ENEZ MEKTUBU

Ulaş DEMİRAY

Aslında bu yazımın konusu sevgileri, övgüleri abartmak üzerine. Örneğin yapılan abartılı sevgi gösterileri ile Edirne’ye yeni atanan Vali Ekrem Canalp de yere göğe sığdırılmıyor. “Bu güne kadar böyle Vali gelmedi” diyecek kadar bu methiye dozajını abartanlar yine sahnede. Yahu durun, bekleyin biraz. “Mülahazat Hanesi”ni açık bırakın. Gerçi bunlar her vali gelişinde bu tür methiyeler için hazırlıklıdırlar ama bu defa biraz daha yüksek dozdan sevgi gösterisindeler.. Hak edene elbette sevgi ve takdir duygularımızı gösterelim ama mümkünse abartmadan. Görev yapan Enver Hızlan gibi,  Fahri Yücel gibi valileri yok saymadan.

Biraz bekle. Daha dün bir bugün iki. 

***

Sayın valimize ben de bu köşeden hoş geldin diyor ve her valimize basın yolu ile ya da mail göndererek ulaştırmaya çalıştığım bir mesajımı birkaç küçük değişiklikle burada yineliyorum. Edirne’de görevi bittikten sonra, yani ardından yazıp konuşmak yerine bir Enezli olarak bir validen ne beklediğimi daha işin başında hatırlatmak istiyorum..

Bu yazı 2012 yılında Yerel basında da yayınlanmıştır. Umarım bu defa valimize ulaşır.

***

“ENEZ YERİNDE SAYDIKÇA HİÇBİR EDİRNE VALİSİ KENDİSİNİ EDİRNE'YE HİZMET ETMİŞ SAYMAMALIDIR.

Zira Enez arkeolojik zenginliği, Meriç Deltası, Kuş Cenneti, gölleri, dalyanları, Limanı, kumsalı, su ürünleri ile Edirne’nin diğer ilçelerin hepsinin TOPLAMINDAN daha fazla özellikleri olan bir  BÜYÜK COĞRAFYA’dır... YANİ TOPLASANIZ TÜM EDİRNE İLÇELERİ BİR ENEZ ETMEZ. Ne yazık ki bu coğrafya, bu cennet yurt köşesi 4000 nüfuslu bir Belediye Bütçesine emanet… Olmaz böyle şey.. Enez'in bu geri kalmışlığı; Enez Yerel Yöneticilerinden çok, gelmiş, geçmiş Edirne Valileri ve iktidar milletvekillerinin ayıbıdır.

Çare nedir. Çare bu büyüklüğü fark edebilen, bu zenginlikleri ortaya çıkarmayı, Havsa’da, Keşan'da, İpsala'da oyalanmadan, işi klasik kuralların, yasaların akışına bırakmadan, zamanını, enerjisini Enez'e harcamayı kafasına koyan bir validir. Çünkü Enez'de yaşama geçirilecek her zenginlik Edirne, hatta Trakya'nın zenginleşmesidir. Bu imkân Edirne valiliğinde vardır. Bu görev Edirne Valiliği’nindir.    

                                   .

Sonuç olarak Valiliğimiz öncülüğünde tüm tüzel ve özel kuruluşlar seferber edilmeli ve tüm gayretler Enez'e yönlendirilmelidir. Enez’in sorunları, turizmin geleceği Enez’de masaya yatırılmalı ve çözüm yolları somutlaştırılmalıdır. Her İl Müdürlüğü önümüzdeki yıl Enez için önemli projeler hazırlayıp ödenek talebinde bulunmalı, İl Genel Meclisimiz de buna öncülük etmelidir.

Yine Valiliğin önerisi ile Enez'de tesisleri bulunan 2 Üniversite devreye sokulmalıdır.. Bu program çerçevesinde İktidar milletvekilinin öncülüğünde Enez - Keşan yolu DUBLE yol olarak düzenlenmeli, Enez Kalesi'nin restorasyonu başlatılmalı, Enez Kazıları için daha büyük bütçeler yapılabilmeli, kuş cenneti ile ilgili çalışmalar sonuçlandırılmalı, Liman ile ilgili formaliteler ve eksiklikler tamamlanmalı ve liman Uluslar arası deniz ulaşımına açılmalıdır..

Enez'e küçük bir müzesi bulunan bir KÜLTÜR EVİ kazandırılmalıdır. DSİ Enez göllerinin dolup gitmesine seyirci kalmamalı, bu konuda gerekli çalışmalar başlatılmalıdır. DSİ aynı zamanda Göl kenarlarında ağaçlandırma ve peyzaj konularında da elinden geleni ardına koymamalıdır. Vs. vs.

Enez’de Eğitim seviyesi dibe vurmuştur. Enez gözden de gönülden de uzaktır. Turizmin sıçraması için valilikçe yapılabilecek pek çok iş vardır.

Valiliğimizin başlatacağı ve öncülük edeceği böyle bir çalışma modeli sadece Enez'de yaşayan 4000 kişiye değil Enez'den yararlanan veya yararlanacak olan, çoğunluğu Edirneli, 10 binlerce kişiye götürülmüş bir hizmet ve Türkiye'ye örnek olmuş bir YEREL YÖNETİM modeli olabilecektir. Başarılırsa rahmetli Recep Yazıcıoğlu örneğindeki gibi Valilerimizin önemi anlaşılabilecek ve Enez bir kenara bırakılmışlık, terk edilmişlik duygusundan kurtarılabilecektir.”

Çok mu zor?

***

Bu yazıyı 2012 den beri her vali gelişinde yinelemeye çakıştım.  Bir kez de yeni valimiz için yineliyorum ve umut etmek istiyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol