mersin escort

BAŞARININ ASIL SAHİBİ BAHÇELİ’DİR…

Ulaş DEMİRAY  / ulasdemiray@gmail.com

BAŞARININ ASIL SAHİBİ BAHÇELİ’DİR…

Ulaş DEMİRAY  / ulasdemiray@gmail.com

26 Haziran 2018 Salı 21:01
132 Okunma
BAŞARININ ASIL SAHİBİ BAHÇELİ’DİR…

ENEZ MEKTUBU

Seçim kaybedildi ya bir kısım çok bilmişler seçim sonuçlarının faturasını CHP’ye, FOX TV’ye, Kılıçdaroğlu’na ve hatta Muharrem İnce’ye kesme yarışındalar. Eğer bir fatura kesilecekse herkes öncelikle aynaya bakıp “Ben bu seçimde acaba hangi katkıyı verdim, cebimden kaç para harcadım, kaç kişinin kapısını çaldım, hangi görevi üstlendim, ne kadar başarılı oldum?” demeli yani iğneyi önce kendine batırmalıdır. Ağlamak, zırlamak, CHP yi suçlamak kaçmak, yetmiyor.

***

Kaldı ki CHP’nin bu seçimde başarısız olduğunu iddia etmek için kimlerin hangi gerekçeleri var bilemiyorum.. Bence bu dönemde CHP çok doğru bir seçim stratejisi uygulamış ve başarılı da olmuştur. En başta Sn. Muharrem İnce’nin aday gösterilmesi ile çok çarpıcı bir karar verilmiş ve IYI Parti’ye kayması beklenen ulusalcı oyların kaçışı önlenmiştir.. 15 millet vekilinin geçici olarak IYI Partiye emanet edilmesi ile AKP ve MHP’nin ilk kumpasları püskürtülmüştür..

 Partinin adayı İnce’nin 107 noktadaki mitingi herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan sürdürülmüştür.. Milyonlar meydanlara toplanabilmiştir. Her ne kadar CHP’nin %23 olan oylarında yaklaşık 3-4 puan kurumsal bir düşüş görünse bile HDP ye EMANET olarak gittiği tartışmasız olan bu oylar sayesinde HDP’nin barajı geçmesi sağlanmış, AKP’nin TEK BAŞINA TBMM çoğunluğunu alması önlenmiştir. Kurulan MİLLET İTTİFAKI’nda sağlanan söylem birliği ve dayanışma ile toplumsal barış için çok önemli bir ortam ve kazanım sağlamıştır.. Önemli bir kitle hala anlamamış olsa bile –örneğin- AKP iktidarının BETON EKONOMİSİ ile ÜRETİM EKONOMİSİ arasındaki fark çok güzel vurgulanmıştır.. 

Sonuçta dikkatli bakıldığında önemli ölçüde oy kaybeden AKP nin başarısızlığı CHP’nin ve Muharrem İnce’nin yoğun çalışmasının sonucudur.. Ama ne yazık ki CHP Türkiye’ye yetmemiştir.. Muharrem İnce’nin çarpıcı ve hızlı yükselişinden ürken ve korkan MİLLET İTTİFAKI’na mensup muhafazakar seçmen, sessizce yine RTE’ye sığınarak onunla devam etmeyi daha güvenli bulmuştur..

***

Seçimin asıl karlı çıkanı ve galibi Devlet BAHÇELİ’dir. Tüm anket firmaları ve yorumcular gibi, aldığı % 11 oranındaki oya BAHÇELİ’nin kendisi bile şaşırmıştır. % 16 civarında oy alması beklenen ve bunun % 6-7 sini MHP den devşireceği düşünülen İYİ PARTİ bunu başaramamıştır.  MHP’nin boşalttığı MİLLİYETÇİ alanı dolduramayan İYİ PARTİ’nin alamadığı bu oylar MHP’ye ve dolayısıyla  RTE'ye yönelince sonuçta RTE nin aldığı oy oranı % 52’ye yükselmiştir.. Yoksa ortalıkta bir ERDOĞAN ya da AKP zaferi yoktur.. Yaşanan zafer BAHÇELİ sayesindedir. MHP bu seçim sonucunda anahtar parti olmuştur..

***

41 yıldır fiilen siyasetin içindeyim.. Bu süre içinde iktidar tarafında toplam 2-3 yıl kalamadım.. Hemen her zaman muhalefet eden taraftaydım.. Yani şarkı sözleri ile anlatmak gerekirse “Hiç bahar yaşamadım ve ömrüm  “Dertleri zevk edinmek”le geçiyor.. Ama ben hiç vazgeçmedim.. Her “BİTTİ..” denilen yerde ben kaldığım yerden ve yeniden yola çıkmayı başardım.. O nedenle hiç kimsenin bu yenilgiyi bahane ederek kırılmasını, kenara çekilmesini, olan biteni sineye çekip pes etmesini anlayamam ve kabullenemem.. 

***

Şimdi yapılacak ilk iş; bu heyecan ve ilgi azalmadan her partinin, her STK’nın, her kesimin bu seçim sürecini suhuletle tartışarak bugünden itibaren YEREL SEÇİM startını vermesidir. 

Çünkü siyaset varışı olmayan bir MARATONDUR.. Bittiği yerde yarış yeniden başlar..

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol