Enez Limanı Ve Vali Ekrem Canalp

ENEZ MEKTUBU - Ulaş Demiray

Enez Limanı Ve Vali Ekrem Canalp

ENEZ MEKTUBU - Ulaş Demiray

Medya Keşan
Medya Keşan
16 Şubat 2021 Salı 07:15
Enez Limanı Ve Vali Ekrem Canalp

“Enez yerinde saydıkça hiçbir Edirne Valisi kendisini Edirne’ye hizmet etmiş saymamalıdır. Zira Enez arkeolojik zenginliği, Meriç Deltası, Kuş Cenneti, gölleri, dalyanları, Limanı, kumsalı, su ürünleri ile diğer ilçelerin hepsinin TOPLAMINDAN daha fazla özellikleri olan bir BÜYÜK COĞRAFYA dır. YANİ TOPLASANIZ TÜM EDİRNE İLÇELERİ BİR ENEZ ETMEZ. Ne yazık ki bu coğrafya, bu cennet yurt köşesi 4000 nüfuslu bir Belediye Bütçesine emanet… Olmaz böyle şey.. Enez’in GERİ KALMIŞLIĞI Enez Yerel Yöneticilerinden çok; gelmiş, geçmiş Edirne Valileri ve iktidar milletvekillerinin ayıbıdır..”

***

Yukarıdaki cümleleri yıllardır yerel basında ve çeşitli ortamlarda paylaşırım. Ama ne yazık ki bu feryadımızherhalde valilerimize ulaşmadı ya da ulaşsa da bir tepki almamız mümkün olmadı. Edirne valileri içerisinde gerçekten Enez’e iz bırakmış Valilerimiz çok azdır. Örneğin 1980’li yıllardaki valimiz Sn. Enver Hızlan olmasaydı Enez Balıkçılık Kooperatifi’nin dışsatımda zirve yaptığı o altın dönem yaşanmazdı. Başka bir örnek de aklıma gelmiyor. Çoğu zaman, atanan bir valiyi bir kez yeni geldiğinde bir de vedalaşırken görmek Enez’de, Enezliler için hiç şaşırtıcı olmamıştır. 

Kısacası Valilerimiz Enez’in farkına varamadan gelirler ve giderler. Halbuki bir küçük dokunuşla neleri değiştirebileceklerini keşke görebilselerdi..

***

Nitekim şimdiki Valimiz Sn. Ekrem Canalp geldiği günden beri yaptığı işler ve girişimlerle özellikle Edirne merkezine takılıp kalmadan küçük ilçelerin kaderini değiştirme yolunda çok önemli adımlar atıyor ve sonuç alıyor. Örneğin Havsa ilçesinde kurulan bir Kadın Kooperatifi’ne verdiği destek övünçle anlatılıyor. Valimiz aynı tür çalışmaları Enez’de de destekleme çabasında… Ama bundan çok daha önemlisi; Valimizin, Enez Limanı’nı uluslararası deniz trafiğine açma çabaları heyecanla izleniyor ve “İşte Devlet” düşüncemizi yeniden yeşertiyor.

***

Enez limanı uluslararası trafiğe açılacak şekilde fiziki olarak hem de valiliğin kendi imkanları ile hızla düzenleniyor. Bir mobil gümrük sistemi kurulması için gerekli izinlerin alındığı anlaşılıyor. Bu konuda valimizin direktifleri doğrultusunda bu sürece çoşku ve içten çabalarla destek olan Enez Kaymakamı Sn. Şükrü Alperen Göktaş ve Belediye Başkanı Sn. Özkan Günenç’e de teşekkür etmek gerekiyor. Düşünebiliyor musunuz? 30 yıldır gelip giden Belediye Başkanları limanın trafiğe açılması konusunda hiçbir gayret göstermedikleri gibi bu konuda bir dilekçe bile yazmamışlar. Önceki hiçbir vali de bu konuda somut bir adım atmamış. 

Zavallı ve talihsiz Enez…

***

Liman yolda.. Ayrıca bu yıl fiilen başlatılacak olan çalışmalarla Enez’e doğal gaz da geliyor, Eğer Sn. Milletvekili Fatma Aksal da Enez-Keşan yolunu 2023 yılı armağanı olarak Enez’e kazandırabilirse Enez sadece Edirne’nin değil tüm Trakya’nın en önemli merkezlerinden biri olacaktır. Böylelikle Sn. Aksal’ın sadece Keşan’ın değil Enez’in de milletvekili olduğunu anlamış olacağız.. Bu üç proje sonuçlandığında Enez’in nüfusu katlanacak, belki de 10-15 yıl içerisinde bu kasaba Edirne’nin en büyük ilçesi olacak. 

***

Valilerin görev süreleri sınırlıdır. Hiç arzu etmesek bile Valimizin görev süresi bitmeden önce; herkes, örneğin Keşan, Edirne Ticaret ve Meslek odaları, iş adamları bu hedefe ortak olmalı, ellerinden geleni ardına koymamalı ve bu süreci hızlandırmalıdırlar. Herkes bilmeli ki Enez limanı Eneziler kadar, hatta daha fazla tüm Trakya için çok önemli bir kazanım olacaktır.

*** 

Liman belli ki işlevsel hale geliyor. Bu nedene Sn. Valimize yıllardır bu özlemle yaşayan bir Enez dostu olarak sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Enezlilere de Vali Ekrem Canalp ismini hafızalarına kazımalarını, onun bu hizmetini unutmamalarını diliyorum. Emeği geçen, olumlu görüş bildiren, katkı veren, yol gösteren tüm yetkililer ile Sn. Kaymakamımıza ve bu hayali gerçekleştiren bir Belediye Başkanı olarak sevgili Özkan Günenç’e de tebriklerimi sunuyorum.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol