23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sade törenle kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kuruluşunun 101. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sade törenle kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kuruluşunun 101. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Medya Keşan
Medya Keşan
26 Nisan 2021 Pazartesi 10:04
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sade törenle kutlandı

HABER MERKEZİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu sene Koronavirüs nedeniyle 3 günlük sokağa çıkma kısıtlamasına denk geldi.

23 Nisan Cuma günü Saat 09.00 sıralarında, Atatürk Anıtı önünde, koronavirüs tedbirleri kapsamında başlayan törene; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, şube müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Törende, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

“101 YILDIR TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN ÖZ CEVHERİ ULUSAL EGEMENLİKTİR”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, "Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkması ile 'Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlatmış, Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri'nde alınan kararlar ile 'Ulusun egemenliğini yine ulusun sağlayacağını' ortaya koymuştur. Egemenliğin ulusta olduğuna inanmış ve bu inançla 'Ulusu yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir' ilkesini benimsemiştir. Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik; yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır. 23 Nisan 1920, ilk Büyük Millet Meclis’imizin toplandığı gündür. 23 Nisan millet iradesinin yönetimde yer aldığı gündür. Yok edilmeye çalışılan bir ulusun tek millet, tek yürek olduğu gündür. Yarının büyükleri olan siz çocukların bayramıdır. Büyük Önder Atatürk'ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, milli bayramımız olan 23 Nisan'ı çocuklara armağan etmiştir. Bu bayram şenliklerine, yabancı ulusların çocukları da katılmaya başlamış, dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke olmayı sürdürmekteyiz. Türk milletinin gönlünde, bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri alan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı büyük bir coşku, gurur ve heyecanla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. 101 yıldır Türkiye Cumhuriyeti'nin öz cevheri ulusal egemenliktir. Ulusun kayıtsız şartsız egemenliği de sonsuza dek sürecektir. Daima yaşayacak ve yaşatacağız. Bu duygu ve düşünceler ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle bir kez daha anıyor, bu günü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlar, saygılarımı sunarım" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol