Çakır: “Küçük esnaf yine yedek kulübesinde”

Keşan Sebze Manav ve Bakkallar Odası Başkan vekili Mustafa Çakır, KOSGEB’in açıkladığı destek programı hakkında konuştu.

Çakır: “Küçük esnaf yine yedek kulübesinde”

Keşan Sebze Manav ve Bakkallar Odası Başkan vekili Mustafa Çakır, KOSGEB’in açıkladığı destek programı hakkında konuştu.

Medya Keşan
Medya Keşan
06 Mayıs 2021 Perşembe 10:46
Çakır: “Küçük esnaf yine yedek kulübesinde”

AYGÜL KONAR

Çakır açıklamasında, Pandeminin ruh sağlığını alt üst ettiğini ve esnafın ekonomisini vurduğunu söyledi.

“NE YAZIK Kİ BU ŞARTLAR KÜÇÜK ESNAFA UYMUYOR”

Açıklamasına Cumhurbaşkanının açıkladığı KOSGEB programına teşekkür ederek başlayan Çakır, sözlerine şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın hazırladığı KOSGEB yeni programında mikro işletmelere 30.000 TL Küçük işletmelere 75.OOO TL, 3 yıl geri ödemesiz tamamı faizsiz programına teşekkür ediyoruz. 9-10 işçi çalıştırma koşulu var. Vergi borcu, SGK borcu olmayacak. Pandemi süresinin başlangıcında tüm esnafa kullandırılan 25.000 TL’den faydalanmamak gerekiyor. Ne yazık ki bu şartlar küçük esnafa uymuyor. Küçük esnaf yine yedek kulübesinde. 7 Mayıstan itibaren zincir marketlerde 17 Mayıs sonuna kadar içki satılmayacak. Bu karar yeni alındı. Küçük esnaf İçişleri Bakanlığımızın talimatını daha önce uygulamaya başladı. Bu haksız rekabeti önlediği için Bakanlığımıza teşekkür ederiz. Bizlerin satış cirosunu Alkol ve tütün mamulleri teşkil ediyor. Ramazan ayının bereketine inanarak alkol satışının olmayışını anlayışla karşıladık. Dini vecibelerimiz her şeyin üstündedir.”

“KÜÇÜK ESNAF DENİZİN ORTASINDA KALDI AZGIN SULARDA BOĞUŞUYOR”

Son günlerde sigara satış yasağının konuşulduğunu, böyle bir yasağın olmadığını ifade eden Çakır, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Şimdi de sigara satışı yasağı var diye konuşuluyor. Sakın buna inanılmasın. Tüm işyerlerimizde sigara satışlarımız yapılmaktadır. Zaten sınırlı sayıda mal sattığımız için ne satacağımızı şaşırdık. Pandemi ruh sağlığımızı alt üst etti, esnafın ekonomisini vurdu. Küçük esnaf denizin ortasında kaldı azgın sularda boğuşuyor. Devletinin ona uzanan eliyle kıyıya çıkacaktır inşallah. Esnafın ticaret hakkı en temel hak ve özgürlüğündedir. Nereden nereye geldik. Ramazanda elimize kolonya almazdık, alkol var diye şimdi pandemi döneminde kolonya ile ellerimizi temizliyoruz. Ne tuhaf, ödeme yapacağımız yerler açık, para kazanacağımız yerler kapalı. Tabii ki hiç bir şey sağlıktan önemli değil. Önce sağlık diyerek insan hayatının değeri hiç bir şeyle ölçülmez. Devletimizin vuracağı ekonomik aşı inşallah esnaflarımıza şifa verecektir. Çünkü biliyoruz ki birlikten kuvvet doğar. Bir arada olduğumuz Ramazanların ve Bayramların özlemiyle güzel günler göreceğiz inşallah.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol