Ubeydullah Fidan, gayrimenkul sektörünü değerlendirdi

Fidanoğlu Gayrimenkul Turizm Şirketi ortaklarından Ubeydullah Fidan yaptığı açıklamada; gayrimenkul sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ubeydullah Fidan, gayrimenkul sektörünü değerlendirdi

Fidanoğlu Gayrimenkul Turizm Şirketi ortaklarından Ubeydullah Fidan yaptığı açıklamada; gayrimenkul sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
08 Mart 2021 Pazartesi 07:46
Ubeydullah Fidan, gayrimenkul sektörünü değerlendirdi

AYGÜL KONAR

CUMHURİYET TARİHİNİN EN DÜŞÜK ORANLARININ SUNULDUĞU KAMPANYA 2020 YILI AĞUSTOS AYINDA SONA ERDİ”    

Kamu bankaları tarafından geçtiğimiz haziran ayında düşük faizli konut kredisi kampanyası başlatıldığını belirten Fidan, “Kampanya, konut satışlarında ve ev fiyatlarında rekor artışları da beraberinde getirmişti. Düşük faiz oranı ile ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, konut kredisine olan talebi de katlamıştı. Kampanya kapsamında, 12 aya kadar ödemesiz ve 15 yıla varan vade fırsatı ile konut kredisi sunulmuştu. Cumhuriyet tarihinin en düşük oranlarının sunulduğu kampanya 2020 yılı ağustos ayında sona erdi. Kampanyanın sona ermesiyle kredi faizleri yeniden yükselişe geçti. Şimdi ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar güncel faiz oranlarını ve konut kredisi faizlerinde yeni kampanya başlayıp başlamayacağını merak ediyor. Binlerce kişi nakit para ihtiyacını sağlamak ya da ev, araba alma fikri nedeniyle kredi faizlerini araştırıyor. Vatandaşlar düşük faiz oranlı konut kredisinin geri gelip gelmeyeceğini de merak ediyor. Vatandaşlarımızı bilgilendirme amacıyla konut kredi oranlarının bilinmeyen detaylarından bahsetmek istiyorum. Öncelikli olarak kamu bankalarımız ve bazı özel bankalar, vatandaşlarımızın konut ihtiyacını karşılamak amacıyla inşaat şirketleri ile anlaşmaları sonucunda şu an güncel olarak, 0,99 oranında konut kredisi kullanılabiliyor. Bu özel kampanya durumu tüm firmalarda geçerli olmamasının sebebi anlaşma yapılan inşaat şirketinin finansal güvenilirliği ile ilgili olarak değişkenlik göstermektedir. Bu kampanya kapsamında güncel konut kredi oranı ile kampanyalı oran karşılaştırıldığında 60 ay vadeli bir kredi kullanıldığında %30-%35 oranında maliyet indirimi geliyor. Bu oranda konut sektöründe devamlılığı beraberinde getiriyor ve konut alacak vatandaşlarımız hala piyasa fiyatlandırmasının çok daha altında imkanları kullanabiliyor. Konut almayı düşünen vatandaşlarımıza bir tavsiyem, son 1 yıl içinde konut üretim maliyetleri %30 oranında arttı. Arsa fiyatları gün geçtikçe yükselişte farklı emtialarda (altın-döviz) gibi yatırımı bulunup bekleyenler bu süreçte yatırım kararlarını konuttan yana kullanırlarsa daha kazançlı çıkacaklardır. Devletimiz her zaman olduğu gibi yatırım yapmak isteyen vatandaşlarına alternatifler üreterek, bahsettiğim konut sektöründeki kampanyalı kredi oranları gibi teşviklerde bulunmaktadır.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol