Pekcanlı, ‘Esnafımıza yönelik 17 maddelik çözüm önerisi’ hakkında konuştu “Garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, koronavirüs salgını döneminde ciddi sıkıntılar yaşayan esnafın durumunu değerlendirerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hazırladığı ‘Esnafımıza yönelik 17 maddelik çözüm önerisi’ hakkında konuştu. Pekcanlı, yaptığı açıklamada, ülkenin ağır bir salgın sürecinden geçtiğini hatırlatarak, tüm yurttaşların bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıyı da yaşayan kesimlerin başında esnafın geldiğini dile getirdi.

Pekcanlı, ‘Esnafımıza yönelik 17 maddelik çözüm önerisi’ hakkında konuştu “Garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, koronavirüs salgını döneminde ciddi sıkıntılar yaşayan esnafın durumunu değerlendirerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hazırladığı ‘Esnafımıza yönelik 17 maddelik çözüm önerisi’ hakkında konuştu. Pekcanlı, yaptığı açıklamada, ülkenin ağır bir salgın sürecinden geçtiğini hatırlatarak, tüm yurttaşların bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıyı da yaşayan kesimlerin başında esnafın geldiğini dile getirdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
10 Ekim 2020 Cumartesi 10:10
Pekcanlı, ‘Esnafımıza yönelik 17 maddelik çözüm önerisi’ hakkında konuştu  “Garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz”

AYGÜL KONAR

“SALGIN DÖNEMİNDE 700 BİN ESNAF DÜKKAN KAPATTI”

Salgın döneminde 700 bin esnafın dükkanını kapattığını, iktidarın sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmadığını ifade eden Fevzi Pekcanlı, “Bu süreçte dükkanını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır. Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmamıştır. Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaflar ya da tezgahına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir” dedi.

“EMEKÇİLER HÜKÜMET TARAFINDAN GÖRMEZDEN GELİNDİ”

TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnaf olduğunu, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığını belirten Pekcanlı, “Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 iş yeri kapanırken bu rakam son beş yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır. Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcılar 500 bin kağıt toplayıcısı 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken bu emekçilerde hükümet tarafından hep görmezden gelinmiştir. İktidar bu güne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir” ifadelerine yer verdi.

“SARAY HÜKÜMETİ, 2020 YILININ İLK 8 AYINDA 1 TRİLYON 576 MİLYAR 748 MİLYON LİRA KULLANDI”

Saray hükümetinin 8 ayda 510 milyar 418 milyon vergi topladığını söyleyen Pekcanlı, devamında şunları söyledi: “26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç almış, Merkez Bankası’nın 44 milyar 460 milyon liralık karını hazineye transfer etmiş, Merkez Bankası’na 66 milyar liralık kağıt para bastırmıştır. Merkez Bankası’nın kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık dövizi de satarak onu da kullanmıştır. Saray Hükümeti’nin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır. İktidar bu 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir.”

Bu kara günlerde esnafın çaresiz ve yalnız olmadığını dile getiren CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, esnafın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi’nin olduğunu belirterek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 6 Ekim 2020 Salı günü grup toplantısında dile getirdiği ‘Esnafımıza yönelik 17 maddelik çözüm önerisi’ başlıklı önerileri bir kez daha seslendirerek, şöyle konuştu;

1-Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır.

2-Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır.

3-Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir.

4-Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır.

5-Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler  haftanın  bir günü kapanmalıdır.

6-Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır.

7-Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır.

8-Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.

9-Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir.

10- Küçük esnafımızın yanında çalışanların kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.

11-Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır.

12- Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.

13- Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.

14- Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.

15-Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.

16-Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.

17- Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.

İçinden geçtiğimiz pandemi sürecinin, sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade eden Pekcanlı, “Başta esnaflarımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır. İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol