27. Alay, yürüyüşünü tamamladı

Tekirdağ’dan yürüyüşlerine başlayan 57. Alay yürüyüşçülerini 15 Mart tarihinde Keşan’da karşılayan Temsili 27. Alay Yürüyüşçüleri, Çanakkale Muharebelerinin yapıldığı yere doğru süren tarihi yolculuğunu 18 Mart tarihinde 57. Alay Şehitliği’nde tamamladı.

27. Alay, yürüyüşünü tamamladı

Tekirdağ’dan yürüyüşlerine başlayan 57. Alay yürüyüşçülerini 15 Mart tarihinde Keşan’da karşılayan Temsili 27. Alay Yürüyüşçüleri, Çanakkale Muharebelerinin yapıldığı yere doğru süren tarihi yolculuğunu 18 Mart tarihinde 57. Alay Şehitliği’nde tamamladı.

Medya Keşan
Medya Keşan
20 Mart 2019 Çarşamba 09:33
27. Alay, yürüyüşünü tamamladı

HABER MERKEZİ

16 Mart Cumartesi sabahı Tekel Meydanındaki Atatürk Anıtı’nda yapılan uğurlama sonrası yürüyüşe başlayan Temsili 27. Ve 57. Alaylar ile 15. Hava Bölüğü, Anafartalar Caddesinde halkın coşkulu alkışları altında Keşan’dan çıktı.

Keşan-Gelibolu Karayolundaki Erdoğan Yıldız Restaurant’ta kısa bir süre dinlenen yürüyüşçüler gün boyu devam eden yürüyüşleri sonrasında akşamüzeri Evreşe Beldesi’ne ulaştı.

Burada Evreşe Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak ve belde halkı tarafından coşkuyla karşılanan yürüyüşçüler, gece Evreşe’de konakladı. Ertesi sabah Evreşe Meydanındaki törenlere ve sonrasında devam eden yürüyüşe Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen de katıldı. Bolayır Köyü’nde mola veren yürüyüşçüler burada Vatan Şairi Namık Kemal ve Süleyman Şah'ın kabristanına uğrayıp bir süre dinlendi. Yürüyüşçüler uğradıkları noktalarda sevinç gösterileri ile karşılandı. Marşlar eşliğinde gün boyu devam eden yürüyüşün son mola noktası Keşan- Gelibolu Karayolundaki Miller Tesisleri oldu. Akşamüstü buradan yola devam eden yürüyüşçüler Gelibolu'da halkın coşkulu ve yer yer gözyaşlarıyla katıldığı bir törenle Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar tarafından karşılandı.

Bu yıl 9. su gerçekleşen bu anlamlı yürüyüşün Ana Temasını cepheye evlatlarını yollayan, savaş acısını her yönüyle en yoğun olarak yaşayan vefakâr ve değerli annelerimiz oluşturdu.

Gelibolu’ya giriş ve tören esnasında tüm sancak ve flamaları Temsili 27. ve 57. Alay’da bulunan kadınlar taşıdı. Gelibolu Atatürk Meydanı’nda yapılan konuşmalar ardından yürüyüşçüler istirahata çekildi. 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi adına sabah Gelibolu Kolordu Şehitliği’ndeki anma programına katılan yürüyüşçüler daha sonra Çanakkale Muharebelerinde 27. ve 57. Alayın çarpıştığı alanları gezdi. Buradan 57. Alay Şehitliğine geçen ekiplere 57. Alay Komite Başkanı Hikmet Yılmaz, günün anlam ve önemine ait konuşmalar yaptı. Ayrıca Keşan DOÇEK Başkanı Hakan Eşme’ye Çanakkale Muharebelerinde 27. Alaya atılan ilk kurşunlardan birini takdim etti. Yürüyüşü değerlendiren Keşan DOÇEK Başkanı Hakan Eşme, 27. Alay’ın bölge ile tarihsel bağının yeniden sağlanması ve Çanakkale ruhunun yeniden yaşanıp, yaşatılması için çıkılan bu anlamlı yolculukta, tüm belde ve köylerde gurur ve coşkuyla karşılandıklarını, insanlara ülkenin kuruluş harcı sayılan Çanakkale'nin tarihi gerçekler ışığında anlatılması için çaba gösterdiklerini söyledi ve bu tarihsel sürece katkı koyan herkese ve bu sürece bilgi ve birikimiyle ışık tutan Hikmet Yılmaz'a teşekkür etti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol