Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, 8 Ocak 2020 günü bir çağrı yaptı. Bu çağrı AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal’a idi. 

“Gel canlı yayında Kanal İstanbul, Libya’ya asker gönderme konularını tartışalım.” 

Aksal’dan yanıt gecikmedi. Fatma Aksal “On yıldır siyaset yapıyorum başım dik. Çekinecek bir şeyim yok. İktidar partisinin temsilcisi utanmadan demiş. Ne şahsım ne partim adına utanacak bir şeyim yok. Fikirleri varsa getirsin.

Davet kabul gördükten sonra 24 Ocak’ta sessizliği bu kez Helvacıoğlu bozuyor. “Teklif Okan beyden geldi. İYİ Partili oldu. Buyursun AKP’ye gelsin” Topa Helvacıoğlu giriyor. Ortamına göre ben siyasetten uzağım diyen kişi. Bu konuda kamuoyu önünde başka seslendirme olmuyor taraflarca.

Çağrıyı gören Aksal tabanından nasıl takdir gördü ise yapan Gaytancıoğlu da tabanını memnun etmiştir bu çıkışı ile. Siyasal gıdalarını almış oldu iki vekilde. Corona sürecinin ardına sığınamazlar diye düşünenlerdenim. Bu tartışma veya bir araya gelme neden gerçekleşmedi?

Çağrı ile corona süreci içerisinde 2 ayı 12 gün var. Corona süresince bölgedeydiler. Çeşitli konulara ilişkin açıklamaları oldu her ikisinin de. Altı ay dediğiniz yarım yıl. Yarım yılda bir tartışmayı gerçekleştirmeyen vekiller halkın sorunlarına çözümü nasıl gerçekleştirecekler? Sorunların neden çözülmediğini halka nasıl anlatacaklar kendi siyasal konumları itibarı ile. 

Dış politika ve dış politika ile ilgili Kanal İstanbul mutlaka tartışılmalı. Bu konuları yerelde tartışmak ötesinde yereldeki sorunları masaya yatırmak gerekir.

Keşan Enez yolu bunlardan biri. Daha ne bekleniyor? İki milletvekilinin bu konuda söyleyecekleri ortak ve farklı olarak neler var.

Aksal açıklamasında “Biz Edirne için bir araya gelen ve danışan vekilleriz” diyor açıklamasında bu ne kadar gerçek veya gerçekleşmekte?

Keşan Devlet Hastanesinin uzman hekim açıkları konusu yıllardır yaşanıyor. Bu konuda Gaytancıoğlu ve Aksal ne diyecekler. Üretici köylünün ayçiçeği destekleme primlerinin ödenmemiş olması Aksal’ın gündeminde nasıl?

FSRU, Yayla barınağı, sahillerin kiralanması konusunda iki vekilin ortak paydaları var mıdır? Seçmen bunu görmeliydi bu güne dek.

Gıda OSB konusuna CHP ve AKP’nin milletvekilleri Keşan’da nasıl bakmaktalar. Cak cek destek mi diyecekler? Yoksa toplumu tatmin edici somut bilgiler verebilecekler mi?

Bölgedeki işsizlik, yokluk, yoksullukların açılması için AKP bugüne kadar ne yaptı? Hangi somutları gösterebilir? CHP’nin bu konuda çözüm önerileri var mıdır? Gibi soruların yanıtları hala havada duruyor.

Keşan ve yöreye ait sorular çeşitlendirilebilir. Asıl yanıtını arayan soru şu. Altı ay önce karşılıklı açıklamalarınızın neden arkasında durmadınız. Aynı soru her iki partinin ilçe yöneticileri içinde geçerli. Neden kulaklarınızın üstüne yattınız? Yoksa vekilleriniz soğumaya bırakın bu işi mi dediler? Arşivi karıştırırken gördüm. Tribünleri avutma gibi geldi bana. Ama bir gün o tribünleri elde tutamaz olursunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol