19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Satranç Turnuvası gerçekleştirildi

Keşan Belediyesi’nin, Keşan Satranç ve Zekâ Oyunları Eğitim Merkezi Derneği işbirliğinde düzenlediği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Satranç Turnuvası 19 Mayıs 2019 Pazar günü gerçekleştirildi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Satranç Turnuvası gerçekleştirildi

Keşan Belediyesi’nin, Keşan Satranç ve Zekâ Oyunları Eğitim Merkezi Derneği işbirliğinde düzenlediği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Satranç Turnuvası 19 Mayıs 2019 Pazar günü gerçekleştirildi.

Medya Keşan
Medya Keşan
21 Mayıs 2019 Salı 09:35
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Satranç Turnuvası gerçekleştirildi

HABER MERKEZİ

Saat 09.00’da kayıt kontrol işlemleri ile başlayan, Keşan Belediyesi Atatürk Spor Tesisleri Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ve 106 ön kayıt başvurusunun yapıldığı turnuva; 8 yaş ve altı, 12 yaş ve altı, 16 yaş ve altı kategorileri olmak üzere toplam 3 kategoride yapıldı.

8 yaş ve altı kategoride 17, 12 yaş ve altı kategoride 54, 16 yaş ve altı kategorisinde 19 sporcunun yarıştığı turnuva; Derya Özkan’ın turnuva direktörlüğünde, İlker Sarıtekin’in başhakemliğinde ve Rıdvan Bilgin, Mustafa Çakır, Mustafa Alcan, Umut Güney’in masa hakemliklerinde gerçekleştirildi.

Yarışmaya Türkiye Satranç Federasyonu lisansına sahip 2018-2019 yılı vizesi yapılmış, 2003-2012 yılları ve arasında doğan sporcular katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan törende sembolik açış hamlesini yapan Keşan Belediye Başkan Vekili Nehir Gergin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, Milli Mücadelenin 100. yılında tam da Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün istediği gibi zeki ve çevik gençler yetiştirmek adına satranç sporuyla güzel bir organizasyon gerçekleştirildiğine vurgu yaptı ve katılımcılara başarılar diledi.

“ÖZKAN: Keşan Belediyesi ile önemli günlerde güzel işbirlikleri yapıyoruz”

Turnuva ve satranç sporunun gençlere etkisiyle ilgili bilgiler veren Turnuva Direktörü Derya Özkan da turnuvada yaptığı açıklamada, “Keşan Belediyesi ile derneğimiz işbirliğinde sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını yetiştirme yolunda birlikte küçük bir tuğla koymak istedik. Keşan Belediyesi düzenlediğimiz satranç organizasyonumuza güzel bir destek veriyor. 6 yıldan bu yana Keşan Belediyesi ile önemli günlerde güzel işbirlikleri yapıyoruz” dedi.

“SatranÇ zihinsel aktivitenin ötesinde bedensel ağır bir spor”

Satrancın zihinsel aktivitenin ötesinde bedensel ağır bir spor olduğunun Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından da tescillendiğinin altını çizen Özkan, şunları söyledi: “Satranç, analitik düşünme başta olmak üzere problem çözme ve matematiğe önemli katkıları olan bir spor. Satrançla uğraşan birçok öğrenci, önemli değerlendirme kriterlerinde hep kendilerine üst sıralarda yer buluyor. Satrançla uğraşan öğrencilerin dikkatini toplamasıyla birlikte derslerinde önemli başarılar elde ettiğini hep gözlemliyoruz. Satrancın gençlerin sosyalleşmesine de büyük bir katkı sağladığını izliyoruz.”

Ailelerin çocuklarını, halk eğitim, gençlik merkezleri ve özel kuruluşların açtığı kurslara göndererek çocuklarının gelecekteki hayatına çok önemli katkılar sunabileceğini belirten Özkan, “Biz sadece çocukların değil ailelerin de bu spora yönelmesini çok istiyoruz. Bu şekilde çok daha iyi sonuçlar elde edilebilir. Aile ve çocuk üzerine satranç ve genel olarak zekâ oyunlarıyla ilgili ciddi planlamalar yapıyoruz. Belediye de bize destek verirse çok güzel işlere birlikte imza atabiliriz.” diye konuştu.

“Satranç hayatın minyatürüdür”

Sadece matematik veya diğer derslerde iyi eğitimler verilerek uluslararası düzeyde başarılı bir nesil yetiştirilemeyeceğine işaret eden Derya Özkan, şöyle devam etti: “Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız ile Edirne İl Milli Eğitim Müdürümüz zekâ oyunlarına çok önem veren iki isim. Bu durum hem bizim hem de gençlerimiz için çok büyük bir avantaj. 2023 vizyonu kapsamında çalışmalar yapılıyor ve bu kapsamda zekâ oyunlarına büyük önem veriliyor. Öğretmenlerimizi zekâ oyunları konusunda eğitiyoruz, bu yetişen öğretmenlerimiz de okul ve sınıflarında diğer öğretmen ve öğrencileri yetiştiriyorlar. Robotik kodlama ve zekâ oyunlarıyla çocuklarda bireysel başarıya ulaşma duygusunu harekete geçiriyoruz”

“Satranç hayatın minyatürüdür” diyen Özkan, “Doğru hamle yapılırsa aynı hayat gibi önümüze birçok güzel yol açılabilir. Engelleri birer birer aşabiliriz. Ne kadar doğru hamle yaparsanız başarıya ve sonuca o kadar emin adımlarla ilerlersiniz. Ne kadar yanlış hamlelerde bulunursanız maçı kaybeder, hayatta istediklerimizi yanlışlarımız oranında geç elde ederiz.” dedi.

ÖDÜL TÖRENİ

Turnuvanın ödül töreni ise saat 16.30 sıralarında başladı.

Törende önce Başkan Vekili Nehir Gergin tarafından turnuva sponsoru Öz-Erşah İnşaat Sahibi Özcan Karabulut’a turnuvaya desteklerinden dolayı plaket takdim edildi.

Her kategoride ilk 5 dereceyi elde eden sporculara ve en iyi dereceyi elde eden 5 kadın sporcuya madalya verildi.

Ödüller Keşan Belediye Başkan Vekili Nehir Gergin, Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Uslu ve İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Keleş tarafından verildi.

Gergin, ödül töreninde yaptığı açıklamada; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı ve Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun Samsun’da 100. Yıl kutlamalarında bulunması nedeniyle Keşan’da bulunmadığını ifade etti ve derece alan sporcuları başarılarından dolayı tebrik etti.

Turnuvada kategorilerinde derece alan sporcular şöyle:

8 yaş ve altı kategorisi:

 1. Batuhan Topal
 2. Remziye Balım Karamanoğlu
 3. Ali Karakütük
 4. Tufan Efe Yörük
 5. Hasan Karakütük

8 yaş ve altı kategorisi derece alan kadın sporcular

 1. Remziye Balım Karamanoğlu
 2. Alçin Bejna Avacık
 3. Eylül Deniz Uslu
 4. Balım Duru İmrak
 5. Elif Sudem Kurtça

12 yaş ve altı kategorisi

 1. Emirhan Çalen
 2. Furkan Sel
 3. Tuna Salmaz
 4. Baran İbrahim Yıldız
 5. Alihan Kızıl

12 yaş ve altı kategorisi derece alan kadın sporcular

 1. Nida Gezer
 2. Yağmur Bozkurt
 3. Mısra Nil Kaplanoğlu
 4. Duru Tokmak
 5. Betül Öncül

16 yaş ve altı kategorisi

 1. Ege Berk Arda
 2. Salih Kağan Yaşar
 3. Ali Emre Sayan
 4. Tuğkan Kara
 5. İrem Sınmaz

16 yaş ve altı kategorisi derece alan kadın sporcular

 1. İrem Sınmaz
 2. Beyza Dallı
 3. Minel Bozkurt
 4. Elif Karakaş
 5. Asya Şükrüye Güner
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol