Ulaş Demiray

Enez DOĞA-DER Başkanı Sayın Selma Yılmaz’a hayvanlara eziyet ettiği gerekçesi ile 78 bin TL (Yetmişsekizbin) ceza kesildi. Ne kadar acilmiş ki 3 günlüğüne kaymakamlığa vekâlet eden İpsala Kaymakamı tarafından bu ceza Selma Hanım’a tebliğ edildi. Selma Hanım kendi gayretleri ile oluşturduğu bir organizasyon ile Enez’de 153 sokak hayvanının kısırlaştırması sırasında hayvanlara acı çektirmekle ve neredeyse işkence yapmakla suçlanıyor. Tamamen bir bürokrasi ve hukuk komedisi olan bu ceza için elbette gülmek mi, ağlamak mı lazım? Takdir Enezlilerin ve tüm hayvan severlerin…

***

Sevelim ya da sevmeyelim, yoğurt yiyişini beğenelim ya da beğenmeyelim, tüm namuslu Enezliler bilirler ki hayvanların acı çekmesine razı gelecek Enez’deki en son insan Selma Yılmaz’dır. Diyebiliriz ki Enez’de Sokak hayvanlarının koruyucu meleği odur ve özellikle Enez halkına sokak hayvanlarının öldürülmeden sahip çıkılması gerektiğini öğreten ve bunun kavgasını veren insandır. Bu konuda geçmiş yerel yönetimlerle kıyasıya ve çekinmeden mücadele eden birkaç kişiden birinin adıdır Selma Yılmaz. Bugün Enez’de kimsenin yaklaşmak bile istemediği uyuz sokak köpeğine rastlanmıyorsa onları bulan, sabırla tedavi eden, Enez’de hiçbir uyuz köpek bırakmayan, bunu ailesi ile birlikte başarmış insanın adıdır bu…

***

Her yıl, güvene dayalı yarattığı iletişimlerle sokak köpekleri için en az 15-20 bin TL lik mama temin eden, tedavi gerektiren hayvanların ücretsiz olarak kliniklere naklini sağlayıp tedavi ettiren bir derneğin başkanıdır Selma Yılmaz. Ama asıl önemli olan her yıl ekim ayından, nisan ayına kadar, bizler o soğuklarda burnumuzu dışarı çıkartamazken onlar karı koca her gün (Evet her gün )30-40 Km kat ederek Enez Sahili’ndeki köpekleri kar-kış demeden besleyen insanlardır Yılmaz ailesi. Buna “yalan” diyebilecek bir tek Enezli bulamazsınız.

***

Herkes biliyor ki 10 yıl öncesine kadar Belediye bütçelerine köpek itlafı adı altında ödenek konurdu.  Bugün Selma Yılmaz’a bu cezayı reva görenler o yıllarda “sallabaşını al maaşını” diyerek, yani köpeklerin zehirlenerek, vurularak acı çekerek öldürülmesine kayıtsız kalanlar, Enez’de buna dur diyerek isyan eden ve durdurmayı başaran kadına şimdi kalkmış 78 bin TL ceza kesiyorlar. Gelip buradaki kısırlaştırma organizasyonunu görüp olumlu izlenimlerle döndükleri halde Facebook klavye soytarılarının baskılarından korkarak  “Ceza keselim, aradan çıkalım, Selma Yılmaz düşünsün” diyenlerin buldukları gerekçeler de onların kendiişlerinde yetkin, adil ve cesur olmadıklarının en büyük delilleri.

***

Bu ceza elbette geri tepecektir. Çünkü ortaya sürülen deliller zorlamadır ve Selma Yılmaz’la da hiç ilgisi yoktur. Yapılan kısırlaştırmadan Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç “Benim haberim yok” dese de Belediye yetkililerince kısırlaştırma için gösterilen yer Enez’deki en uygun bir mekândır. Kısırlaştırma Edirne Veterinerler Odası temsilcisinin gözetiminde, tüm hayvan sever Konfederasyonlarının tanıdığı üstat ve uzman, diplomalı ve yetkin veterinerler tarafından yapılmıştır. 153 hayvandan hiçbir kayıp olmamıştır. Ne Derneğin ne de belediyenin kasasından (yemek ve otel hariç) beş kuruş bile harcanmamıştır. Yani bu kısırlaştırma, takdir edilmesi ve gurur duyulması gereken bir Dernek-Belediye müşterek organizasyonudur. Alkışlanmalıdır.

***

Ortam kısırlaştırmaya yeterli olmasa bu veterinerler bu kısırlaştırmaya Selma hanımdan emir alarak mı devam ettiler? Olur, mu böyle şey? “Acı çekildiğini” utanmazca iddia eden klavye soytarılarından hiç biri olayın olduğu mahalde bulunmamış ve varsayımlarla hareket ederek ortalığı havaya kaldırmışlardır. Bunları delil kabul edenler, ne yazık ki bu kısırlaştırmayı teşvik etmesi, düzenlemesi, hiç yoksa bunu becerenleri koruması gereken makamlar, Selma Yılmaz’ı günah keçisi yapmak istemişlerdir. Ama ne yaparsanız yapın, Hukuk da, Enez Belediyesi de, Enez Kaymakamlığı da ve en önemlisi Enez halkı da Selma Yılmaz’a sonuna kadar sahip çıkacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol