57'nci Alay korteji, Keşan'a ulaştı

Çanakkale Savaşları'nda gösterdikleri kahramanlıkla destanlaşan 57'nci Alay anısına Tekirdağ'dan yürüyüşe başlayan ve 57 gönüllüden oluşan kortej, akşam saatlerinde Keşan’a ulaştı.

57'nci Alay korteji, Keşan'a ulaştı

Çanakkale Savaşları'nda gösterdikleri kahramanlıkla destanlaşan 57'nci Alay anısına Tekirdağ'dan yürüyüşe başlayan ve 57 gönüllüden oluşan kortej, akşam saatlerinde Keşan’a ulaştı.

Medya Keşan
Medya Keşan
17 Mart 2020 Salı 09:41
90 Okunma
57'nci Alay korteji, Keşan'a ulaştı

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’nci yıldönümü nedeniyle 18 Mart Çarşamba günü düzenlenecek törene katılmak üzere 57’nci Alay Şehitliği’ne yürüyen gaziler, öğrenciler ve STK temsilcilerinden oluşan 57 kişi, 235 kilometrelik yürüyüş için Tekirdağ Valiliği önünden Cuma günü yola çıktı. Kortej ellerinde Türk bayraklı flamaları ve sloganlar yazılı pankartlarıyla yürüyerek akşam saatlerinde ulaştığı Keşan'da soğuk ve yağışlı havaya rağmen alkışlarla karşılandı. Kortejin en önünde atlılar da yer aldı. Keşan'a ulaşan 57'nci Alay'a, Mehmet Gemici Cennet Bahçesi mevkiinde 27'inci Alay ve 15'inci Hava Bölüğü'nü temsil eden yürüyüşçüler katıldı. 57'nci Alay'ın Keşan'a gelişi nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi.

Törende konuşan 27. Alay Yürüyüş Komitesi Başkanı Hakan Eşme, 27. Alay temsilcileri olarak 57. Alay’ı Keşan’da karşılamaktan dolayı onur ve gurur duyduklarını belirterek, “10 yıldan bu yana yürüyüşümüzü gerçekleştiriyor ve tarihimizi bugün vatandaşlarımızave gençlerimize doğru şekilde aktarıyoruz. Bütün yürüyüşçülerimize ve bizleri destekleyen Keşan Belediyesi ve Keşan Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’na teşekkür ediyoruz. Bu yolculukta bize kılavuzluk eden Hikmet Selim Hocamız’a teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Hikmet Selim Yılmaz, Türk Sancağını yere düşürmeyeceklerini ifade ederek, şunları söyledi: “10 yıldan bu yana yürüyoruz. Sancağımızı yüreğimizde, beynimizde ve bilinçlerimizde taşımaya devam ediyoruz. Atam sen rahat uyu. Bu gençlik senin emanetini yere düşürmeyecek. Keşan dünya tarihine giren sancak liyakat madalyasıyla onurlandırılmıştır. Koca yürekli yürüyüşçü yol arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.”

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’de, Çanakkale ruhunun ülkede asla bitmeyeceğinin altını çizerek, yürüyüşe katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Törende son konuşmayı; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu yaptı.

Helvacıoğlu, kahramanlık destanı olan Çanakkale Savaşı’nın, millet olma bilincine erişilen, Atalarımızın geri dönmeyi düşünmeden canlarını vatan uğrunda feda ettikleri, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir kahraman olarak tarih sahnesine çıktığı ve tarihin akışının değiştirdiği nokta olduğunu belirterek, “Çanakkale Savaşları’nda canlarını ortaya koyan, adını tarihe ve kalplere ‘kahraman birlik’ olarak yazdıran 57. Alay’ı bu yıl da Keşan’ımızda karşılıyoruz. Çanakkale Savaşları'nda, Yarbay Mustafa Kemal'in ‘Ben size taarruz emretmiyorum ölmeyi emrediyorum’  sözüyle canlarını ortaya koyan 57. Alay'ın, tüm fertleri şehit olmuştur. Bugün onların kahramanlıkları ve ortaya koyduğu başarı ile gururlanıyoruz. Bugün bu bağımsız topraklarda özgürce yaşayabiliyorsak 57., 26., 27. Alayların ve 15. Hava bölüğü gibi dönmeyi düşünmeyen Atalarımızın sayesindedir. Bunun için başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize, atalarımıza minnet duygularımı ifade etmek istiyorum. Bütün şehitlerimiz nur içinde yatsın. Bizler bu bayrak altında rahat yaşıyorsak, geçmişte ödenen bedellerin sonucudur. Bize düşen tek görev 57. Alay’ın ve 27. Alay’ın ruhunu anlamaktır. Geleceğimiz birlikteliğimiz ile daha da parlak olacaktır. Büyük Atatürk’ün de dediği gibi ‘Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işleri yapacak cesaret bulacak’ Çok şükür Çanakkale’den aldığımız sancağı yere düşürmedik. Düşürmeye de hiç niyetimiz yok. Bu sancak bizim sancağımız. Bu cumhuriyet bizim cumhuriyetimiz. Bu duygu ve düşünceler ile bu duyguları bizlere bugün tekrar yaşatan ve bu organizasyona destek veren herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Her birinizi saygıyla selamlıyorum. Ne mutlu Türk’üm diyene” dedi.

Yürüyüşçüler, geceyi Keşan'da geçirdikten sonra 16 Mart 2020 Pazartesi sabahı Keşan Belediyesi’nin düzenlediği kahvaltı etkinliğinden sonra Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Altay’ın uğurlaması ile Alparslan Türkeş Meydanı’ndan saat 09.00'da Çanakkale'ye doğru yola çıktı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol