Akay, Bakan Müezzinoğlu’na sordu: “Emeklinin promosyonu ne zaman yatırılacak?”

Keşan Tüm Sivil Emekliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yalçın Akay, dün yaptığı açıklamada emeklilerin sorunlarına dikkat çekerek, emeklilerin maaş promosyonuyla ilgili konuştu.

Akay, Bakan Müezzinoğlu’na sordu: “Emeklinin promosyonu ne zaman yatırılacak?”

Keşan Tüm Sivil Emekliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yalçın Akay, dün yaptığı açıklamada emeklilerin sorunlarına dikkat çekerek, emeklilerin maaş promosyonuyla ilgili konuştu.

08 Kasım 2016 Salı 09:37
Akay, Bakan Müezzinoğlu’na sordu:  “Emeklinin promosyonu ne zaman yatırılacak?”
 Yalçın Akay, ülkeyi yönetenlere emeklilerin kendilerini anlatamadığını ifade ederek, “Aslında isteklerimiz devasa boyutlarda ve asla ürkütücü düzeyde değildir. Bilindiği gibi bir promosyon sorunumuz var ve bu konu artık emekli kesimini huzursuz ve rahatsız eder duruma gelmiştir. Milletvekillerimiz bu promosyon konusunu bir gecede halledip, 1 sene önce aldılar ve yediler. Her ne hikmetse kendilerinin bir gecede aldığı 1000 TL, bin 200 TL vs. promosyonu emekliye bir türlü veremediler. Bu konu, Bakan Süleyman Soylu zamanında bugün-yarın diye diye geçiştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Antalya’da bir vatandaşın kendisine, ‘Emeklilere ne zaman promosyon verileceğini’ sorması üzerine, ‘Bitirilecek biraz sabır’ yanıtını verdi. Sayın Bakan, hala net bir şey söyleyemiyor ve ‘en fazla yılsonuna kadar netleşir’ diyor. Yani hala, ‘emeklinin promosyonu şu tarihte banka hesaplarında olacaktır’ diyemiyor. Sayın Müezzinoğlu, Keşan ve Keşanlıları çok iyi bilir ve tanır. Biz doğruları yazıp çiziyoruz. Sanırım kendisini yazdıklarımızla üzmüş olmayız. Çünkü sorunumuz bireylerle değil, biz emeklilere reva görülen mekanizmalar ve davranışlarladır. Şimdi bu satırlardan Sayın Bakan’a sesleniyorum, emeklinin promosyonu ne zaman banka hesaplarına yatırılacaktır? Lütfen Sayın Müezzinoğlu açık ve net tarih veriniz.” dedi.

3 MAAŞ AVANS KONUSU

Son zamanlarda gündeme gelen emeklilere 3 maaş avans verilmesi konusuna da değinen Akay, “Olay şu, Maliye Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Bakanlığı SGK emeklilerine maaşlarından 12, 24 ya da 36 ay taksitle kesilmek üzere avans 3 maaş tutarında avans verilebilmesi konusunda çalışma başlatmışlar. Daha açık bir anlatımla, herhangi bir SGK emeklisi maaşının 3 katı kadar bir parayı kurumdan talep edebilecek ve bunu taksitle ödeyebilecektir. Bu konuda bir tarih verilmiyor, bekleyip göreceğiz. SGK emeklilerine TOKİ (Toplu Konut İdaresi) tarafından yapılan evler ile ilgili bilgileri yakında yapılacak bildirimle duyuracağız. Son söz, eğer emeklinin promosyonu 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle banka hesaplarında olmazsa, gerekirse Ankara’ya kadar gidip, konuyu Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı ve Bakanlar Kurulu’na ilgililer hakkında şikâyette bulunacağım.” şeklinde konuştu
Son Güncelleme: 08.11.2016 09:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol