Çarşı-Pazar

Vatandaş, zeytin tezgâhlarının önünü boş bırakmıyor

Çarşı-Pazar

Vatandaş, zeytin tezgâhlarının önünü boş bırakmıyor

09 Kasım 2015 Pazartesi 08:13
449 Okunma
Çarşı-Pazar
 Keşan pazarında yeni mahsul sofralık yeşil ve siyah zeytin satışlarında her geçen gün büyük bir artış olduğu gözleniyor. Geçen Ekim ayı sonlarında tek tük açılan tezgahlarda başlayan yeni mahsul zeytin satışları geçen hafta adeta tırmanışa geçti.

Cinsine, iriliğine göre kilosu 6 liradan başlayarak 8-10 liraya çıkan yeni mahsul zeytine büyük bir ilgi gösteren vatandaşlar,  kendi kışlık zeytinlerini yapmak için 3’er, 5’er kilo alıp evlerinin yolunu tutuyor.

Vatandaşın yeni mahsul zeytine gösterdiği bu ilginin boşuna olmadığını söyleyen satıcılar, “Şu an için bakkal ve marketlerde iyi bir zeytinin kilosu 18-20 lira dolayında. Bunu göre vatandaşlar kışlık zeytin ihtiyaçlarını hem daha ucuza mal etmek hem de kendi zevk ve isteklerine göre yapmak için bu yolu tercih ediyor. Yeni mahsul zeytinin en pahalısının kilosu 8 lira. İsteyen 5 liradan satılandan alıyor, isteyen 6 liradan satılandan alıp kendi zeytinini kendi yapıyor.” diye konuştu.

Zeytinci esnafı vatandaşın alıp evine götürdüğü zeytini yapmak istediği salamura türüne göre isterse 1 ayda isterse de 3 ayda yemeye başlayabileceğini belirtti.

Son Güncelleme: 09.11.2015 08:14
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol