Muharrem İnce Nereye Koşuyor?

ENEZ MEKTUBU - Ulaş DEMİRAY

Muharrem İnce Nereye Koşuyor?

ENEZ MEKTUBU - Ulaş DEMİRAY

Medya Keşan
Medya Keşan
10 Şubat 2021 Çarşamba 09:06
Muharrem İnce Nereye Koşuyor?

Muharrem İnce’yi dinledim. Bilmem sizler de dinlediniz mi? Dinledinizse ne düşündünüz? Ben, bu ülkenin sorunlarına, hassas noktalarına vakıf olan, gittiği istikameti bilen bir devlet adamı yerine “Hepsi kötü, onun için biz daha iyiyiz” diyen ilkel bir demogoji ve laf salatası ustası profilinin varlığına bir kez daha tanık oldum. Hiç de şaşırmadım. 

***

CHP’nin bugün tuttuğu strateji bellidir. Kimin Cumhurbaşkanı olacağından çok, Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmesinin önlenmesi ve dolayısıyle tek adam rejiminin sonlandırılması birinci önceliktir. Bunun tek başına yapılabilmesi için CHP’nin gücünün yetmeyeceği ortadadır. O nedenle aynı görüş etrafında buluşabilecek olan partilerle birlikte hareket etmek Muharrem İnce’nin çocukça %51 hayallerinden daha gerçekçidir. Eğer mesele sadece koltuk apartmak değilse, İnce, “Hayır öyle değildir” iddiasını hepimizin anlayabileceği şekilde dile getirerek nasıl bir yol tutacağının ipuçlarını bu konuşmasında verebilmeliydi.

***

İnce, Baykal’dan kaptığı itici bir üslupla çok konuşup hiçbir şey söylemeden toplantıyı bitirdi. Kürt sorununa hiç değinmedi. HDP sözcüğünü dahi ağzına alamadı. Mavi vatan ve Libya diyerek milliyetçi kesime selam gönderdi. “İttifak şimdi yapılmasın” demek AKP’nin ekmeğine yağ sürmek değil de nedir? Ülkenin gerçeklerini Muharrem Efendi’nin keyfine ve ikbal beklentilerine göre ertelemek, geciktirmek Cumhur Ortalarından başka hiç kimsenin alkışlayacağı bir akıl yolu değildir. Bol bol Atatürk vurgusu yaptı. Ben bu kesimin Atatürkçülük’ten, Kemalizm’den ne anladıklarını değil ama hiçbir şey anlamadıklarını çok iyi biliyorum. Atatürk’e tapınmayı, “Atatürkçülük” sayanlardan çağdaş bir dünya iddiasını beklemek hayaldir. Atatürk artık tüm ülke insanının ortak değeridir. Birbirimizle Atatürkçülük yarışı yaparak bir yere varamayacağımızı bir türlü öğrenemedik. 

***

Ben Sn. Karayalçın ve Sn. Hüseyin Ergün’le iki defa parti kurucusu oldum. O süreçte, hatta bir miktar hazine yardımı dahi almamıza rağmen mali sorunlar nedeniyle çok zorluklar çektik. Yürütemedik. Kim ne derse desin parti kurmak marifet değil ama onu sürdürmek mali açıdan hiç de kolay değil. Hatta öyle üye ödentileri ile birkaç samimi sponsor ile götürülecek bir uğraş hiç değil. O nedenle ben bu “Memleket Hareketi”ne değirmenin suyunun nereden geldiğini hep merak ettim ve edeceğim. İnce’ye mali destekleri kimler veriyor, niye veriyor? Bu açıklanmadıkça Sn. İnce şeffaflıktan hiç söz edemez. Bence şeffaflık konusundaki vermesi gereken ilk sınavı da bu olacaktır. Aylık masrafın nedir, giderin nedir? Önce bunlardan başlamazsa gizlediği, utanılacak bir tarafı var demektir…

***

Umarım partinin ismi Memleket Hareketi olmaz... Kısaca MHP demek gerekir ki karışıklığa yol açar…

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol