UMUT OLMAK YA DA UMUDU TÜKETMEK

İSMET ESENGİN

UMUT OLMAK YA DA UMUDU TÜKETMEK

İSMET ESENGİN

07 Ağustos 2018 Salı 00:12
UMUT OLMAK YA DA UMUDU TÜKETMEK

Mahalle yanarken mahallenin dilberi saçını tararmış. Tam da bu şartlarda ana muhalefet partisini tanımlamak için söylenmiş bir anekdot sanki. Memleket yangın yeri, söndürmek için umut olması gerekenler tarak kavgasında. Ne acıklı bir durum bu. 

Cumhuriyet tarihinin tüm iktidarlarının toplamından fazla kaynak kullanmasına rağmen, kendisinden önce gerçekleştirilen tüm yatırımları satıp, üstüne ülkeyi yaklaşık 400 milyar dolar fazladan borçlandıran, ülkeyi Fetö batağına sürükleyen, hırsızlığın, yolsuzluğun tavan yaptığı bir dönemde dahi halkın umudu olmak bir yana çoğunluğun ‘Bir daha oy verirsem elim kırılsın’ dediği parti konumunda ana muhalefet partisi. Nedense bu parti tüm enerjisini ‘Ben nasıl halkın umudu olabilirim, nasıl kaybettiğim tabanımı geri alabilirim’ sorusuna yanıt aramak yerine parti içi iktidar kavgasıyla tüketmektedir.

Değişim elbette gerekli. Ama değişim parti yönetimini değiştirmek değil ki. Parti içinde çöreklenen delege ağalığını değiştirebilecek misiniz? Partiyi gerçek tabanıyla buluşturabilecek misiniz? İşçiye, emekçiye, köylüye, küçük esnafa, öğrenciye, ev kadınlarına, işsizlere dokunabilecek misiniz? Partiyi teslim ettiğiniz sağ ve hatta bir kısmı cumhuriyet düşmanı zihniyetten temizleyip, tasfiye ettiğiniz sosyal demokrat siyasetçileri kucaklayabilecek misiniz?

Sorun liderlik sorunu değildir. Kılıçdaroğlu adalet yürüyüşleri ile artı puan kazansa bile, kendi vekillerini hapse girmekten koruyamayacak kadar aciz, partiyi sağ siyasetçilere teslim edecek, sol siyaseti tasfiye edecek kadar kifayetsiz, yenildiği her seçimden sonra seçim kazanmış edasıyla ortada dolaşacak kadar bilinçsiz, son seçimde artık sağlığını kaybetmiş Baykal’ı aday gösterip yüzlerce genç adayı harcayacak kadar dengesiz bir lider konumundadır. İyi niyetlidir, dürüsttür belki ama asla sosyal demokrat bir lider değildir.Partiyi bırakın sosyal demokrat bir çizgiyetaşımabecerisini, bu niyette olan bir lider bile değildir. Cumhuriyetin altı adım adım kazılırken CHP acizliğinin simgesidir.

Ya İnce’ye ne demeli? Eğrisi ve doğrusu ile Cumhurbaşkanlığı için halkın bir kesiminin umudu olmuştu. Oy vermeyenler bile İnce’nin değişimin öncüsü olabileceğini söylemeye başlamıştı. Ancak İnce de daha seçim gecesi ‘Umut’ olduğu seçmenlerinin tüm inancını baltaladı. Seçim kampanyası boyunca sandıklara sahip çıkmaya çağırdığı seçmenini, daha oylar tam anlamıyla sayılmadan, seçim kurullarına teslim edilmeden yüzüstü bırakıp ortadan tüyüverdi. En acemi siyasetçinin bile yapmayacağı, canlı yayında bir TV sunucusuna daha saat 21:30’da ‘ADAM kazandı’ mesajı göndererek. ADAM kazanmış. Kendisi neyse artık. Halka söz verdiği üzere YSK önünde beklemek yerine 5 yıldızlı otelde keyif çatmış. Zaten foslamış CHP seçim takip sistemi üzerine Anadolu ajansının verileriyle teslim bayrağını çekivermiş. İstanbul mitinginde 5 milyon kişi önünde esen gürleyen İnce ertesi gün elleri ve sesi titreyen bir küçük çocuğa dönüvermiş. Ardından koşturduğu milyonlardan bir özür dileme, siyasi beceriksizliğinin özeleştirisini yapma gereğini bile duymadan. Seçim gecesi anormal bir şey olmadıysa bu İnce’nin siyaseten beceriksizliğinin ve yetersizliğinin kanıtıdır. Eğer bir şeyler var ise o da korkaklığının ve belki de doğru kişi olmamasının sonucudur. Her iki durumda da İnce siyasi intiharını gerçekleştirmiştir.

Yerel seçimler öncesi koparılan fırtınanın yerel seçimlerde de yenilgiye yol açacağını söylemek için müneccim olmak gerekmez. Bu haliyle CHP de dünyanın belki de en başarısız iktidarının onlarca yıl iktidarını sürdürmesinin payandası olarak anılacaktır.

Sonuç olarak, CHP’nin sorunu lider sorunu değildir. İlke ve prensipler sorunudur. CHP halkın ezilen kesiminin partisi olacaksa buna yönelik politikalar geliştirmeli, örgütünü yenilemeli ve göğsünü gere gere sosyal demokrat bir parti olduğunu göstermelidir. Yoksa gider Baykal, gelir Kılıçdaroğlu, o gider gelir İnce; ama hiçbiri 70’li yıllarda Karaoğlanın olduğu gibi halkın umudu olamaz. Ya demokratik bir tüzükle sosyal demokrat bir parti olun ve örgütü yenileyin, ya da vazgeçin boş yere halkın umudunu çalmayın.

Son Güncelleme: 07.08.2018 00:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol