Hüseyin Çakmak:

“Faizsiz kredi dağıtımında mağdur olan esnaflarımız var!”

Hüseyin Çakmak:

“Faizsiz kredi dağıtımında mağdur olan esnaflarımız var!”

04 Mart 2016 Cuma 01:00
Hüseyin Çakmak:
 Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak, dün yaptığı açıklamada devlet tarafından esnafa verilen 30 bin TL ve faizsiz 5 yıl ödemeli kredi ile ilgili olarak, “Faizsiz kredi dağıtımında mağdur olan esnaflarımız var!” şeklinde konuştu. Çakmak’ın açıklaması şöyle:

“Keşan’ımızda bugüne kadar küçük esnaf ve sanatkârlarımızda, çok tatlı ve heyecanlı bir koşuşturma var. Bu mutlu heyecanlı telaşın sebebi hükümetimizin Esnaf Kefalet Kooperatifimize 2016 yılına kredi borcu olmayan esnaflarımıza, devletimizin 30 bin TL faizsiz 5 yıl ödemeli can suyu kredi talep etmektedirler. 30 bin liralık faizsiz krediyi almayı hak edenler ne kadar mutlu ise alamayanlar da o kadar üzgün ve hükümetimize sitem etmektedirler.

Kredi için prosedürleri yerine getirip faizsiz kredi talep eden ve alan esnaflarımız çok seviniyor. Ancak öğle Esnaflarımız var ki Esnaf Kefalet kooperatifinden kredi kullandı. Böyle esnaflarımız faizsiz kredinin ne zaman hangi şartlarda nasıl verileceğini bilmediği için kooperatifimizden kredi kullandılar. Bu yüzden faizsiz krediden faydalanamıyorlar. Oysa esnaflar arasında, ayrımcılık yapılmamalıdır. İki Kefil ve ipotek veren her esnaf ve sanatkârlarımız bu krediden faydalanma hakkına sahip olmalıdır. Esnaflarımız arasındaki bu haksızlık bir an önce önlemelidir. Hükümetimizde hiçbir kırmızı kalemi olmayan sicili temiz tüm esnaflarımızı faizsiz krediden faydalanmaları için kanunda yeni düzenleme yapmasını bekliyoruz. Faizsiz krediden bütün esnaflarımız faydalanmalıdır. Esnaflarımız arasında ayrımcılık yapılmamalıdır. Temiz Dürüst olan prosedürlerini yerine getiren tüm esnaflarımız faizsiz kredi kullanmalı hakkına sahip olmalıdır. Hükümetimizin Bu haksızlığı önleyip hiçbir esnafımızı mağdur etmeyeceğini umuyor ve bekliyoruz. Devletimiz bu haksızlığı önleyip Esnaflarımızı sevindirip mutlu etmesini bekliyoruz.

KREDİLERDEN KEFİL İSTENMEMELİ!

Hükümetimizin esnaflarımıza çıkardığı faizsiz kredi uygulaması esnaflarımızı çok mutlu etti.

Ancak, Esnaflarımız 30 bin liralık kredi için 100 bin liralık dairesini veya köyünden 80 bin liralık tarlasını ipotek ediyor. Olmadı ayrıca, iki de kefil bulup yazdıracaksın. Esnaflarımız ben dairemi ipotek ettim. Paramı ödeyemezsem ipoteğim karşılıyor. Biz iki kefil için arkadaşlarımıza kambur ediliyoruz. Bu kefil isteme olayı yersiz ve olumsuzdur. Kredi alanlardan ipotek istensin ancak kefil istenmemelidir. Kefillik olayı Esnaflarımız arasında itimatsızlık ve güvensizlik olayı yarattığından, kırgınlıklar meydana getirip en yakın arkadaşlar birbirine güceniyorlar.

Kefillik olayı muhakkak kaldırılmalıdır.

KOSGEB VE İŞ KUR ESNAFLARA CİDDİ DESTEKLERİNİ HİSSETTİRMELİDİR!

Keşan'ımızdaki Esnaflarımız 8-10 yıldan bu yana KOSGEB'in ve İŞ Kur'un ismini duydu. KOSGEB ve İş Kur’un esnaflarımızın arasında duyulmasında biz esnaf ve sanatkar odalarımız çeşitli toplantılar ve yerel basınımızda bilgiler verip esnaflarımızın KOSGEB'ın ve İş Kur'un ne işe yaradığını ne yaptığını duyurmaya çalıştık, çaba gösterdik.

Oysa KOSGEB ve İş Kur yılda bir iki defa Keşan'a gelip Belediye Başkanımızı, Kaymakamımızı ve Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ediyor. Basında fotoğraflar çıkıyor.

Ne oldu Keşan’a KOSGEB, İŞ KUR GELDİ ve gitti. Esnaflarımız bu ziyaretlerden nasıl faydalandı? KOSGEB ve İş Kur en kısa zamanda Keşan'a gelip esnaf ve sanatkârlarımızla geniş kapsamlı öğretici seminerler toplantılar yapıp esnaflarımıza nasıl faydalı olacaklarını geniş geniş anlatmalıdırlar. Bu iki kurum da verecekleri ekonomik destekleri ile esnaflarımıza kendilerini tanıtmalıdırlar.

EMEKLİ ÇALIŞAN ESNAFLARDAN % 10 KESİNTİ DEVAM EDİYOR!

Ülkemizdeki bütün siyasi partiler seçim öncesi verdikleri ilk vaatlerden biri emekli çalışan esnaflardan kesilen % 10 devlet (SGDP)desteğinin kaldırılacağıdır.

Tüm çalışan emekliler bu müjdeli vaade çok sevindi. Hükümetimiz kuruldu. Kurulan hükümetimiz % 10 kesintinin kaldırılacağını hatta her ay tüm emekli esnaflarımıza ayda 100,00 TL zam verdi. Allah razı olsun fakat çalışan emeklilerden % 10 kesinti hala devam ediyor.

Yapılan yeni ve çok geniş kapsamlı zamlar emekli maaşlarına yapılan 100 liralık zammı bırak kesilecek olan % 10 desteğimizi verse de zamları karşılamayacak, Hükümetimizin ilk üç ay içinde gerçekleştirecekleri vaatlerin içinde bir an önce verdikleri sözü % 10 (SGDP) kesintiyi kaldırmasını bekliyoruz.

 

Son Güncelleme: 04.03.2016 01:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol