40 mesleğin belgesiz çalışma süresi 31 Aralık’a kadar uzatıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca, 40 meslek için sona eren belgesiz çalışma süresi 31 Aralık 2016'ya uzatıldı.

40 mesleğin belgesiz çalışma süresi 31 Aralık’a kadar uzatıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca, 40 meslek için sona eren belgesiz çalışma süresi 31 Aralık 2016'ya uzatıldı.

20 Temmuz 2016 Çarşamba 09:53
40 mesleğin belgesiz çalışma süresi 31 Aralık’a kadar uzatıldı

 Bu sayede sayısı 350 bini bulan ve belge almayan usta, işsiz kalmayacak. İşveren de işçi başına 500 TL cezadan kurtulacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında yapılan protokol kapsamında düzenleme yılsonuna kadar uzatıldı. Bu sayede sayısı 350 bini bulan ve belge almayan usta, işsiz kalmayacak. İşveren de işçi başına 500 Türk Lirası ceza ödemekten kurtulacak.

KİŞİ BAŞI 500 LİRA CEZA

40 meslek dalıyla ilgili belge zorunluluğu getirilirken, bu 40 mesleğin içinde ağırlıkla inşaat sektöründe istihdam yapan ustaları ilgilendiren bölümler var. Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğin geçen yıl 25 Mayıs'ta yayımlanmasıyla, tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfından olup MYK tarafından standardı yayımlanan 40 meslekle ilgili Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu için tanınan süre sona ermiş, inşaat boyacısı, sıvacı ve duvarcının da aralarında olduğu mesleklerde belgesiz işçi çalıştıran işveren veya işveren vekiline kişi başı 500 lira ceza kesilmesi öngörülmüştü.

BELGESİ ALMA ZORUNLULUĞU OLAN MESLEKLER:

Ahşap Kalıpçı Seviye 3, Alçı Levha Uygulayıcısı Seviye 3, Alçı Sıva Uygulayıcısı Seviye 3, Alüminyum Kaynakçısı Seviye 3, Bacacı Seviye 3, Bacacı Seviye 4, Betonarme Demircisi Seviye 3, Betoncu Seviye 3, Çelik Kaynakçısı Seviye 3, Direnç Kaynak Ayarcısı Seviye 4, Doğal Gaz, Altyapı Yapım Kontrol Personeli Seviye 4, Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı Seviye 3, Doğal Gaz Isıtma ve Gaz Yakıcı Cihaz Servis Personeli Seviye 4, Doğal Gaz İşletme Bakım Operatörü Seviye 4, Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı Seviye 3, Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı Seviye 4, Duvarcı Seviye 3, Endüstriyel Boru Montajcısı Seviye 3, Hidrolik Pnömatikçi Seviye 4, Hidrolik Pnömatikçi Seviye 5, Isı Yalıtımcısı Seviye 3, Isıtma ve Doğal Gaz İç Tesisat, Yapım Personeli Seviye 3, İnşaat Boyacısı Seviye 3, İskele Kurulum Elemanı Seviye 3, Kaynak Operatörü Seviye 4, Makine Bakımcı Seviye 3, Makine Bakımcı Seviye 4, Makine Bakımcı Seviye 5, Otomotiv Elektromekanikçisi Seviye 5, Otomotiv Mekanikçisi Seviye 4, Otomotiv Montajcısı Seviye 3, Otomotiv Sac ve Gövde Kaynakçısı Seviye 3, Panel Kalıpçı Seviye 3, Plastik Kaynakçısı Seviye 3, Seramik Karo Kaplamacısı Seviye 3, Ses Yalıtımcısı Seviye 3, Sıvacı Seviye 3, Su Yalıtımcısı Seviye 3, Tünel Kalıpçısı Seviye 3, Yangın Yalıtımcısı Seviye 3.

Son Güncelleme: 20.07.2016 09:54
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol