20-27 Haziran’ı “Muazzez İlmiye Çığ Türk Bilim Kadınları Haftası” ilan ettiler

CKD (Cumhuriyet Kadınları Derneği) Keşan Şubesi Başkanı Avukat Nilüfer Erk Oğuz, 20-27 Haziran tarihleri arasını “Muazzez İlmiye Çığ Türk Bilim Kadınları Haftası” ilan ettiklerini belirterek, Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, bundan sonra Çığ’ın onuruna bilim kadınları ödülleri verileceğini bildirdi.

20-27 Haziran’ı “Muazzez İlmiye Çığ Türk Bilim Kadınları Haftası” ilan ettiler

CKD (Cumhuriyet Kadınları Derneği) Keşan Şubesi Başkanı Avukat Nilüfer Erk Oğuz, 20-27 Haziran tarihleri arasını “Muazzez İlmiye Çığ Türk Bilim Kadınları Haftası” ilan ettiklerini belirterek, Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, bundan sonra Çığ’ın onuruna bilim kadınları ödülleri verileceğini bildirdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
26 Haziran 2020 Cuma 12:43
20-27 Haziran’ı “Muazzez İlmiye Çığ Türk Bilim Kadınları Haftası” ilan ettiler

AYGÜL KONAR

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, “Cumhuriyetin gerçekleşmiş ülküsü” olarak hitap ettiği Muazzez İlmiye Çığ’ın, 106’ıncı doğum gününün onuruna, bu haftayı her yıl “Muazzez İlmiye Çığ Türk Bilim Kadınları Haftası” olarak kutlayacaklarını belirten Erk Oğuz“106 yaşındaki Sayın Muazzez İlmiye Çığ, bir bilim insanı ve bir Türk kadını olarak elinde tuttuğu aydınlanma meşalesinin, onun adına her yıl düzenlenecek ulusal boyutta bir programla, halkımıza ulaştırılmaya devam edilmesinin zamanı çoktan gelmiştir. Bu düşünceyle CKD olarak, Muazzez İlmiye Çığın doğum günü olan 20 Haziran’dan başlayan 20-27 Haziran haftasını ‘Muazzez İlmiye Çığ Türk Bilim Kadınları Haftası’ olarak ilan etme ve her yıl kutlama kararı aldık. Derneğimiz tarafından bundan böyle her yıl düzenlenecek ‘Muazzez İlmiye Çığ Türk Bilim Kadınları Haftası’nda, ulusal ve uluslararası bilim camiasında başarılarıyla öne çıkan kadınlarımıza onur belgesi verilecek ve Büyük Önderimiz Atatürkün kadınımıza ve bilime verdiği önemi anlatan konuşmalar ile ‘Anadolu Medeniyetleri’ konusunda bilimsel konferanslar düzenlenecektir” dedi.

“CKD ÖZEL BURSU VERMEK HEDEFLERİMİZ ARASINDA”

Nilüfer Erk Oğuz, CKD olarak, Türk Bilim Kadınları Arşivi oluşturma kararı alındığını ifade ederek şunları söyledi: “Böyle bir arşiv oluşturduğumuzda bunu aynı zamanda kamuoyunda canlı tutmak da istiyoruz. Bilim alanında öncü kadınlarımızı belirleyerek, onların başarılarını yine onlarla yapılmış röportajlarla, yazılı ve görsel medya araçlarına çeşitli zamanlarda sunmak da bundan sonra bizim gündemimiz arasında olacak. CKD olarak daima, kız çocuklarımızın bilim insanı olmasını özendirmekle de kendimizi yükümlü saymaktayız. Önümüzdeki yıl bu kapsamda bilim haftamızda, yukarıda belirtilen konularda makale, öykü vb. yarışmalar düzenlemeyi de amaçlıyoruz. Üniversite ve yüksek lisans kız öğrencileri arasında ise bilimsel çalışma yapmak konusunda gelecek vadedenler arasından ümit ediyoruz bazılarına, mümkün olduğu ölçüde, düzenli olarak CKD özel bursu vermek de hedeflerimiz arasında. Bilim camiamızın, demokratik kitle örgütlerinin ve Sayın Muazzez İlmiye Çığ’ın, büyük önem verdiği gençlerimizin, bu girişimimize katkı vermesi dileğiyle halkımızın bilgisine sunuyoruz.”

“MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ CUMHURİYET’İN VÜCUT BULMUŞ ÜLKÜSÜDÜR”

CKD’nin Muazzez İlmiye Çığ’ı, gelecek yıl 107. yaşında da, CKD’nin onur konuğu olarak ilk kez kendi adına organize edilecek olan bilim haftasında ağırlamayı arzu ettiği ve bundan büyük mutluluk duyacağını vurgulayan Erk Oğuz, “Türk kamuoyu onun adını, daha çok 1990’larda kitaplarının basılmasıyla duymaya başladı. Onun, televizyon programlarında gençleri daima bilim ve aydınlanma yolundan gitmeye çağıran konuşmaları; yılmaz Atatürkçü kişiliği; Anadolu insanına duyduğu sevgi ve gösterdiği saygı ve bağımsız Türkiye sevdasıyla ortaya koyduğu vatansever duruşu, halkın büyük sevgisini kazandı. Muazzez İlmiye Çığ, bugün Türk insanının asırlık bilim çınarı olarak efsaneleşen, Cumhuriyet’in de vücut bulmuş ülküsüdür” dedi.

MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ KİMDİR…

Açıklamasında, Muazzez İlmiye Çığ’ın biyografisine de yer veren Nilüfer Erk Oğuz, sözlerini şöyle tamamladı: “Kırımlı göçmen bir ailenin çocuğu olan Muazzez İlmiye Çığ, 20 Haziran 1914 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde Hititoloji ve Sümeroloji okudu. Mezun olduktan sonra uzman olarak, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde Çiviyazılı Belgeler Arşivi’ne atandı. Müzede 31 yıl boyunca görev yapan Çığ, Sümer, Akat ve Hitit dillerinde yazılmış on binlerce tableti gün ışığına çıkardı; arşivledi; bazı tabletlerin kopyasını yaparak katalog haline getirdi. 50 ve 60’lı yıllarda çeşitli yurtdışı kongre ve sergilere katıldı. Emekli olduktan sonra Sümer ve Hititler üzerine 13 kitap ile ‘Atatürk Düşünüyor’ ve ‘Vatandaşlık Tepkilerim’ kitaplarını yazdı. ‘Vatandaşlık Tepkilerim’ kitabından dolayı yargılandı ve beraat etti. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından ‘Fahri Doktor’ unvanlıyla ödüllendirildi.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol