Çakırlar: “Esnafın hali perişan”

İYİ Parti Grup Başkanı Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, koronavirüs yüzünden olumsuz etkilenen esnafa dair açıklamada bulundu.  Çakırlar, virüsten olumsuz etkilenen hem esnafın hem de işçinin durumunun perişan olduğunu kaydetti. 

Çakırlar: “Esnafın hali perişan”

İYİ Parti Grup Başkanı Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, koronavirüs yüzünden olumsuz etkilenen esnafa dair açıklamada bulundu.  Çakırlar, virüsten olumsuz etkilenen hem esnafın hem de işçinin durumunun perişan olduğunu kaydetti. 

Medya Keşan
Medya Keşan
30 Nisan 2020 Perşembe 11:40
293 Okunma
Çakırlar: “Esnafın hali perişan”

HABER MERKEZİ

“ESNAF İÇİN HALEN DAHA RAHATLATICI BİR ÇÖZÜM ÜRETİLEMEMİŞTİR”

İş hayatındaki her sektörde ekonomik olarak küçülmeler gözle görülür bir şekilde arttığını dile getiren Çakırlar, sözlerine şöyle devam etti:“Ülkemizde yaşanan Koronavirüs salgını ile birlikte alınan önlemler neticesinde iş hayatındaki her sektörde ekonomik olarak küçülmeler gözle görülür bir şekilde artmaktadır. Koronavirüs (Covid-19) çok hızlı yayılmasından dolayı gerekli tedbirler kapsamında virüsün insanlar arasında etkileşim yaşamaması için haklı olarak birçok iş yeri sahibi kepenk indirmek zorunda kalmıştır. Lakin, Devletin aldığı kararların doğuracağı sonuçları öngörmesi ve bu olgulara çözüm üretmesi gerektiğinin farkına ne zaman varacağı merakla beklenmektedir. Ülkemizde birçok küçük esnafın kepenk indirmesi, onların ekonomik olarak zor günler geçirmesi anlamına gelmektedir. Esnaf için halen daha rahatlatıcı bir çözüm üretilememiştir. Kamu bankaları tarafından esnafa verilen ertelemeli krediler üzerinden esnafa nefes aldırmaya çalışmak ilerleyen zamanlarda daha vahim tablolarla karşı karşıya kalınması esnaf açısından kaçınılmaz olacaktır. Şu an birçok çalışan (çalışamayan) yarını hesaplayamamaktadır. Ülkemizde Taksici, berber, garson ve yevmiyeci gibi günlük gelirleriyle hayatlarını idame ettirmek zorunda olan birçok çalışan vardır. Salgın süresince dükkanları kapalı olan berberler, lokantalarda insana hizmet için var olan garsonlar gibi birçok iş koluna ait çalışanlar işsiz vaziyettedir. Normalleşme sürecinde dahil bu iş gruplarındaki çalışanlar, insanlara yakın etkileşimin önüne geçilmesi için fazlalık olarak görülecek ve işten çıkarma süreci geçtikten sonra, köklü bir değişiklik yapılmaması durumunda işlerini kaybetmekle yüz yüze kalacaktır. Kamu bankaları üzerinden verilen desteklerde şartlar sunulmasından dolayı birçok iş yeri sahibi ve çalışanlar ilan edilen kredileri kullanamamakta veya %20-50 arası bir ödenek aldıklarını belirtmektedir.”

“NORMALLEŞME SÜRESİNCE EKONOMİK PROBLEMLER DEVAM EDECEK”

Açıklamasında, “Büyük bir ekonomik çıkmaza giren esnafın dertlerini ve problemlerini Tekâlif-i milliye diyerek sarfınazar etmek, devlet ricaline hiç ama hiç yakışmaz” diyen Çakırlar, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Esnafın ve çalışan vatandaşlarımızın devletten beklentisi ekonomik olarak zor günler geçiren vatandaşlarına acil eylem paketi adı altında sunulan desteğin kredi olmaması hibe olması gerektiğidir. İlla bir kredi verilecekse bu kredinin faizi devlet tarafından karşılanmalı, aynı zamanda esnafın çalışmadığı aylarda kirasını devletin karşılaması, salgının başladığı tarih olan Mart ayından itibaren 1 yıl boyunca elektrik, su ve doğalgaz ücretlerinin en az %50’sinin karşılanması gibi destekler sağlanmalıydı. 3 aylık ertelemeler çare olmayacak, normalleşme süresince ekonomik problemler devam edecektir. Özellikle Edirne gibi insan sirkülasyonunun nüfus olarak az olduğu şehirlerde küçük esnafın sıkıntısı anlatılacak gibi değil, Edirne esnafımız müşterilerinin büyük bir kısmını oluşturan öğrenci ve turist eksikliğini çok fazla yaşayacaktır, hatta uzun bir süredir yaşamaktadır. 27 Şubat tarihinden itibaren Ülkemizde yaşayan düzensiz göçmenlere sınır kapılarının açılmasının ardından Yunanistan’ın göçmenleri ülkesine kabul etmemesi sebebiyle sınır güvenliği olarak kapılarını kapatması sonucunda, şehrimize alışveriş amaçlı ve turistik gezi için gelen komşu ülke vatandaşlarının eksikliği esnaf tarafından hissedilmiş, 15 gün kadar sonra ise hem üniversitelerin zorunlu ara vermesi ve vatandaşlarımızın kendilerini izole etmek için evden çıkmamaları esnafın varlığını bitirme noktasına getirmiştir. Bu sebeplerle büyük bir ekonomik çıkmaza giren esnafımızın dertlerini ve problemlerini Tekâlif-i milliye diyerek sarfınazar etmek, devlet ricaline hiç ama hiç yakışmaz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol