Çakır: “Bayram alışverişinde canlanma yok”

Keşan Sebze Manav ve Bakkallar Odası Başkan vekili Mustafa Çakır, Ramazan Bayramını kutlayarak, vatandaşların alışverişlerini yerel esnaftan yapmalarını istedi.

Çakır: “Bayram alışverişinde canlanma yok”

Keşan Sebze Manav ve Bakkallar Odası Başkan vekili Mustafa Çakır, Ramazan Bayramını kutlayarak, vatandaşların alışverişlerini yerel esnaftan yapmalarını istedi.

Medya Keşan
Medya Keşan
12 Mayıs 2021 Çarşamba 15:55
Çakır: “Bayram alışverişinde canlanma yok”

HABER MERKEZİ

Ramazan bereketinin küçük esnafa yansımadığını kaydeden Çakır, bunun en büyük nedeninin, dükkânların çalışma saatlerinin kısıtlı oluşu ve akşam iş dönüşlerinde, işyerlerinin kapanmasından kaynaklandığını söyledi. 

“ÇOCUKLARIMIZ BAYRAM HARÇLIKLARINI YİNE BAKKAL AMCALARINDAN ALACAKLAR”

Açıklamasında, bayram alışverişlerinde canlanma olmadığını belirten Mustafa Çakır, şunları söyledi: “Halkımızın daha ziyade fırınları kullanması, fırınlar önünde ve caddelerde yoğun trafik oluşturdu. Tabi ki önce sağlık diyoruz yine de şükür etmek gerekir. Kapalı esnaf arkadaşlarımızda inşallah en yakın zamanda yüzleri gülecektir. Esnaflar bir bütündür. Bayram alışverişinde de canlanma yok. Bunun en büyük nedenlerinden biri olarak, tıpkı Ramazan ayında olduğu gibi, tüketicilerin internet alışveriş tercihleri olarak görüyoruz. O hale geldik ki yara bandının siparişini dahi internetten ister olduk. Düşünün diğerlerini. Burada amaç bayram gibi içinde sıcaklık ve coşku barındıran o günün coşkusunu yaşatmaktır. Temel ihtiyaçlarımızı en yakın mahalle esnafımızdan yaparsak bayram geleneklerini yaşatmış oluruz. Hem de ihtiyaç dışı satın alma söz konusu olmaz. İhtiyacının olmadığı halde birçok şey zincir marketlerden alınıyor. İndirimlere kapılıp kredi kartlarını borçlandırıyoruz. Bu davranışla alışveriş yapma hastalığı yapmış oluyoruz. Kendimizi tanımamız gerekir. Bayram diye alıveriş yapma kompleksinden kurtulmak gerekir. Temel gıda maddelerinin satıldığı en yakın adres yerel esnaftır. Emekli esnaf dışında, hiç bir esnafın maaş garantisi yoktur. Çalışırsa dükkânı açık olursa, başta SGK olmak üzere giderlerini ve evinin geçimini karşılar. Bayram günlerinde küçük esnaf tüketici tarafından hak ettiği desteği mutlaka alacaktır. İnşallah tek dileğimiz yine o güzel günlere birlikte kavuşacağız. Çocuklarımız bayram harçlıklarını yine bakkal amcalarından alacaklar. Herkes birbiriyle doya doya kucaklaşacak bayram sevinçleri yaşayacağız. Güzel günler çok yakında diyerek Ramazan Bayramının ülkemize huzur ve barış esnafımıza bereket, sağlık getirmesi dileğiyle hep bir arada sevgi dolu nice bayramlar yasayalım. Bayramımız kutlu olsun.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol