Aksal, basın mensuplarıyla bir araya geldi: “Türkiye’de altyapısı olmayan bir tane il var, o da Edirne”

AK Parti Edirne Milletvekili, TBMM KEFEK Başkanı Dr. Fatma Aksal, basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Aksal, basın mensuplarıyla bir araya geldi: “Türkiye’de altyapısı olmayan bir tane il var, o da Edirne”

AK Parti Edirne Milletvekili, TBMM KEFEK Başkanı Dr. Fatma Aksal, basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Medya Keşan
Medya Keşan
20 Ekim 2020 Salı 10:43
Aksal, basın mensuplarıyla bir araya geldi:  “Türkiye’de altyapısı olmayan bir tane il var, o da Edirne”

SONGÜL KONAR

Açıklamasında ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ projesi ile ilgili bilgiler veren Aksal, Eski Bakan Veysel Eroğlu’nun Edirne ziyaretinden sonra Edirne’de yaşanan tartışmalar ile ilgili de konuştu.

“YAPILANDIRMA ÇALIŞMASI VAR, EN KISA ZAMANDA MECLİSE GELECEK”

Son günlerde vatandaşların merakla beklediği SGK ve vergi borçlarında yapılandırma çalışmaları ile ilgili bilgi veren Aksal, “Ciddi bir talep vardı, pandemi sürecinde her konuda vatandaşımızın yanında olduk. Esnafımıza, çalışanımıza, çiftçilerimize herkese destek olduk. SGK yapılandırmalarıyla vergi borçlarıyla ilgili ciddi talep vardı. Yapılandırma çalışması var, en kısa zamanda meclise gelecek. Taslak henüz belli değil, çalışma aşamasında. Ayrıntıları belli olunca duyuracağız. Çok soru geldiği için açıklayalım dedik. Vatandaşın ciddi bir beklentisi vardı, cezaya düşmek istemiyorlardı. Hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.  

“ET AÇIĞIMIZI KAPATMANIN EN KISA YOLU KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞINDAN GEÇİYOR”

‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ projesi ile ilgili bilgiler veren Aksal, projenin amaçlarından bahsederek şunları söyledi: “Pandemi sürecinde vatandaşların çok sıkışık alanlarda yaşamamasın ne kadar önemli olduğunu daha iyi idrak ettik. Aslında her zaman söylüyorduk bunu. Köylerde geri dönüşler oldu. İnsanları teşvik etmek için bu projeyi başlattık. 100 bin TL’ye kadar 0 faizli, 150 bin TL’ye kadar ise düşük faiz ile bir yıl geri ödemesiz 7 yılda ödenecek. Bence çok büyük bir imkândır. Küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesine yönelik bir proje. Türkiye hala et ithal eden bir ülke. 2023 yılına kadar Türkiye’de kendi kendine et üretebilen bir ülke olacağız. Et açığımızı kapatmanın en kısa yolu küçükbaş hayvancılığından geçiyor. Küçükbaş hayvancılığı ciddi şekilde teşvik edilmeli. Bölge olarak çok ciddi potansiyelimiz var. Atıl durumda olan meralarımız var, onları değerlendirmemiz lazım. Küçükbaş hayvancılığı teşvik etmek için böyle bir proje başlattık. Valiliğimiz Ziraat Bankası ile bir protokol imzaladı. Bu proje tüm ülke için. Vatandaşlarımız gerekli ayrıntılı bilgileri Tarım İl Müdürlüklerinden öğrenebilir.”

“RECEP BEY KENDİ İŞİNE BAKSIN, EDİRNE’NİN ALTYAPISINI YAPSIN”     

Son günlerde Edirne’de tartışma haline gelen açıklamalar ile ilgili konuşan Aksal, sözlerini şöyle sonlandırdı: “AK Parti iktidarı döneminde Devlet Su İşlerinden en büyük yatırımı alan illerin başında Edirne geliyor. Veysel Bey uzun yıllar bakanlık yaptı ve DSİ kökenli. AK Parti öncesinde İstanbul’un çok ciddi su sorununu vardı. Kullanacak ve içecek su bulamıyorlardı. Bu su sorununu çözen mimar Veysel Eroğlu’dur. Gerek ülkemize gerek bölgemize çok ciddi yatırımlar yapmıştır. Bence Veysel Bey’in veya AK Parti’nin ne yaptığından çok, yıllardır yerelde iktidar olan CHP bölgeye ne hizmet etti o sorgulansın. Keşan’ın hali ortada. 30 yıldır çivi çakılamayan Keşan’a, son bir buçuk yılda AK Parti belediyeciliği ile yapılan hizmetlere bakın. Dün Edirne’de il kongremiz vardı. Mesaimin büyük kısmını Edirne merkeze ayırıyorum. Burada biraz daha rahatım, AK Partili belediyemiz var. İlçe kongremizi yaptık. Edirne’nin durumu gerçekten içler acısı. Ben milletvekili olduktan sonra en büyük desteği Edirne belediyesine verdim. Türkiye’de altyapısı olmayan bir tane il var, o da Edirne. Edirne bunu hak etmiyor. İller Bankası’ndan çok ciddi kredi desteği verdik, bizim desteğimize rağmen maalesef belediye bunu becerip yapamıyor. Edirne’ye gidip bakın, sokaklarda yürünmüyor. İnsanlara bu kadar eziyet edilememeli. Recep Gürkan çok yakışıksız açıklamalar yapıyor. Aklı sıra dalga geçiyor, Recep Bey’in haddine değildir. Veysel Eroğlu Bakanımızın Edirne’ye yaptıklarını küçümsemek haddine değildir. Recep bey kendi işine baksın, Edirne’nin altyapısını yapsın, Selimiye’nin önünü yapsın. Veysel Bakanımıza Edirne’ye verdiği destekler için çok teşekkür ediyorum, Edirne ona minnettardır. Hamzadere Barajı’nı AK Parti iktidarı olarak aldığımızda %1’i tamamlanmıştı. Bugün bölgenin çok büyük bir kısmı %70’lere varan oranda. Çakmak Barajı diye bir proje yoktu. Yaptığımız göletleri saymayız. Edirne’nin su sorununu çözen kişi Veysel Eroğlu’dur. Edirne, Osmanlı’ya 92 yıl başkentlik yapmış kadim bir şehirdir. Bana göre dünyanın en güzel şehridir. Maalesef içler acısı bir belediyecilikle yönetilmektedir.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol