23 Nisan coşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. yılı, dün düzenlenen tören ve çeşitli etkinlikler ile kutlanırken, Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende çocuklar adına söz alan Anafartalar İlkokulu Öğrencisi Melis Pazarlı, dünyada kardeşliğin ve barışın olduğu bayramlar istediklerini söyledi.

23 Nisan coşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. yılı, dün düzenlenen tören ve çeşitli etkinlikler ile kutlanırken, Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende çocuklar adına söz alan Anafartalar İlkokulu Öğrencisi Melis Pazarlı, dünyada kardeşliğin ve barışın olduğu bayramlar istediklerini söyledi.

Medya Keşan
Medya Keşan
24 Nisan 2019 Çarşamba 10:58
23 Nisan coşkuyla kutlandı

SONGÜL KONAR

ÇELENK TÖRENİ

Saat 09.30’da, Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan törene; Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Uslu, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Keşan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Barış Ulucanlı, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Geçen, okul müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşların temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Keşan İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Geçen’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

GEÇEN: "BU BAYRAM, DÜNYADA VAR OLAN TEK ÇOCUK BAYRAMIDIR"

Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Ahmet Geçen, tüm çocukların, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlayarak sözlerine başladı. Cumhuriyet'in geleceğini, gençlere ve yarının sahibi olan çocuklara emanet edecek kadar güvenen Mustafa Kemal Atatürk'ün, onlara bir de bayram hediye ettiğini dile getirerek sözlerine devam eden Geçen, "Bu bayram, dünyada var olan tek çocuk bayramıdır. Geçmişi olan köklü ve kadim bir medeniyetin mirasçıları olarak bugün bizlere düşen görev, Atatürk'ün bizlere bıraktığı emanetlere sahip çıkmak ve Atamızın aziz hatırasını en yoğun, en güzel şekilde yâd etmek olmalıdır. Cumhuriyetimizi ve egemenliğimizi bizlere kazandıran, başta Türkiye Cumhuriyeti'mizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurucu meclis üyelerinin ruhlarını şükranla yâd ediyorum. Ruhları şad olsun. Bu önemli ve anlamlı günde, sizlerin ve tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlarım." dedi.

PAZARLI: "DEMOKRASİ VE MİLLET İRADESİ, BAYRAĞIMIZLA SONSUZA KADAR YAŞAYACAKTIR "

Ahmet Geçen'in ardından, çocuklar adına söz alan Anafartalar İlkokulu öğrencisi Melis Pazarlı, TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi)'nin 23 Nisan 1920'de açıldığını dile getirerek, "Bugün (dün) 23 Nisan 1920'de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 99. yıldönümüdür. Hepimize kutlu olsun. Atatürk, bu özel günü anlam ve öneminin unutulmaması, sonsuza kadar yaşatılması sebebiyle geleceğimizin teminatı olan çocuklara armağan etmiştir. Meclisimiz, Kurtuluş Savaşı'nın en ateşli günlerinde açıldı. Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı'ndan yenik çıkmış, düşmanlar, yurdumuzu paylaşmak istiyordu. Atatürk, Samsun'dan başlayarak mücadele ruhunu Amasya, Erzurum, Sivas'a ve oradan yurdun dört bir yanına duyurdu. Türk milleti o zor günlerde birbirine destek olmuş, Kurtuluş destanını yazmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, düşmanı topraklarımızdan, ancak savaşarak atacağımıza inanıyordu. Bu nedenle Edirne'den Ardahan'a seçilen temsilcilerin, Ankara'da toplanması için var gücüyle çalıştı. 23 Nisan 1920 günü, Ankara'da ilk meclis toplantısı yapıldı. Milletin vekilleri Ankara'daydı. Artık söz milletindi. Bütün kararları meclis veriyordu. Sonunda Kurtuluş Savaşımız kazanılmış, irade ve hâkimiyet milletimize verilmişti. O mutlu gün Türk milletinin tarihinde kutlu bir gündür. Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletin olmuştu. Demokrasi ve millet iradesi, bayrağımızla sonsuza kadar yaşayacaktır. Bizler aldığımız iradeyi daha çok demokrasi daha güzel bir ülke olarak yarınlara miras bırakacağız. Biz çocuklar bayramları çok seviyoruz. Biz, bayramlar istiyoruz evimizde, ocağımızda şenlik olsun. Biz bayramlar istiyoruz; dünyada kardeşliğin ve barışın olduğu. Bugün neşe, mutluluğun günü olsun. Bayramımız kutlu olsun." diye konuştu.

Kortej, Cennet Bahçesi’ne kadar yürüdü

Konuşmaların ve Atatürk Anıtı’ndaki törenin ardından protokol üyeleri, DOÇEK ve SARDOS grupları ve öğrencilerin oluşturduğu kortej, Keşan Belediye Bandosu eşliğinde, Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcısı Albay Mehmet Kocaoğlu ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Alper Arıtan'ın da katıldığı kortej, çevredeki vatandaşların bayrak ve alkışlı desteğini aldı.

MEHMET GEMİCİ CENNET BAHÇESİ'NDEKİ TÖREN

Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’ndeki etkinlik ise saat 11.00’de, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Buradaki törene; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Alper Arıtan, daire amirleri, bazı siyasi partilerin temsilcileri, eğitimciler, veliler ve öğrenciler katıldı. Etkinlik, müzik öğretmenleri ve öğrencilerden oluşan müzik korosunun şarkılar seslendirmesiyle başladı. Etkinliğin devamında, anasınıfı öğrencilerinin ardından, ilkokul öğrencileri gösterilerini sundu.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE HEDİYELERİNİN TAKDİMİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan eserlerin, öğrenciler tarafından okunmasının ardından, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Buna göre; ilkokullar arasında yapılan resim yarışmasında 1. olan Dr. Ali İhsan Çuhacı İlkokulu öğrencisi Ece Er, 2. Özel Aden İlkokulu öğrencisi Simya Bilge Oğuz, 3. olan Ali Kale ve Kardeşleri İlkokulu öğrencisi Medine Nur Uluca, ilkokullar arasında yapılan şiir yarışmasında 1. olan Anafartalar İlkokulu öğrencisi Ege Tolga Elegeçmez, 2. olan Fatih Sultan Mehmet İlkokulu öğrencisi Bade Taşkıran, 3. olan Özel Bahçeşehir İlkokulu öğrencisi Deniz Bayar, ortaokullar arasında düzenlenen resim yarışmasında 1. olan Ahmet Yenice Ortaokulu öğrencisi Zeynep Çetin, 2. olan Paşayiğit Ortaokulu öğrencisi Kübra Dere, 3. olan Yekta Baydar Ortaokulu öğrencisi Busenur Kalkan, ortaokullar arasında düzenlenen şiir yarışmasında 1. olan Feride Mehmet Çuhacı Ortaokulu öğrencisi Ahmet Efe Narin, 2. olan Özel Aden Ortaokulu öğrencisi Elif Baş, 3. olan Orhaniye Ortaokulu öğrencisi Tamer Ergen'e ödülleri, Keşan Kaymakamı Nuri Özder tarafından takdim edildi. Ödül töreninin ardından buradaki tören sona erdi. Öte yandan, katılanlar, beğeni ile izledikleri öğrencilerin bu gösterilerini ayakta alkışladı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol