Çakırlar: “İnsanların Allah yardımcısı olsun”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, 2021 yılı asgari ücret ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, 2 bin 825 TL olarak açıklanan asgari ücretten vergi alınmaması gerektiğini söyledi.

Çakırlar: “İnsanların Allah yardımcısı olsun”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, 2021 yılı asgari ücret ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, 2 bin 825 TL olarak açıklanan asgari ücretten vergi alınmaması gerektiğini söyledi.

Medya Keşan
Medya Keşan
04 Ocak 2021 Pazartesi 07:44
Çakırlar: “İnsanların Allah yardımcısı olsun”

HABER MERKEZİ

“TÜİK’ İN RAKAMLARINA DA ARTIK KİMSE İNANMIYOR”

Çakırlar, 2021 asgari ücret ile ilgili İYİ Parti olarak TBMM'de teklif verdiklerini belirterek, "Yaptığımız hesaba göre iki taraf da memnun oluyordu. Şu anda yüzde 14 enflasyon var. Asgari ücreti de yüzde 21 arttırdık diyorlar. TUİK’ in rakamlarına da artık kimse inanmıyor. Tabi bazı belediyeler çalışanlarına asgari ücret düzeyindekilere 3 bin 400 TL gibi rakamlar vereceğini söyledi. Ancak burada önemli olan vergi dilimlerinin ne seviyede kalacağıdır. İlk vergi dilimi yüzde 15, ikinci yüzde 20 oranında. Temmuz-Ağustos aylarında yüzde 20’lik vergi dilimlerine ulaşacaklar. Şu var belki bugünkü şartlarda bir evde iki kişi çalışıyor asgari ücretle, bununda toplamı 6 bin TL’ye yakın bir para ediyor ama bugün işsizliğinde çok yüksek olduğu dönemde asgari ücretle çalışan insan bile kalmadı. Toplumsal olarak böyle bakmak gerekiyor” dedi.

“BAZI SIKINTILARI SADECE ASGARİ ÜCRETE BAĞLAMAK ÇOK DOĞRU DEĞİL”

Edirne'deki Bedesten Çarşısı'nda, bir dönem dünyanın en kaliteli incilerin satıldığını, ancak şu anda oradaki işyerlerinin genellikle dönerci olduğunu ifade eden Orhan Çakırlar"Her dükkan üç kişiyi sokağa bıraktı. Bu insanlar ne yapacak ne yiyecek, ne içecek? Dükkan sahipleri de yanındaki çalışan için 1-2 ay sabreder. Ağlaya ağlaya çalışanlarını 'Biz bu adamlar ile 15 senedir ekmek yiyoruz' diyerek işten çıkaranlar var. Bazı sıkıntıları sadece asgari ücrete bağlamak çok doğru değil. Fakat asgari ücret bugünkü enflasyonist dönemde çok bir para değil. İnşallah asgari ücretin vergi dilimini yüzde 15’ten yukarı arttırmazlar. 7., 8., 9’uncu aylarda vatandaşların maaşlarında düşme yaşanmaz. Ayrıca bu yıllık enflasyona baktığınızda 9 ay sonra enflasyonun hangi boyutta olacağını kestiremiyoruz. Vergi diliminden zaten kesinti oluyor. Bir de enflasyonun getirdiği sıkıntılarla 2 bin 825 TL kaça dönecek. Nasıl hesap ettilerse bunun bir de 90 kuruşu var. Tüketime yönelik bir ekonomik bir model olduğu için bu sıkıntılar yaşanıyor. Dün Edirne’de 3 bin kişi çalıştıran fabrikada 50 kişi vardı. Bir de işsizlik haksız rekabet yaratıyor. Asgari ücretin altında çalışan 4-5 milyon Suriyeli var. İşverenler vergi vereceğim, onu yapacağım, bunu yapacağım deyip, 2 bin 500 TL’ ye Suriyeli çalıştırıyor. Suriyeli aileden belki 3 kişi çalışacak. Onlar daha çok para kazanacak. Açlık sınırı da belli onun için bence yeterli değil bu miktar. İnsanların Allah yardımcısı olsun. Bunun savunulacak bir tarafı yok. İşsizlik bundan da zor. İşsizliğe çare bulmadığımız sürece çok daha kötü sıkıntılar yaşayacağımızı düşünmek bile istemiyorum” diye konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol