15 köpek ve 1 tilki zehirlendi

Enez Sahili’nde vahşet!

15 köpek ve 1 tilki zehirlendi

Enez Sahili’nde vahşet!

13 Kasım 2013 Çarşamba 08:55
15 köpek ve 1 tilki zehirlendi

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Edirne Bölge Temsilcisi Ege Sakin, sahilde kimliği belirsiz kişilerce sahile atılan zehirli yiyecekleri yiyen hayvanların telef olduğunu belirterek, durumun yetkililere aktarıldığını ifade etti.

Enez Sahili’nde çok sayıda köpeğin zehirlendiği yönünde kendilerine telefon geldiğini ve durumu yerinde incelediklerini dile getiren Sakin, “Enez Sahili’nde bir inşaat şantiyesinden gelen telefonla, şantiyedeki çalışanların baktıkları sokak köpeklerinin zehirlediğini öğrendik. Bunun üzerine veteriner hekimi Barış Kasımoğlu'yla olay yerinde yaptığımız incelemede zehirlenme belirtisi bulunan hayvanlara müdahale ettik, 8 köpeği yaşama döndürdük. Ancak, 15 köpek ve 1 tilki telef oldu. Durumu, Enez Kaymakamı İhsan Ayrancı’ya bildirdik. Kendisi derhal harekete geçilmesini ve ne gerekiyorsa yapılmasını istedi. Enez Belediye Başkanı Ahmet Çayır ve başkan yardımcısı ile görüşüp, belediyeden anons yapılmasını talep ettik. Belediyeden anons geçilip insanlara etrafa saçılmış zehirli yiyecek olduğu kendi hayvanlarını ve çevrelerinde yaşayan hayvanları güven altına almaları, etrafta ağzından köpükler salyalar akan titreme belirtileri gösteren hayvan gördüklerinde HAYTAP Enez Temsilciliği’ni, gönüllü veteriner hekimi ya da polisi aramaları yönünde talepte bulunulup ulaşılabilecek telefon numaraları bildirildi.” dedi.

İNSANLIK AYIBIDIR

Ege Sakin, Enez İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin de konuyla ilgili araştırma yaptığını kaydederek, şunları söyledi: “Çevreye zehir atarak ekosistemi, insan ve hayvan sağlığını tehdit etmek, 2872 Sayılı Çevre Kanunu, 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu ve 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili kanunlar çerçevesinde yasaktır. Bu suç olduğu gibi aynı zamanda bir insanlık ayıbıdır. Yaşanan bu üzücü olayın bizlere gösterdiği bazı güzel şeyler de var, hayvanların acı içinde kıvrandığını gören Enez'liler ve Enez'de yaşayan insanlar o hayvanlara yardım etmek için ellerinden geleni yaptılar. Bu vahşetin sorumlularının bulunup gereken cezayı almasını istediler. Umuyoruz ki emniyet teşkilatımızın çalışmaları bir sonuç verecek ve sorumlular tespit edilip kanun önüne çıkarılacaktır.”

 

Son Güncelleme: 13.11.2013 08:58
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol