Ülke olarak uçuyoruz

İsmet Esengin

Ülke olarak uçuyoruz

İsmet Esengin

Medya Keşan
Medya Keşan
19 Kasım 2020 Perşembe 08:36
Ülke olarak uçuyoruz
 • Üsmen agam. Nooluyo memlekette beyaa?  Ülcez mi kalcaz mı? Küşeyi mi düncez, bubayı mı alcaz? Damat ülke olarak uçcaz dedi dedi gitti beyaa.
 • Valla kızanım. Tablo iç parlak diil. Bu pandemi dalgasını bilem çok ii yünetiriz diye şişinirdik, o da patladı. Meerse bütün rakamları düşük gösterirmişik beyaa. Dünya bizim rakamları güvenilmez bulurmuş. Yani siz yalan süülersinize getirmişler. Şincik de tedbir alırmış gibi yapıyoz sankilim ama iş daa kütüye gitcek gibi. Soona daa detaylı annatırım.
 • Bu dünya da ep bizi kıskanır be Üsmen agam. Baksana şu diş miiraklara. Yok kriz varmışmış, yok ülke batmışmış. Em damat ülke olaraktan ekonomide uçcaz demez miydi beyaa? 
 • Aklısın be kızanım. Türkiye resmen uçar beya. Gökyüzüne dooru mu, uçurumdan aşaa mı anlaşamıyoz ama uçma konusunda epicimiz emfikiriz. Ürneen ekonomimiz; 2003 yılında dünyanın en büük 17. ekonomisiydik. (Gerçi 50 yıl önce de aynıydı) Bugün bu unvanımızı koruyamadık, 19.luğa düştük ama yollar, köprüler, astaneler, avaalanları, okullar bolca da camiler yaptık. Yaptık derkene paralı yaptık. Paraları da milletin orasına koycaz diyen mütaaitlere verdik. Gerçi bunlar devletin asli görevi ama olsun. Yaptık mı, yaptık. Kodular mı, kodular. Sonuç olaraktan bi adım ileri gitmedik belki ama kıskanılan ülke olduk. Tek bi fabrika yapmadık, atta olanları da sattık ama ossun. Onu diyen nankörlerin de o paralı yollar, köprüler, şehir astaneleri, avaalanları  ve kıraathaneler yüzüne gözüne dursun. Bedava kekler ve çaylar de boazlarında kalsın.
 • Kafa bulursun be agam. Em bak yepisyeni bir recimimiz oldu. Cumuriyet ükümet sistemi. Er şey ızlanacaadı, döviz ve faiz lobisinin akkından geleceedik. Ülke uçacaadı. Üle demedi mi reyiz?
 • Aklısın kızanım. Mis gibi bir rejcimimiz oldu. Er şeyi bilen, er şeye gücü yeten, yokları var eden, varları yok eden dünya liderimiz, başkanımız oldu. Aaşa, bazı yandaşlar Allaa’ın bütün vasıflarını taşıyan lider bilem demişledi. Bi gün birine metiyeler düzer, alkışlıyoz. Soonası gün aynı kişiye ain der gine alkışlıyoz. Birine alçak, cibilliyetsiz der alkış kıyamet. Soona aynı kişi bi bakmışın memleketini seven ‘Devlet’ adamı, Cumhur ittifakının vazgeçilmezi. Ortalık yıkılıyo. Em yasamayı em yürütmeyi em  de yargıyı tek başına elinde bulunduran bir liderimiz var. Üzerimize çay paketleri atıyo, dua ediyoz. Çok şanslıyız.
 • Gine maytap geçersin be Üsmen agam. Sanki elde başka lider var gibi. İç diilse istikrar var beyaa.
 • Dooru süülersin be kızanım. Aynı zamanda em iktidarı em de maalefeti ile çok istikrarlı bir ülkeyiz. Bugünün genç kuşakları ep aynı liderlerle büüdü. Seçim kazanılsın kaybedilsin ne iktidar ne de maalefet liderlerinde iç değişim olmadı. Buklarında boncuk var sankilim. Ha arada kaset maadurları olmadı diil. Ama o kişilerden de parti lideri olmasalar, elden ayaktan düşseler bilem vazgeçmedik. Vekil yaptık. Memlekete izmete yataklarında devam ediyolar.
 • Üüle dersin de bak teknolocide çok ilerledik beyaa. Yerli uçaamız güklerde, yakında uzaya gideceemişik.
 • Uçaamız güklerde de görünmez yapmışık, daa iç birimiz güremedi. Dooru çok ilerlemişik. Dünya teknoloci liginde lideriz mesela. Ama en alt ligde. Tutturmuşlar Endüstri 4.0 diye. Kardeşim biz 2 buçuktayız. Bak buçuk diyom, buçuu da var. Elde kalanları da satarsak 1.0 olcaz. Dördüncülük bize yakışmaz. Eğitimde çağ atlamışık mesela. Birleşmiş Milletler araştırmasına göre dünya eğitim kalitesi sıralamasında 99. sıradaymışık. Bu Birleşmiş Milletler bize karşı birleşmiş kardeşim. Kulay süüleyemeyelim diye 100. yapmamışlar. Çok şuksr dindar ve kindar nesil yetiştirdiimizin farkında diil kapçıklar. Dünya Adalet Procesi kuruluşunun araştırmasına güre, Dünya Ukukun Üstünlüüü sıralamasında ise 109. olmuşuz. Ep diyom bak,, bu gavurlar bize gıcık diye. Uluslararası Şeffaflık Örgütü de boş durmamış dünya yolsuzluk algı endeksinde 91. lie layık görmüş bizi. Yapmayın kardeşim. Dünyada bizim kadan yol yapan ülke var mı? Em bu kadan yol yap em de yolsuzlukla anıl. Tuh size. Taraflı bunnar. Ayrieten Dünya basın özgürlüğünde 154. sıradaymışız. Allaa’ım aklıma mukayyet ol. Bu araştırmayı yapanlar iç avuz medyasını izlemiyolar sanırsam. Ne kadan özgürce yalan süüleyebiliyolar, nasıl raatca ana avrat küfür edebiliyolar, nasıl fütursuzca itibar cellatlığı yapabiliyolar. İşleene gelmiyo aaatabikim. Takılmışla bi iki eleştiri yapan medyaya. Aazını açana dayıyolarmış cezayı. Gerçekleri yazanı oop akaret edersin ya da fetöcüsün diyerekten alıyolarmış kodese. Kardeşim, siz de niye eleştiiriyosunuz? Sizin iktidarı üvme özgürlüünüzü elinizden alan mı oldu? Siz de üvün bakın bakalım size dokunan oluyo mu? Sonra elaleme rezil oluyoz. Neymiş efendim, basın özgürlüğü yokmuş. En sevdiğim de dünya mutluluk sıralamasında 93. olmuşuz. Ne mutlu bize. Sokaa çıkın, bizden mutlu bir toplum var mı? En ufak sorunda erkes birbirinin anasının bacısının atırını sormuyo mu? Aksız ulsa bilem güçlü olan karşısındakini güzelleştirmiyo mu? Başımızdakilerden iç ‘alçak, şerefsiz, cibilliyetsiz, namussuz, afedersin Ermeni, soysuz vb.’ güzellemeler duyduk mu süüle? Ben ep ‘canım kardeşim, sevgili arkadaşım, sayın bilmem kim’ diye itaplardan sıkıldım beyaa. Ne bu kardeşim. Nezaketten kırılacaklar yahu. Biz güler yüzlü, mutlu bi toplumuz. Bu kadan deerleri tecavüze uğrayan, gene de tecavüzcüsünden vazgeçmeyen başka ürnek var mı dünyada? Süüle şoparım.
 • Sen şincik dünya liderliğimize inanmaz bok atarsın yani, üüle mi Üsmen agam?
 • Dooru; kadın cinayetlerinde, çocuk istismarında, yalan aberde, apisteki gazeteci sayısında dünya lideriyiz. 
 • Er şey mi kötü be Üsmen agam, iç mi ii bi şey yoktur memlekette? İçim karardı beyaa.
 • Üüleyse bi fıkra annatayım sana. Atta fıkra kaaramanlarını da ikimiz yapayım da ortam yumuşasın. Bu arada fıkra bana aittir yani üzgündür.
 • Üsmen aga trafik kazası geçirmiş. 6 ay komada kalmış. Gözünü açtıında komşusu İbraam baş ucundaymış.

– İbram, n’oldu bana be kızanım?

– A be Üsmen agam, kaza geçirdin beya. Asan’ın traktörle çarpıştın. Kafan piiz diye suç sana kaldı.

– Yapma be! Benim bilader ii mi?

– Maalesef kazada raametlik oldu.

– Deme be! Vay başıma. Taksi?

– Pert. Kazada Asan’ın traktör yufka gibi ezmiş. Sana da yaşamaz dedilerdi.

– Benim anım nerdedir? Gelmez mi?

– İngem senden ümidi kesince seni boşadı Asan’a kaçtı beya. Altınları da götürmüş.

– Gızım?

– Asan sermaye yapmış, götü yola düştü diyolar.

– Çocuk?

– Asan dövmüş, evden kaçmış. Hibne olmuş diye konuşurlar.

– Tarlayı kim işliyo?

– Borcun vaamış, banka el goydu. Senin altınlarla Asan almış tarlayı.

– Evim?

– İngemin üstüne yapmışın. Asan oturur. Kerane gibi kullanır evi.

– Güpek?

– Asan’ın güpek düdükler onu, bir sürü enciği oldu.

– İç mi iyi aberin yoktur be İbraam?

– Vaa. Bizim takım şampiyon oldu.

– Ohhhhh.Şükürler olsun. Nasıl geçirdik Asan’ın takıma.

Sözün Özü: Baş aşağı düşerken poponun yukarıda olması popoyu kurtardığın anlamına gelmez.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol