Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkanvekili Mustafa Çakır: Gıda fiyatları aldı başını gidiyor

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkanvekili Mustafa Çakır, gıda fiyatlarındaki artışın hem vatandaşı hem de esnafı tedirgin etmeye devam ettiğini söyledi.

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkanvekili Mustafa Çakır: Gıda fiyatları aldı başını gidiyor

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkanvekili Mustafa Çakır, gıda fiyatlarındaki artışın hem vatandaşı hem de esnafı tedirgin etmeye devam ettiğini söyledi.

Medya Keşan
Medya Keşan
25 Mart 2022 Cuma 09:07
Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkanvekili Mustafa Çakır:  Gıda fiyatları aldı başını gidiyor

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Mustafa Çakır, vatandaşın gündeminin hayat pahalılığı olduğunu belirterek, “Vatandaş, ‘nasıl geçineceğiz?’ diyor, esnaf ‘nasıl satacağız?’ diyor. Akaryakıt fiyatları döviz gibi saatlik değişiyor. Ete süte zam, toz şekere zam, gıda fiyatları aldı başını gidiyor. Toz şekerdeki belirsizlik fiyat artışı karamsarlık yaratıyor. Kahvaltının baş tacı sofraların vazgeçilmezi yumurta son aylarda inanılmaz yükseldi. Müşteri almakta zorluk çekiyor. Alım gücü düştü. Müşteri anı kurtarabilmek için gıda maddelerindeki kredi kartının kullanımını artırdı. Emekli ve orta gelirliler esnafın en iyi müşterileri idi artık onları arar olduk. Dükkanın kapısından bakmaz oldular. Herkes sosyalleşmeye başlayınca kahvenin de tadı kaçtı. Kahvenin fiyatı 1 yıl içerisinde % 100 arttı. Tiryakinin damağındaki tat da kaçtı. Bir fincan kahvenin hatırı kaç yılda unutuldu. Ambalaj poşet fiyatları çok arttı. Küçük esnaf yine poşetlerden müşterisinden ücret almıyor. Şeker fiyatları artması ile tüm unlu mamuller yeniden zamlandı. Şeker tüm gıdanın içinde omurgadır. İçeceklerin tadıdır, tatlıların kalbidir ama bazı fırsatçılar buna izin vermiyor. Boyun eğmemeliyiz. Devletimiz yağda nasıl istikrar sağladı ise şekerde de sağlayacaktır buna inanıyoruz. Bunun için lokomotif ürünlerdeki zamlar durdurulmalıdır, gıdada paniğe ve stokçuluğa gerek yoktur” dedi.

PARAKENDE YASASI GÜNCELLENMELİ

Perakende yasasının güncellenerek, arz talep dengesinin karşılanması gerektiğini ifade eden Çakır, “Piyasaya güven verilmelidir. Herkes ihtiyacı kadar alışveriş yapmalı, gıda fiyatlarının düşmesi için akaryakıt fiyatlarının ve KDV’nin düşmesi gerekir. Gıda maliyetlerinin azaltılması gerekir. Esnaflar hiçbir zaman birilerinin yedek kulübesi değildir ve olmamıştır. Devletinin hep yanında ve yanında olacaktır. Diğer bir önemli konu da bayilerimiz için TAPDK ruhsat yenileme işlemi 31 Mart 2022 Perşembe günü son olup, Keşan içi harç ücreti 440 TL, köyler için 160 TL’dir. Ziraat Bankası'na yatırılıp Keşan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne onay işlemi yaptırılması gerekiyor. Tüm esnaflarımıza hayırlı işler dileriz”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol