Mahmut Demirkan, zamları değerlendirdi: “Zamların sorumlusu esnaf değil, akaryakıt fiyatlarıdır”

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mahmut Demirkan, dolar kurundaki artış nedeniyle yaşanan zamları değerlendirdi.

Mahmut Demirkan, zamları değerlendirdi: “Zamların sorumlusu esnaf değil, akaryakıt fiyatlarıdır”

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mahmut Demirkan, dolar kurundaki artış nedeniyle yaşanan zamları değerlendirdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
16 Ekim 2021 Cumartesi 10:27
Mahmut Demirkan, zamları değerlendirdi:  “Zamların sorumlusu esnaf değil, akaryakıt fiyatlarıdır”

MEHMET AYTAÇ

“ZAMLARIN SORUMLUSU KESİNLİKLE ESNAF DEĞİLDİR”

Kurdaki ani dalgalanmaların başta akaryakıt olmak üzere doğalgaz ve elektrik gibi halkın zorunlu olarak kullandığı ürünlere zam yapılacağı söylentilerinin yanlış olduğuna dikkat çeken Mahmut Demirkan, “Akaryakıta gelen zamlar A’dan Z’ye tüm ürünlerin fiyatlarını olumsuz olarak etkiliyor. Bu da beraberinde enflasyon artışını getiriyor. En önemlisi zamların sorumlusu olarak esnafımız görülmektedir. Kesinlikle zamların ve piyasalardaki dalgalanmaların sorumlusu esnaf değil” dedi.

Soğuk kış günlerinin yaklaştığı bu günlerde dolar kurundaki yükselişin akaryakıt ürünlerine zam olarak yansıtılmasının piyasaları olumsuz etkileyeceğini ifade eden Demirkan; “Bunun için yapılması gereken başta akaryakıt, elektrik ve doğalgaz olmak üzere ana kalem ürünlere zam yapılmasından kaçınılmalı” açıklamasında bulundu.

“ZAMLAR MALİYETLERİ ARTIRIYOR”

Esnaf ve sanatkârın en önemli maliyet kalemi olan akaryakıtta gelen zamların hem esnafı hem de halkı olumsuz etkilediğini anlatan kaydeden Demirkan, şu açıklamayı yaptı: “Halen devam eden pandemi sürecinde dolar kuru bahane edilerek zam yapılmasından kaçınılmalı. Bu dönemde zam değil indirim yapılmalı. Çünkü özellikle imalat ve üretim sektörlerimiz başta olmak üzere tüm esnafımızın maliyetleri artarken kazancı düştü. Bu maliyet kalemlerinin en önemlisi de tabii ki akaryakıt. Akaryakıt indirimi beklerken zam gelmesi giderleri büyük ölçüde artırırken, aynı zamanda A’dan Z’ye tüm ürünlerin de fiyatlarını artırıyor. Yolcu veya ürün taşıma noktasında akaryakıt fiyatının artması doğal olarak imalat ve üretim sektöründe ve diğer tüm kalemlere de fiyat artışı olarak yansıyor. Bu durumun enflasyonu da doğrudan olumsuz etkilediği unutulmamalı. Esnafımız da vatandaşımız da fiyatlarda artış değil indirim haberi bekliyor. Yapılacak indirimler hem vatandaşa hem de piyasalara özellikle ekonomik anlamda rahatlamayı da beraberinde getirecektir.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol