgunluğun sebebinin ise sıfır araçlarda yaşanan takasların azalmasından kaynaklandığını belirterek, “Yaz sezonunun gelmesiyle birlikte bizde hiçbir hareket başlamadı.  Bölgesel olarak düşünüyorduk bu hareketsizliği ama tüm Türkiye genelinde aynı sıkıntıların olduğunu görüyoruz. Bu yıl biraz da piyasalar doyum noktasına geldi.  İşlerimiz çok ağır bir şekilde ilerliyor. Ağır aksak gidiyoruz. Fakat sıfır araçların fiyatlarının artması ve bu araçları alımda bazı zorlukların olması, ikinci elde istenilen orta yaş araçların takasa gelmemesine neden oldu. Takasa gelmeyince biz ikinci el ürün temin etmekte zorlanıyoruz. Buna istinaden de yüksek model ikinci el araçta değil, daha düşük model araçlarda hareket oluyor. Bu hareketin sağlanabilmesi için takas sisteminin devam etmesi gerekiyor. Takas sisteminin de sıfır piyasasında durmasından dolayı araç temin edememe olayı var. Buna istinaden de işlerimizde ağırlaşma yaşanıyor.  Bu yıl oluşan müşterilerimiz tamamen takassız müşteriler. Bu müşterilerimiz elindeki 10-15 bin liralık araçları vererek model yükseltmeye gidiyorlar. Bazen taksitler çoğaldığı zaman bizler de zorlanıyoruz.” dedi.

“BUĞDAY HASADI BİZİM UMUDUMUZ”

Gelecek ay, piyasaların biraz daha hareketleneceğini tahmin ettiklerini söyleyen Ali Uslu; “Ramazan Ayının gelmesi diğer sektörlere göre bizim sektörü yavaşlatmaz. Aksine daha da hareketlendirir. Çünkü önümüzde bayram var. Yine hasat dönemindeyiz. Hasat fiyatları belli olmaya başladığında bizim işlerimiz de mutlaka artacaktır. O yüzden bir an önce ürünlerin fiyatlarının açıklanması gerekiyor. Buğday hasadından umutluyuz. Güzel bir fiyat olursa biz de mutlu oluruz.” şeklinde konuştu.

“15 TEMMUZDAN SONRA HAREKETLENME OLUR”

Geçtiğimiz yıllarda ikinci el piyasasını hareketlendiren diğer bir konunun ise memurların tayinlerinin olduğunu dile getiren Uslu, “Bu yıl ise tayinler nedeniyle bizlere çok fazla araç düşmedi. Hiçbir hareket olmadı. Giden aracıyla gitti, gelen de aracıyla geldi. Geçen yıl bu süreç çok hareketliydi. Ama bu yıl pek bir hareket yok. Tatilin başlamasıyla birlikte Temmuz’un 15’inden sonra bir hareketlilik bekliyoruz.” şeklinde görüş belirtti.

“2014 İKİNCİ EL PİYASASININ YILI OLACAK”
Ramazan sonrasından umutlu olduklarını bir kez daha yineleyen Ali Uslu; “Ramazan’dan sonra umutluyuz. Çünkü ben daha önceki beyanatlarıma da 2014’ün ikinci el piyasasının yılı olacağını söylemiştim ve oluyor da. Hasatlar başladıktan sonra bizim piyasamızdaki duraksama sona erecek ve hareket başlayacak. 2014 yılında ikinci el yılı yaşanıyor ve yaşanmaya devam da edecek.

“İNTERNET PİYASASI GÜVENİLİR DEĞİL”

Uslu, ikinci el araç alacak olan kişilere de bazı uyarılarda bulunarak, sözlerini şöyle sonlandırdı: “İkinci el araç alacak olanlar mutlaka garantör olarak bir galericiye başvursun. Çünkü piyasada o kadar yanlışlar var ki, birçok vatandaşımız bundan mağdur oluyor. Bizler Keşan Oto Galericiler Sitesi’ndeki bir grup esnaf olarak sattığımız araçların sonuna kadar arkasındayız. Ancak internet piyasası kesinlikle güvenilir değil. İnternet sitesinden görmeden araç alacağım diyen, hayatının hatasını yapar. Çünkü genelde pert kayıtlı araçlar ve hasarlı araçlar hiç bir şey yokmuş gibi satılmaya çalışılıyor. Böyle olunca da internet piyasasının güvensizliği ortaya çıkıyor. İnternette gördüğü bir aracı görmeden incelemeden alan hayatının hatasını yapar.”

Son Güncelleme: 27.06.2014 02:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol