Vergi ve prim borcu yapılandırması yürürlüğe girdi

Vergi ve cezalara yapılandırma getiren düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Vergi ve prim borcu yapılandırması yürürlüğe girdi

Vergi ve cezalara yapılandırma getiren düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
18 Kasım 2020 Çarşamba 09:24
Vergi ve prim borcu yapılandırması yürürlüğe girdi

AYGÜL KONAR

Vergi, prim borçları, köprü ve trafik cezaları yeniden yapılandırılacak. Borçların 18 taksitle ödenmesinin önünü açan düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Konuyla ilgili açıkamada bulunan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Barış Sarıkeçe ve Bilgen Şilit, düzenlemeyle, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi (KDV), Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını ve 18 taksitte ödeme kolaylığı getirildiğini bildirdi.

İLK TASİT ÖDEMESİ OCAK 2021'DE

Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin, kanunun çıktığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar müracaat etmesi gerektiğini ve en fazla 18 taksitte bu borçların ödenebileceğini ifade eden Sarıkeçe ve Şilit, taksitlerin iki ayda bir ödeneceğinin altını çizerek, şu ifadelere yer verdiler: “İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması durumunda, işleyen faizler silinecek. İlk taksit ödemesi, Ocak 2021’de gerçekleştirilecek. Öğrenim kredisi borçları, kamunun kira alacakları ile TOBB-TESK-Barolar Birliği aidatları da yapılandırılabilecek. Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ile orman köylülerinin kullandığı krediler de yapılandırma kapsamında olacak. Yasa, istihdama yönelik de düzenlemeleri içinde barındırıyor. Buna göre, Cumhurbaşkanı kararıyla, işveren prim desteği, prim teşviki, gelir vergisi stopaj teşviki ile damga vergisi desteğinin süresi 31 Aralık 2023'e, kısa çalışma ödeneğinin süresi ise 30 Haziran 2021'e kadar uzatılabilecek. 1 Ocak 2019-17 Nisan 2020 döneminde işten çıkarılanlar ile kayıt dışı çalışanları, iş yerlerinde fiilen yeniden çalıştıran ve buna ek ilave istihdam sağlayan işverene nakti ücret desteği verilecek.”

KONAKLAMA VERGİSİ ERTELENDİ

Varlık barışı ile yurt dışından getirilecek altın ve dövizden vergi alınmayacağının belirtildiği açıklamada, konaklama vergisinde yürürlük tarihinin 1 Ocak 2022'ye ertelendiği, salgın nedeniyle de cezaevlerindeki hükümlülere uygulanan izin sürelerinin uzatma sayısının 3'ten 7'ye çıkarıldığı bildirildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol