10’uncu mahalle yolda…

Keşan-Edirne karayolundaki Paşayiğit’in, Keşan’ın mahallesi olması için resmi görüşmelere başlandı

10’uncu mahalle yolda…

Keşan-Edirne karayolundaki Paşayiğit’in, Keşan’ın mahallesi olması için resmi görüşmelere başlandı

25 Aralık 2012 Salı 00:48
10’uncu mahalle yolda…
 “Büyükşehir Kanunu” uyarınca 2014 yılında belediye vasfından çıkacak olan Paşayiğit’in yeniden köye dönüşmesi yerine Keşan’ın mahallesi olması konusunda, Keşan ve Paşayiğit belediye başkanları arasında görüşmelere başlandı. Keşan-Edirne karayolundaki beldenin mahalle veya köy olmasına, belediye meclisleri karar verecek.

 

Sonay CAN

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan “Büyükşehir Belediyesi Kanunu” nedeniyle kapatılacak beldeler arasında bulunan Paşayiğit’in, Keşan’ın mahallesi olması yönündeki açıklamaların ardından, dün, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ile Paşayiğit Belediye Başkanı Mehmet Zeki Engin biraraya geldi.

Keşan Belediye Başkanlığı makamında gerçekleştirilen ve saat 14.15 sıralarında başlayan basın açıklamasında iki belediye başkanının da konuya olumlu yaklaştıkları görüldü.

ÖZCAN: SICAK BAKIYORUM

İlk olarak söz alan Özcan, olaya sıcak baktığını belirterek, şöyle dedi: “Yasanın yürürlüğü gireceği 2014 yılında Paşayiğit, kapatılacak beldeler arasında yer alıyor. Keşan’a bağlanmak istediklerine yönelik dilekleri, yerel basında yeraldı. 2014 yılı mart ayındaki uygulamanın ardından Paşayiğit’in de bundan etkilenecek olması, kendilerinin Keşan’ın mahallesi olması yönündeki isteğini de gündeme getirdi. Burada karşılıklı resmi olarak görüşüyoruz. Sayın başkan, belde halkının bu yöndeki talebini bize iletti. Biz de buna sıcak bakıyoruz. Olması gereken de bu. Keşan gelişiyor büyüyor. Paşayiğit’in de belediye sınırlarımız içerisinde yer almasını, Keşan’ın geleceği açısından yararlı görüyoruz. Biz de kendi aramızda grup toplantısında olaya sıcak baktık. Ancak bu konu Keşan Belediye Meclisi’nin yetkisinde. Ben şahsen, olması yönünde, olumlu bakıyorum.”

“PROSEDÜR İŞLEYECEK”

Mehmet Özcan, konuyla ilgili yasal prosedürü de şöyle özetledi: “İlk olarak belediye başkanımız, kendi halkına danışarak, konuyu Paşayiğit Belediye Meclisi’nde gündeme getirecek. Katılmayla ilgili meclis kararı çıkardıktan sonra, katılma talebini bize gönderecek. Söz konusu talep Keşan Belediye Meclisi’nde görüşülecek ve onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Tabii süre 2014 yılı yerel seçimlerinde devreye girecek. Bu tarihe kadar, belediye başkanımız, görevini sürdürecek. Kapanma süreci işleyince, Paşayiğit beldesi kapatılarak, Keşan’ın mahallesi olacak. Bu sürecin Keşan’ın gelişimine faydalı olacağına inanıyorum. Sanırım süreci en kısa sürede başlatıyorsunuz. Hayırlı olsun.”

ENGİN: KEŞAN’IN MAHALLESİ OLMAKTAN GURUR DUYARIZ

Daha sonra söz alan Engin, Paşayiğit Beldesi’nin Keşan’ın mahallesi olması sürecine destek veren Özcan’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında,

“Paşayiğit Beldesi, 2014 yılına kadar belde konumunu sürdürecekse de belediyelerin kapanması durumunda ya köy statüsüne dönecek ya da mahalle olacak. Paşayiğit’in daha önce de köyden beldeye dönüşebilmesi için yapılan çalışmaya destek verdik. Ancak şimdi yeniden köy olmasına hem bir Paşayiğitli hem de Paşayiğit Belediye Başkanı olarak, gönlüm el vermiyor. Keşan’ın mahallesi olmaktan gurur duyarız. Paşayiğit, Keşan’a 8 Km. uzaklıkta. Bu uzaklık hemen hemen İstasyon Mahallesi’nin Yukarı Zaferiye Mahallesi Kale Bayırı’na uzaklığı kadar. Oraya gidecek hizmetlerin, Paşayiğit’e de aynı konumda gideceğine inandığım için sözlerimin arkasında duruyorum. Keşan’la Paşayiğit arası, otomobille 5 dakika. Başkanımız da canı sıkıldığında Paşayiğit’i ziyaret edebilir.”

“BUGÜN BELDE HALKINI TOPLAYACAĞIM”

Bugün Paşayiğit Halkı’yla yapacağı görüşme sonrasında, kesinleşecek kararı, belediye meclisinin ocak ayında yapacağı toplantı gündemine alacağını kaydeden Mehmet Zeki Engin, “Meclis’te de karar bir aksaklık olmadan çıkacak. Umarım, meclis üyelerim de benim gibi düşünüyorlardır. Düşünmek zorundalar da. Bağlanma sürecinde umarım başkanımız da Paşayiğit’i daha sık ziyaret eder. Tahmin ediyorum ki bu toplantı Keşan ve Paşayiğit için hayırlı olacak.”

BUZLAR ÇÖZÜLDÜ

Açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularına geçildi. Medya Keşan Muhabiri’nin, Paşayiğit Belediyesi’nin, GÜNEKAB (Güney Edirne Katı Atık Birliği)’ın Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin Paşayiğit Beldesi yakınına kurulmasına tepki gösterdiğini hatırlatarak, “Birleşme sayesinde aradaki buzlar da eriyecek mi?” şeklindeki sorusuna Özcan, “O konuyu açmayın.” derken, Engin ise, “Benim GÜNEKAB’la ilgili başından beri tavrım, söz konusu yerin konum açısından, Paşayiğit’in yakınındaki bölgenin uygun olmadığı, daha başka uygun yerler bulunabileceği şeklindeydi. GÜNEKAB içerisinde Paşayiğit Belediyesi de var. Farklı bir konumda değildik, sadece bunu arz ettim. Yoksa başkanımızla ters düşecek herhangi bir durum olmadı.” dedi.
Son Güncelleme: 25.12.2012 00:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol