Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkanı İbrahim Aldanmaz:

“AVM'ler Pazar günü kapalı olmalı ve günde 10 saatten fazla açık kalmamalı"

Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkanı İbrahim Aldanmaz:

“AVM'ler Pazar günü kapalı olmalı ve günde 10 saatten fazla açık kalmamalı"

23 Haziran 2014 Pazartesi 09:07
Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkanı İbrahim Aldanmaz:
 Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkanı İbrahim Aldanmaz, geçen cumartesi günü yaptığı açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Başbakanlığa gönderilen "Perakende Sektörünü Düzenleyen Yasa Tasarısı" ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Aldanmaz, yasa ile AVM’lerin Pazar günleri kapalı olması ve günde 10 saatten fazla açık olmamasının sağlanması gerektiğini kaydetti.

TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu) Başkanı Bendevi Palandöken’in konuyla ilgili görüşlerini Başbakanlığa ilettiğini gazetelerden öğrendiğini belirten Aldanmaz, "AVM'ler Pazar günü kapalı olmalı ve günde 10 saatten fazla açık olmamalıdır." dedi.
AKSAYAN YÖNLER ZAMAN İÇERİSİNDE GİDERİLİR
Perakende ticarete kural konulması gerektiğini ifade eden Aldanmaz, şunları söyledi: Biz bazı kuralların getirilmesini 1996 yılından beri ısrarla talep ediyoruz. Yasa çıkıp kurallar konulduktan sonra aksayan yönler zaman içerisinde giderilir.”

ÇALIŞMA SAATLERİ BİR GÜNDE 10 SAATİ AŞMAMALIDIR

Hazırlanan "Perakende Sektörünü Düzenleyen Yasa Tasarısı" nı genelde olumlu bulduklarını ve tasarının kanunlaşması ile haksız rekabetin ortadan kalkacağını düşündüğünü dile getiren İbrahim Aldanmaz, sözlerini şöyle tamamladı: Yasayla tüketicilerin ve hatta çalışanların bir bütün olarak hak ve menfaatleri korunacak. Her geçen gün büyük alışveriş merkezleri, zincir mağazalar ile hiper-gros marketler karşısında yok olmaya başlayan küçük esnaf ve sanatkarın ayakta kalması için yeni düzenlemede açılış ve kapanış saatlerinin mutlaka kurala bağlanması gerekir. En önemlisi çalışma saatleri bir günde 10 saati aşmamalıdır. Bununla birlikte Pazar günü mutlaka tatil günü yapılmalıdır. Yeni AVM'ler yapılırken esnaf odası temsilcilerinin görüşlerine mutlaka uyulmalıdır.”

Son Güncelleme: 24.06.2014 09:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol