Kocaman: “Bir sonuç alana kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Keşan Tuhafiyeci ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman yaptığı açıklamada; esnafın yaşadığı ekonomik sıkıntıları anlattı.

Kocaman: “Bir sonuç alana kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Keşan Tuhafiyeci ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman yaptığı açıklamada; esnafın yaşadığı ekonomik sıkıntıları anlattı.

Medya Keşan
Medya Keşan
12 Mayıs 2021 Çarşamba 15:57
Kocaman: “Bir sonuç alana kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

SONGÜL KONAR

“ESNAFIMIZIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI”

Esnafa, yaşam kredisi verilmesi gerektiğini belirten Kocaman, şunları idade etti: “Salgın süresince, küçük işletmeler en fazla mağdur olan kesimi oluşturuyor. Ama en fazla da yıpranan biziz. Terzilerimiz, konfeksiyon mağazalarımız gibi birçok esnafımız zor durumda. Bayram arefesinde halı, yolluk, temizleyen yıkamacılarımız, kuru temizlemeci esnaflarımız, kıyafet satan işyerlerimiz çalışamıyor. Düğünler zaten iptal oldu. Gelinlik, abiye sektörümüz çöktü. Salgın bitse de en az 1 yıl kendimize gelemeyeceğiz. Esnafımızın dayanacak gücü kalmadı. Orta ve büyük işletmeler için değil, küçük esnaf için finans imkanları geliştirilsin. Verilen destekler yeterli değil, gelir kaybı ve kira destekleri özellikle küçük şehirlerde yaşayan meslektaşlarımızın en fazla iki haftalık ihtiyaçlarını karşıladı. Üstelik bu destekler sadece basit usule tabi tutuldu. Gerçek usulde yaşayan esnafımız ne olacak son açıklanan KOSGEB desteğinden de üyelerimizin faydalanabilmesi söz konusu bile değil. Daha önceden Halkbank tarafından verilen 25 bin TL’lik faizli kredilerin de hayrını göremedik. Çünkü bunların da vadesi geldi geçiyor. Şimdi bu krediyi kullanan ve iş yeri kapalı olan üyelerimiz nasıl borcumuzu ödeyeceğim diye kara kara düşünüyor. Bayram arefesinde halı ve koltuk temizleyen halı yıkamacılarımıza, elbiselerimizi paklayan kuru temizlemecilerimize bayramlık elbise ve ayakkabı satan esnafımıza çalışma ve işyeri açma izni bile verilmedi. Bu iş yerleri açılamıyorsa, eğer gerçekçi finans desteği devletimiz tarafından acilen sunulmalıdır. En az bir yıl geri ödemesiz faizsiz ve uzun vadeli 35 bin TL ve üstü limitli krediye ihtiyacımız var. Küçük esnafımızın Türkiyemizin yüz akı olduğunu hatırlatırım. Sektörlerimizin çökmesi ülke ekonomisini daha da fazla yıpratacaktır. Artık, elbise onarmaktan başka işi kalmayan terzi ustalarımız ne yapacak? Devletimizin zanaatkârlara ve küçük esnafa el uzatması gerekiyor. Değerli üyelerimiz bu beklentilerimizi üst kuruluşlara aynen ilettik. Bir sonuç alana kadar da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Başka çaremiz kalmadı. Siz değerli üyelerimizin haklarını sonuç alana kadar savunacağız.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol