‘Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’ bilgilendirme toplantısı yapıldı

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) tarafından, bugün 10.30-11.30 saatleri arasında ‘Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’ hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

‘Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’ bilgilendirme toplantısı yapıldı

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) tarafından, bugün 10.30-11.30 saatleri arasında ‘Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’ hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Medya Keşan
Medya Keşan
21 Ocak 2022 Cuma 10:18
‘Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’ bilgilendirme toplantısı yapıldı

BÜLENT SAYLAM

Keşan TSO Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya; KOSGEB AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Selim Serkan Ercan, Edirne İl KOSGEB Müdürü Veysel Vural, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf, KTSO Genel Sekreteri Erdem Başak, Genel Sekreter Yardımcısı ve Akreditasyon Sorumlusu / KOSGEB Temsilcisi Kadir Can Tunç ve Keşan’daki odaya üye küçük işletmeciler ile muhasebeci ve mali müşavirler katıldı.

Açış konuşmasını Kadir Can Tunç’un ardından Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şapçı yaptı. Toplantı ile ilgili duyuruyu yaklaşık 2 hafta öncesinde başlattıklarını hatırlatan İsmail Şapçı, katımın yüksek olmasını hedeflediklerini ve bunu da sağladıklarının görüldüğünü belirtti. Katılımın fazla olmasından dolayı mutlu olduklarını ifade eden Şapçı, “Ne kadar kişiye istihdam sağlar ve bölgemize katkısı olursa o kadar iyi olur.” dedi.

Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf da, açıklanan istihdam paketi ile ilgili ilk ve doğru ağızdan bilgilendirme toplantısı yapılacağını belirterek, “Keşan’da ne kadar istihdam yaratabilirsek o kadar faydalı olabileceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan KOSGEB AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Selim Serkan Ercan ise, 2012-2013 yılları arasında 1,5 yıl Edirne’de KOSGEB Müdürlüğü yaptığını ve bu nedenle de bölgeyi iyi tanıdığını belirterek, Keşan’ın da bu bölge için lokomotif konumunda olduğunu söyledi.

Ercan, şunları ifade etti: “Bu da pandemi olmasına karşın katılımından da belli oluyor, yoğun bir katılım var. Bugün burada mikro küçük işletmelerle ilgili hızlı destek programı hakkında bilgilendirme yapacağız. Edirne Bölge Müdürümüz Veysel bey detaylı bilgi verecek. Bu programı çok önemsiyoruz. İlk 2 fazı aslında 2021yılında uygulandı ama sadece imalatçı işletmeciler destek kapsamına alındı. 2022 yılı itibarı ile Sayın Cumhurbaşkanımız Kabine toplantısında bu duyuruyu yapmıştı, burada 75 bin genç istihdam hedefi konuldu. Ülkemiz için biliyorsunuz ki genç istihdam çok önemli. Çünkü genç işsizlik %22-23 mertebesinde ülkemizde. Genç kadınlar için de pozitif ayrımcılık var %10 destek sağlanması ile ilgili. Ve bugün itibarı ile 38 bin yeni personel tabiri işletmelerimiz başvuru yapmıştı. Hedefi 75 bin olarak düşünürsek, yarıya yaklaşmış görünüyoruz. Son başvuru 31 Mart’a kadar ve başvurularınızı gecikmeden yapmanız gerekiyor. Burada küçük işletmeleri destekliyoruz, orta ölçekli işletmeler kapsam dışında. Ticaret ve hizmet sektörleri kapsam içinde olduğu için çok yoğun bir başvuru bekliyoruz ve zaten yarıya ulaşılmak üzere bugün itibarıyla.”

Edirne İl KOSGEB Müdürü Veysel Vural da sunum eşliğinde, ‘Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’nın amacı, kimlerin yararlanabileceği, destek ödemeleri hakkında bilgi aktardı.

Vural sunumda başlıca şu bilgileri verdi:

“KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı'nın amacı; MKİ'lerin salgın şartlarında faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanmasıdır.

İmalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki MKİ’lere:

- 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin “12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü”,

- “Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması” şartı ile;

yeni istihdam edilecek personel başına 100 Bin TL geri ödemeli destek verilecektir. İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 Bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalışmıyor olan personel “yeni” kabul edilecektir.  Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir.  

Asgari prosedürle, süratli ve güvenli bir yöntemle destek verilmesi gerektiğinden, diğer KOSGEB destek programlarından farklı olarak kurul veya komite değerlendirme prosedürü olmayacaktır. Uygunluk kriterlerini karşılayan MKİ’ler, KOSGEB’in web tabanlı destek uygulama arayüzü olan KBS (E-devlet sistemi, Gelir İdaresi Başkanlığı, SGK, MERSİS – ESBİS ve diğer bazı veritabanlarıyla bağlantılı olan KOBİ Bilgi Sistemi) üzerinden başvuru yapabilecektir. Bütçe imkanları ölçüsünde başvuru sırasına göre geçici onay verilecek, yeni personeli istihdam eden MKİ’lerin ödeme talebi başvuru sırasına göre bütçenin yeterli olduğu sayıdaki işletmenin kesin onayı verilecektir.  

Destek ödemeleri, 6 ay+6 ay şeklinde destek ödemesine esas iki taksit döneminin başında peşin olarak yapılacaktır. Ödeme öncesinde ve sonrasında, resmi kayıtlardan (GİB, SGK) işletmenin aktif olduğu, geçmiş dönem ortalama istihdamının muhafaza ediliyor olduğu ve yeni personelin istihdam edildiği kontrol edilecektir. 6 aylık ilk taksit dönemine ilişkin yükümlülük yerine getirilmemişse 3 ay ek süre verilecek, 3 ay ek süre içinde yükümlülük tamamlanmışsa ikinci 6 aylık dönem ödenecektir.

Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile; MKİ’ler kullandıkları desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4’er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e geri ödeyecektir. Taahhütleriyle ilgili yükümlülüklerini varsa verilen ek sürede de tamamlayamayan MKİ’lerden ise; verilen destek, ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak yasal faizi ile tahsil edilecektir.” 

Son başvuru tarihinin 31 Mart 2022 olduğu bildirilirken, destek ödeme döneminin 2022 Ocak’tan itibaren 6+6 ay istihdam karşılığında 2 taksite, MKİ geri ödeme döneminin ise 2 yıl ödemesiz, ardından 4’er aylık dönemler halinde 6 taksitte geri ödeneceği kaydedildi.

Sunum sırasında Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu programa katıldı.

Sunumun sonunda soru-cevap kısmına geçildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol