Açar: “Üretimde tohumun önemi”

Ziraat Yüksek Mühendisi Uzman Tarım Danışmanı Lütfü Açar, hububat üretiminde tohum kullanımıyla ilgili bilgilendirmede bulundu.

Açar: “Üretimde tohumun önemi”

Ziraat Yüksek Mühendisi Uzman Tarım Danışmanı Lütfü Açar, hububat üretiminde tohum kullanımıyla ilgili bilgilendirmede bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
11 Şubat 2019 Pazartesi 09:25
Açar: “Üretimde tohumun önemi”

HABER MERKEZİ

Hububat üretiminin bölgede önemli bir tarımsal faaliyet olduğunu belirten Açar, şunları söyledi: “Öyle ki gerek ilçemiz üretimlerinde olsun gerek ise bölgesel üretimler içerisinde olsun üretim payının  %35-40 seviyelerinde olduğu görülmektedir. Bu itibar iledir ki hububat üretiminde üretim artışı önemlidir. Ancak üretim artışı tohum çeşidi ile birlikte üretimde kullanılan diğer girdilerin nicelik ve de niteliklerinin de önem taşıdığı bilinmelidir. Diğer bir hususun da iklimin çeşit üzerindeki etkisinin de önemli olduğu bilinmelidir.”

“BÖLGEMİZDE ÇEŞİT SAYISI BİLİNMEYEN SAYIDA TOHUM ÇEŞİDİ EKİLİŞİ YAPILMAKTADIR”

Bölgede ekilen tohumların mevsim itibari ile çıkış ve gelişmelerinin çok farklı bir gelişim gösterdiğini söyleyen Açar, “Tohum; üretimde önemli bir girdi olduğu bilinmektedir. Doğrudur da. Ancak şu an itibari ile bölgemizde ekilen tohumların mevsim itibari ile çıkış ve gelişmeleri çok farklı bir gelişim gösterdiği görülmektedir. Bu nedenledir ki üreticimiz ektiği tohum çeşidini mevsimin gidişatını da dikkate alarak kullandığı diğer girdilerin nitelik ve niceliklerini de dikkate alarak mevsim itibari ile gelişmelerini izlemelidir. Neticesinde hasat döneminde çeşidin verim üzerindeki payının değerlendirmesini yapmalıdır. Bölgemizde çeşit sayısı bilinmeyen sayıda tohum çeşidi ekilişi yapılmaktadır. Ekilişleri yapılan tohumluklar muhakkak ki tescilleri yapılmış veya tescil safhasındadır. Mevsim itibari ile yapmış olduğumuz arazi kontrollerinde bölgemizde ekilişi yapılan hububat çeşitlerinin çok farklı bir gelişim gösterdiği gözlenmiştir. Tabiidir ki gelişmeye mevsimin etkisi ile birlikte gerek üretim öncesindeki hazırlık devresinde olsun gerek ise ekim esnasında üretim davranışları da etkili olduğu da unutulmamalıdır. Bu itibar iledir ki üreticimiz ekmiş olduğu hububat çeşitlerinin gelişmelerini takip etmeleri önemlidir. Çünkü bir sonraki üretime de en azından kullanacağı tohum çeşidi anlamında bir fikir sahibi olmalıdırlar.” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol