Metin Tanal: “Bu iktidar anayasa yapamaz”

SOL Parti Keşan İlçe Başkanı Metin Tanal, “Her koşulda memleketi ateşe atmaktan çekinmeyen iktidar, en yavan faşist demagojiye, yalana, hile, baskı ve şiddete başvurarak ülkeyi idare etmeye çalışıyor” dedi.

Metin Tanal: “Bu iktidar anayasa yapamaz”

SOL Parti Keşan İlçe Başkanı Metin Tanal, “Her koşulda memleketi ateşe atmaktan çekinmeyen iktidar, en yavan faşist demagojiye, yalana, hile, baskı ve şiddete başvurarak ülkeyi idare etmeye çalışıyor” dedi.

Medya Keşan
Medya Keşan
12 Şubat 2021 Cuma 11:15
Metin Tanal: “Bu iktidar anayasa yapamaz”

HABER MERKEZİ

YENİ ANAYASA ÖNERİSİ TOPTAN REDDEDİLMELİDİR”

İktidarın ‘demokratikleşme’ adı altında, yeni anayasa planının gündemde olduğunu ifade eden Metin Tanal, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Covid-19 salgını pençesinde kıvranan halkın talep ve itirazları Saray iktidarı tarafından görmezden geliniyor. Boğaziçi öğrencilerinin direnişinde de gördüğümüz üzere toplumun her türlü itirazı yine ve alışılageldik üzere ‘terörist’ yaftası yapıştırılarak kriminalize edilmeye, şiddetle bastırılmaya çalışılıyor. Durmaksızın süren zamlar ve hayat pahalılığı altında ezilen halkın üzerine vergi üzerine vergi bindiriliyor. Yandaş şirketlerin milyonluk vergi borçları affedilirken asgari ücretli yılda 128 gün vergi ödemek için çalışıyor. Geleceksiz, işsiz bırakılan gençlerin borçları silinmiyor hatta evlerine haciz gönderiliyor. Köylünün tarlasına, traktörüne el konuluyor. Ülkeyi bir çıkmaz sokağa sürükleyen, halkı perişan eden iktidar şimdi ‘demokratikleşme’ aldatmacası eşliğinde yetkilerini daha da artıracak bir yeni anayasa planını gündeme sokmanın peşinde koşuyor. Anayasa önerisi Saray iktidarının artık iyiden iyiye aksayan yönetme kabiliyetini ve güç kaybını önlemek için kurulan yeni bir tuzaktan başka bir anlam taşımıyor. Yasaya ve hukuka uymaksızın, ama daha önemlisi kamusal vicdana ve hiçbir ahlaki çerçeveye dayanmaksızın, sadece iktidarını sürdürme peşinde olan bu iktidarın meşruiyeti bugün Saray’ın bahçe duvarlarının ötesine bile geçemiyor. Böyle bir konjonktürde dayatılan yeni anayasa önerisi toptan reddedilmelidir. Türkiye’nin AKP ve MHP bloku eliyle sokulduğu bu krizden çıkışı, halka her tür kötülüğü reva gören Cumhur İttifakı’nın tasarladığı bir anayasa ile olamaz. Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel krizden çıkışı bu harami saltanatına son vermekten geçecektir. Siyasal İslamcı rejimin yenilgiye uğratılması; bu kapitalist sömürü sistemine, dinci ve mezhepçi anlayışa, saldırgan dış politikaya ciddi bir itirazı olmayan, dolayısıyla siyasi İslamcı rejimin bir biçimde devam ettirilmesinden başka anlama gelmeyecek sağ uzlaşmacı çizgilerle de başarılamaz. SOL Parti, ucube tek adam rejiminden ülkemizi kurtarmak, baskı ve sömürü düzenini değiştirmek için kararlıdır. Umut ve cesaretle SOL bir seçeneği birlikte yaratalım.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol