4162 üyeli kooperatifin kaderi 289 üye oyu ile belirlendi

S.S.Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi eski yönetimi tarafından, 26 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilen genel kurul ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, kooperatif kaderinin, 4 bin 162 üyeden 289’u tarafından belirlendiği vurgulandı.

4162 üyeli kooperatifin kaderi 289 üye oyu ile belirlendi

S.S.Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi eski yönetimi tarafından, 26 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilen genel kurul ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, kooperatif kaderinin, 4 bin 162 üyeden 289’u tarafından belirlendiği vurgulandı.

Medya Keşan
Medya Keşan
01 Haziran 2019 Cumartesi 10:27
4162 üyeli kooperatifin kaderi 289 üye oyu ile belirlendi

HABER MERKEZİ

“KOOPERATİF AKTİFLERİ ÜYELERİN BUNCA YIL ÖDEDİKLERİ AİDAT VE KATKI PAYLARI İLE ALINMIŞ OLUP, ÜYELERİN MALIDIR”

Kooperatifin eski yönetim kurulu Abbas Kılıçaslan, Necdet Derin, Hasan Bölükbaşı, Gürcan Özkul ve Yılmaz Başol tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında şunlara yer verildi: “Genel Kurula Keşan Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu’nun katılımları yönetim kurulu olarak bizleri ziyadesiyle memnun etmiş olup, kendisine çok teşekkür ediyoruz. Divan Kurulunun oluşturulmasından sonra söz alan Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu Erikli ile ilgili düşüncelerini, belediye olarak yapmak istediklerini ve devrin nasıl gerçekleşebileceğini açıklamaya çalıştı. Ancak Belediye Başkanının konuşmasına müdahale eden, konuşmasına meydan vermeyen Yaşar Aras, başkanı sıkıştırıp Erikli’yi alıp-almayacağına cevap vermesini istedi. Belediye Başkanı da kooperatif süre uzatma kararı alınması gerektiğini söylemesine rağmen Yaşar Aras uzatma kararı alınmasında ısrarcı olunca Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu da karar genel kurulundur diyerek eski yönetim ile girmeyi düşündüğü seçime girmekten vazgeçti. Hâlbuki Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu’nu dinlemiş olsalardı, kendisinin de kooperatif üyesi olması nedeniyle kooperatife başkan olup, mevcut yönetim ile 2 yıl süre ile kooperatifin hizmetlerinin devam etmesini ve ilk yıl kooperatif ve Erikli’nin sorunlarını birebir yaşayıp görmek istediğini, ikinci yılda hazırlanacak bir protokol ile kooperatifin yürüttüğü alt yapı hizmetlerini olabileceğini, bu hizmetler alındıktan sonra da kooperatifin fesih yoluna gidebileceğini açıklayacaktı. Genel Kurulda söz alan Şükrü Akıllı da belediyenin alt yapıyı almaması durumunda tek çare olarak Erikli/Saros belediyesinin kurulması gerektiğini her genel kurulda olduğu gibi bu kurulda da dile getirip üyelerimizi yanlış bilgilendirmeye/ kandırmaya devam etmiştir. Bir yerde belediye kurulabilmesi için gereken şartların neler olduğunu keşke bu açıklamaları yapmadan araştırmış olsaydı. Üyelerimizi doğru bilgilendirseydi her şeyden önce bu işe baş koyan kişi olarak nüfusunu Erikli’ye taşımış olsaydı ancak birilerinin dolduruşuna gelmiş bazı üyeler kooperatifin aktifi ve pasifi ile belediye ye devrini, bazı üyelerde kooperatifin fesih işlemlerini başlatıp bu aşamadan sonra Belediyenin alt yapıyı almaya mecbur olacağını düşündüklerini dile getirdiler. Ancak şunu unutmamak gerekir ki kooperatif aktifleri üyelerin bunca yıl ödedikleri aidat ve katkı payları ile alınmış olup, üyelerin malıdır. Böyle bir devirde üyelerden biri veya birkaçı mahkemeye müracaat ettiğinde devir işlemi düşecektir. Diğer bir konuda kooperatifi fesih edip alt yapıyı belediyenin mecburen alacağını düşünmek, burada yasalar devreye girmekte olup, son çıkan yasa ile Belediyelerin mücavir alanlarına ne şartlarda hizmet götüreceği gayet açık şekilde belirtmiş olup, yasa ‘Belediyeler kendi meclislerinde karar alarak mücavir alanlarına hizmet götürebilir’ der. Burada götürür diyerek mecbur bırakmamıştır.”

“SON ANDA ALELACELE OLUŞTURDUKLARI BİR LİSTE İLE SEÇİME GİRDİLER”

Sonuç olarak hazirun cetvelinde imzası bulunan ve oylamaya katılan 394 ortaktan 105 kabul oyuna karşılık 289 red oyu ile sürenin uzatılmadığını, 11 Ağustos 2019 tarihine kadar olağan üstü toplantı kararının alındığını ve bu toplantıda kooperatifin fesih oylanacağının üyelere bildirildiği kaydedilen açıklamada, “Daha sonra gündeme devam edilmiş, eski Yönetim ve Denetim Kurulları ibra edilmeyerek seçim yapılmış olup, yeni yönetim seçilmiş ancak taht kavgası çıktığından asıl üyelerden Şükrü Akıllı yönetime istifasını vermiştir. Biz eski yönetim olarak ibraya geçmeden önce seçime girmeyeceğimizi beyan ettik ve kooperatif süresinin Belediye devir alıncaya kadar 2 yıl uzatılmasından yana tavır aldık. Karşı tarafta seçime girme gibi bir çabaları olmadığı halde bizleri ibra ettirmeyerek son anda alelacele oluşturdukları bir liste ile seçime girdiler. Amaçlarının bir rant peşinde olduğu taht kavgasına girerek istifa yoluna gittiklerinden anlaşılmaktadır. Eski yönetim ve bizlere destek veren üyelerimiz olarak hiçbir zaman bir yarış içinde bulunmadık ve daima Erikli ’ye nasıl daha iyi hizmet edebiliriz düşüncesinde olduk. Bu nedenle Belediye Başkanının ilk makamına oturduğunda kendisini tebrik etmek ve Eriklideki alt yapıyı ne zaman alacağını sormak üzere ziyaret ettik. Kendisinin de mevcut yönetimle birlikte hareket ederek bir yıl içerisinde devir işlemlerinin gerçekleştirilebileceğini beyan etmiştir. Biz yönetim olarak kendisine her türlü desteğimizi vereceğimizi ve aynı oranda Belediye bünyesinden destek istediğimizi bildirdik. Hiçbir zaman bir çekişme içerisinde olmadık. Belediye ile bir uyum içinde olmayan bu yönetim, belediyenin biz eski yönetime sağladığı yardım ve desteklerinden mahrum kalacağından, Erikli’nin akıbetinin iyi olmayacağı ve biran önce belediye ile diyaloga geçilip Erikli halkının mağdur edilmemesi en büyük temennimizdir. 11 Ağustos 2019 tarihine kadar yeni yönetimce belirlenecek tarihte yapılacak olağanüstü genel kurulda üyeler olarak Erikli’nin geleceğini belirleyecek önemli kararlar almak durumundayız. Alınacak kararların uzun erimli çıkarlarımız ile örtüşmesi için konu hakkında bilgi ve bilincimizi üst düzeye taşımamız, sorumlu katılımcı davranmamız gerekmektedir. Genel kurul toplantısı, en yetkili karar organıdır. Bu yasa dışılıklarda, biri diğeri ile çelişen durumların oluşmasından her üyenin payına sorumluluklar düşmektedir. Yönetim Kurulunu bu sorunları en rasyonel şekilde çözmesi yönlendirmemizi, geleceğimizi doğru şekillendirmemiz için de doğru kararlar almamız gerekmektedir. Biz ayrıştırıcı değil birleştiriciyiz çünkü Erikli hepimizin. Saros’un incisi Erikli’ye sahip çıkmalıyız.” denildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol