57. Alay, 27. Alay Ve 15. Hava Bölüğü Keşan’dan geçti

57. Alay'ın anısını yaşatmak amacıyla her yıl 18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlamaları için Tekirdağ'dan yürüyüşler düzenleyerek Çanakkale'ye giden 57. Alay’ın temsili yürüyüşçüleri, 15 Mart 2019 Cuma günü Keşan’a ulaştı.

57. Alay, 27. Alay Ve 15. Hava Bölüğü Keşan’dan geçti

57. Alay'ın anısını yaşatmak amacıyla her yıl 18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlamaları için Tekirdağ'dan yürüyüşler düzenleyerek Çanakkale'ye giden 57. Alay’ın temsili yürüyüşçüleri, 15 Mart 2019 Cuma günü Keşan’a ulaştı.

Medya Keşan
Medya Keşan
18 Mart 2019 Pazartesi 09:34
57. Alay, 27. Alay Ve 15. Hava Bölüğü Keşan’dan geçti

HABER MERKEZİ

16 Mart 2019 Cumartesi sabahı da Keşan’dan ayrılarak Çanakkale’ye yol aldı.

57. ve 27. Alay yürüyüşçülerİ Keşan’a geldİ

Keşan’da Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nde Keşan Belediyesi işbirliğinde 27. Alay’ı temsilen Doğa Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) ve Uzunköprü 15. Hava Bölüğü ile buluşan ekip, saat 18.30 sıralarında Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşe geçti. Ekip için saat 19.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda karşılama töreni düzenlendi. Korteje, evlerin balkonlarına çıkanlar ve kaldırımlarda yürüyen vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Cumhuriyet Meydanı’nda Keşan halkına hitaben konuşan 57. Alay Yürüyüş Koordinatörü Hikmet Selim Yılmaz şunları söyledi: “Keşan’da 27. Alayımızla gurur duyarak birleşiyoruz. Yürüyüşümüz 9. Yılına ulaştı. 10. yıla 1 yıl kaldı. Yürüyüşümüzle Çanakkale’yi hurafelerden, masallardan yanlış anlatımlardan kurtarıyoruz. Kısa zaman öncesine kadar 27. Alay’ı kimse bilmiyordu. İlk müdafaayı yaptıklarını, savaşın kaderini değiştirdiklerini kimse bilmiyordu.” dedi.

57., 27. alaylar ile 15. Hava Bölüğü’nün Çanakkale Savaşı’ndaki önemini anlatan Hikmet Selim Yılmaz, “Keşan’ın Çelebi Köyü’ne liyakat anıtının dikilmesini istiyoruz. Belediye başkan adaylarımdan bu anıtın dikilmesi için destek sözü istiyoruz. Yürüyüşümüz boyunca bizlere destek olan herkese çok teşekkürler. Keşan Belediyesi ve DOÇEK başta olmak üzere kurum ve kuruluşlarımıza, belediye bandosuna ve basınımıza ve annelerimize çok teşekkür ediyoruz.” 

Yılmaz konuşmasının ardından yürüyüşe de katılan Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Kemaleddin Avcı’ ya liyakat madalyasının bulunduğu plaket takdim etti. Daha sonra konuşan DOÇEK Başkanı Hakan Eşme de şunları söyledi: “Çanakkale’de ilk kurşunu 27. Alay olarak biz sıkmıştık. 57. Alay arkamızdan gelerek bize yardıma koşmuştu. Kazandığımız an bu andı. 57. Alay ile birlikte Çanakkale ruhunu yeniden yaşatmak ve geleceğe aktarmak için hep beraber yürüyoruz. Kurtuluş Savaşı’nın ruhu Çanakkale olmadan anlaşılamaz. Tüm arkadaşlarımıza ve bize desteklerini her zaman gösteren Keşan Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.”

Törende daha sonra Millet İttifakı Belediye Başkan Adayı Şenol Yalı’ya söz verildi.

Yalı şunları söyledi: “Mustafa Kemal Atatürk’ün Alayı Keşan’a hoş geldiniz. Burada 27. Alay ile buluşuyorsunuz. Çelebi Köyü’ne yapılması planlanan liyakat anıtına her türlü desteği vereceğiz. Mimar olarak ben de bu konuyla ilgili özel bir çalışma yapacağım. Katkıda bulunursam ne mutlu bana. Önümüzdeki yıl yürüyüşe ben de katılmayı düşünüyorum.”

Törende daha sonra Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Mustafa Helvacıoğlu konuştu.

Helvacıoğlu şunları dile getirdi: “Misafirlerimizin hepsi Keşan’a hoş geldiler. Anıt konusunda Şenol arkadaşıma katılıyorum. Hangimiz başkan olursa Çelebi’ye anıt yapılacak. Bu sözü veriyoruz. Çünkü biz dönmeyi düşünmeyenlerin torunlarıyız. Ne mutlu Türk’üm diyene.”

Törenin ardından yürüyüşçülere Keşan Belediyesi tarafından yemek verildi.

57. ve 27. Alay yürüyüşçülerİ Keşan’dan uğurlandı

15 Mart 2019 Cuma akşamı Keşan’a gelen Temsili 57. Alay yürüyüşçüleri, Keşan’da 27. Alay yürüyüşçüleri ile buluşup geceyi ilçede geçirdikten sonra 16 Mart 2019 Cumartesi sabahı saat 09.00’da Tekel Meydanı’ndan Gelibolu’ya hareket etti.

Tekel Meydanı’ndaki uğurlama törenine; Millet İttifakı Keşan Belediye Başkan Adayı Şenol Yalı ile Belediye Meclis Üyesi adayları da katıldı.

Tekel Meydanı’ndaki törende konuşan 57. Alay Yürüyüş Koordinatörü Hikmet Selim Yılmaz , “Biz 1915’te cepheye ulaşabilmek için tarlalarda yatmış bir milletiz. Yaralandık, aç kaldık, susuz kaldık, uykusuz kaldık ama cepheye ulaştık. Bu cephe bugünkü cumhuriyeti doğurdu. Biz bugün huzurlu yaşıyorsak geçmişte yapılan fedakarlıklardandır. Bu bizim 9. yürüyüşümüz. Yürüyüşümüzde nasıl kenetlendiğimizi cümle alem gördü. Yürüyüşümüzün saygı duyulan bir yürüyüş olduğunu herkes anladı. Biz 2 kutbu biraraya getirdik. Barış içinde yaşamayı hem öğreniyoruz hem de öğretiyoruz. Çünkü biz Çanakkale’de siperlerde can vere vere millet olduk. O milletin bugüne yansımasıyız biz. Ayaklarımız yürümekten patlaya patlaya Çanakkale’de 57. Alay Şehitliği’nde yerimizi alacağız. 27. Alay Şehitliğinin yapılması için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Orada ilk yapılması gereken iş 27. Alay Şehitliğidir. En kısa zamanda Hain Tepesi’nde ilk kurşunun sıkıldığı yerde 27. Alay’ın anıtı dikilecek. 27. Alay Keşan’a bir marka oldu. Bunu arkadaşlarıyla birlikte gerçekleştiren DOÇEK Başkanı Hakan Eşme ve DOÇEK’i kutluyorum.” dedi.

Yılmaz, Keşan’da yerel basın mensuplarına da gazete ve İnternet sayfalarında yürüyüşe haberleriyle büyük önem verdikleri için çok teşekkür etti.

Konuşmaların ardından grup, Gelibolu’ya gitmek üzere Keşan’dan ayrıldı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol