Arıkan: “Avukatlar; hukuk devletinin en temel güvencesidir”

Edirne Barosu Başkan Yardımcısı ve Keşan Temsilcisi Av. Arb. Aylin Arıkan, 5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle açıklamalarda bulundu.

Arıkan: “Avukatlar; hukuk devletinin en temel güvencesidir”

Edirne Barosu Başkan Yardımcısı ve Keşan Temsilcisi Av. Arb. Aylin Arıkan, 5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle açıklamalarda bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
05 Nisan 2021 Pazartesi 12:21
Arıkan: “Avukatlar; hukuk devletinin en temel güvencesidir”

HABER MERKEZİ

Avukatların, halkın adalete erişiminin ve hak arama özgürlüğünün en önemli ve etkili silahı olduğunu kaydeden Arıkan, hak arayan insanlar arasında hiçbir ayrım yapmaksızın onların yasa önündeki savunucuları olduklarını ifade etti.

BİZLER YARGININ ASLİ VE KURUCU UNSURUYUZ”

Tüm meslektaşlarının Avukatlar gününü kutlayan Arıkan, şunları söyledi: Avukatlık kanununun 1. maddesinde ‘Avukatlar yargının kurucu unsuru olup, bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder’ denilmektedir. Yine Avukatlık Kanunu'nun 76. maddesi ‘Hukukun üstünlüğü ve insan haklarını korumak’ görevini açık bir şekilde barolara vermiş bulunmaktadır. Bu sebeple toplumdaki tüm hukuk ve insan hakları ihlallerine avukatlar ve barolar yasal olarak taraf ve müdahildir. Savunmaya ve temsilcisi olan Avukatlık mesleğine verilen değer, o ulusun demokraside ulaştığı noktayı göstermesi açısından da son derece önemlidir. Avukatlar; hak arama özgürlüğünün, savunma hakkının ve hukuk devletinin en temel güvencesidir. Hukuk devletinin olmazsa olmaz koşulu olan ‘bağımsız yargı’ yargının olmazsa olmaz koşulu olan ‘savunma’ ile anlam kazanır. Son zamanlarda avukatlara yönelik saldırılar hızla artmaktadır. Avukatlar görevleri esnasında şiddete maruz kalmakta, daha da kötüsü katledilmektedirler. Bilinmesini isteriz ki, avukat, halkın adalete erişiminin ve hak arama özgürlüğünün en önemli ve etkili silahıdır.  Bizler, hak arayan insanlar arasında hiçbir ayrım yapmaksızın onların yasa önündeki savunucularıyız. Kimseden emir ve talimat almadığımız gibi, savunduğumuz kişi de değiliz. Bizler yargının asli ve kurucu unsuruyuz. Avukat, yargı mekanizmasının sacayağıdır. Hâkim ve savcı nasıl korunuyorsa, avukat da öyle korunmalıdır.  Unutulmamalıdır ki avukatın hiç olmadığı veya savunmanın güçlü olmadığı bir yargılama sistemi, adil ve meşru olamaz. Tarihin her döneminde hâkimler ve mahkemeler vardır. Ancak bu mahkemelerin adil karar vermeleri ve hukuki meşruiyet kazanmaları, avukatların tarih sahnesinde yerini almasıyla mümkün olabilmiştir.”

“DEMOKRASİ VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ MÜCADELEMİZ YILMADAN DEVAM EDECEKTİR”

Ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu Covid-19 tehlikesi nedeniyle geçen sene olduğu gibi, bu sene de hak ettikleri gibi bir ‘Avukatlar günü’ yaşayamadıklarını dile getiren Avukat Aylin Arıkan, “Dahası bu zorlu süreçte mağduriyet yaşayan meslek örgütlerinin neredeyse en başında gelen biz avukatlara aşılamada öncelik dahi tanınmamıştır. Hâlbuki adliyelerde hâkim ve savcılarımız ile aynı ortamda çalışıyor, onlarla aynı riski taşıyoruz. Gün içerisinde birçok müvekkil ile görüşme yapmak durumunda kalıyoruz. Meslektaşlarımız bir senedirciddi bir risk altında çalışmaktadırlar. Beklentimiz, Sağlık Bakanlığımızın taleplerimize kulak vererek avukatları da hâkim ve savcılarımız ile birlikte aşı planlamasına dâhil etmesidir. Bizler demokratik, laik hukuk devletinin en büyük güvencesi, Cumhuriyet kazanımlarını içtenlikle sahiplenen bir mesleğin mensupları olmakla gurur duyuyoruz. Mesleki sorunları çözmek ve hukukun üstünlüğünü sağlamak Avukatlık Kanununun üzerimize yüklediği görevler ve sorumluluklardır. Özellikle demokrasi ve hukukun üstünlüğü mücadelesinde toplumun Barolardan büyük beklentileri vardır. Bu bilinçle hukuk devleti, demokrasi ve hukukun üstünlüğü mücadelemiz yılmadan devam edecektir. Bu gün bir kez daha yinelemek isteriz ki; Büyük Atatürk’ün kurduğu tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nde, cumhuriyetin temel ilkelerine, laik, sosyal hukuk devletine, yargı bağımsızlığına, evrensel hukuk kurallarına, temel hak ve özgürlüklere olan inancımızla hukuk mücadelesine yılmadan devam edeceğiz. Bu vesileyle başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, baromuza ve mesleğimize hizmet etmiş ahirete intikal eden meslek büyüklerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Baromuzun kurucularına, Baromuza emeği geçen tüm başkanlarımıza, yöneticilerimize, meslektaşlarımıza ve çalışanlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyor, ebediyete intikal edenleri saygı ve rahmetle anıyorum. Son olarak, zamanımızın gerçek kahramanları; koronavirüs salgını karşısında fedakârca görevlerini yapan tüm sağlık emekçilerine, güvenlik güçlerine, lojistik destek sağlayan tüm emekçilere binlerce kez teşekkürlerimi sunuyorum. Koronavirüs ile mücadele eden tüm hastalarımıza acil şifalar diliyor, vefat edenleri rahmetle anıyorum. Yeniden sağlıklı ve özgür günlerimize geri dönebilmemizi yürekten temenni ediyorum”  şeklinde açıklamada bulundu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol