CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: Paralar yandaşa ve başka ülkelere gitti

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TMO’nun buğday ithalatı yapmak için ihaleler yapmayı sürdürdüğünü belirterek, çiftçinin kara gün dostu olan kurumun artık yabancı çiftçilerin ve Türkiye’deki yandaş ithalat lobilerinin destekçisi durumuna geldiğini söyledi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: Paralar yandaşa ve başka ülkelere gitti

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TMO’nun buğday ithalatı yapmak için ihaleler yapmayı sürdürdüğünü belirterek, çiftçinin kara gün dostu olan kurumun artık yabancı çiftçilerin ve Türkiye’deki yandaş ithalat lobilerinin destekçisi durumuna geldiğini söyledi.

Medya Keşan
Medya Keşan
05 Mart 2022 Cumartesi 11:13
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu:  Paralar yandaşa ve başka ülkelere gitti

HABER MERKEZİ

TMO’nun son olarak 2 Mart 2022 tarihinde yaptığı 435 bin ton ekmeklik buğday ithalatı ihalesinde minimum fiyatın 420 dolar civarında olacağının açığa çıktığını ifade eden Gaytancıoğlu, “Söz konusu ihaleyle ilgili bir soru önergesi verdim ve şu soruları sordum: ihalede ton başına oluşan fiyat nedir? Lisanslı depolarda Mart 2022 itibariyle hâlihazırda bekleyen yerli üreticimizin ne kadar ekmeklik buğdayı vardır? TMO, öncelikli olarak lisanslı depolarda ki yerli üreticinin ürününü neden ithalat fiyatlarından almamaktadır? Söz konusu ihalede almış olduğunuz buğdayı kaç liradan un sanayicisine satmayı planlamaktasınız? Bakanlıktan sorularıma cevap verilmesini bekliyorum” dedi.

Okan Gaytancıoğlu, bu ihalenin anlamının buğdayın maliyetinin tonda 6 bin lirayı geçmesi demek olduğunu dile getirerek, “Oysa geçen yıl hasat başladığında çiftçimizden bir ton ekmeklik buğday 2 bin 300 lira civarından alındı. Sözde çiftçimin kara gün dostu TMO çiftçimizden 2 bin 300 liraya aldığı buğdayı yurtdışından 6000 liranın üzerinde bir fiyata getiriyor. O zaman uyardık ‘bu fiyatları yükseltin, çiftçiyi destekleyin’ dedik. Henüz ortada savaş yoktu ama görünen köy de kılavuz istemiyordu. Dünyada emtia fiyatları, gıda fiyatları artıyordu ve bu konunun uzmanı olan her kişi fiyatların daha da artacağından emindi. Şimdi bir de savaş geldi çattı. Oysa AKP kendi çiftçisine destek vermek, ürününü hak ettiği fiyattan almak yerine ithalatla iç piyasadaki fiyatları bastırmaya çalıştı” diye konuştu.

Ülke olarak, buğday ithalatının % 86’dan fazlasını Rusya ve Ukrayna’dan yapıldığını kaydeden Gaytancıoğlu, “Şimdi orada savaş çıktı ve fiyatlar bir kez daha uçtu. Belki istesek de ithalat yapamayacağız. Bugünlerde ekmeklik buğday 4 bin 500-5 bin lira aralığında işlem görüyor. Yurtdışından en az 6 bin liraya ithalat yapmaya kalkan TMO kendi çiftçisinin lisanslı depolarda beklettiği ürünleri bu fiyattan almıyor. Eğer 6 bin liraya TMO buğday alacaksa, hemen kendi çiftçisinin elindekileri alsın, niye dışarıya bu parayı veriyor da çiftçimize vermiyor. Şu anda yaşadığımız durum şudur: TMO kendi çiftçisinden ucuza buğday alarak çiftçimizi zarar ettiriyor. Bu durum karşısında gün geçtikçe borçlanan çiftçi üretimden kaçıyor ve tarlalarımız gittikçe az ekiliyor. Buna karşılık TMO yüksek fiyatlarla yandaşlar eliyle yurtdışından aldığı buğdayı iç pazarda un fiyatlarını baskılamak için zararına veriyor. Milyarlar görev zararı adı altında hazineden TMO eliyle yandaşa aktarılıyor. Buğdayı eken zarar ederken tüketici de çok daha pahalı ürün almak zorunda kalıyor. 6 bin lirayı geçen fiyatlarla ithalat yapılacağına öncelikle bu fiyattan kendi çiftçimizin ürünlerini alalım. Mazot, gübre, ilaç, tohum fiyatları almış başını gitmişken çiftçimize destek olalım, alım ve fiyat garantisi verelim. Savaş kapımızda oluyor ve böyle giderse paramızla da ürün bulamayacağız. Bunları biz şimdi söylemiyoruz. Çok önceden uyarılarımız yaptık ama dinletemedik. Eğer gerekli önlemler alınmaz çiftçiye destek verilmezse ülke olarak bizi çok daha zor günler bekliyor. Buğdayda, ayçiçeğinde, arpada, mısırda, soyada, ette çok daha sıkıntılı günler yaşayacağız. Maalesef vatandaşımız gıdasını teminde daha da zorlanacak”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol