Aktaş, yabancı plakalı araçlara gelen düzenlemeyle ilgili bilgi verdi

“Artık yurtdışında 185 gün kalmış olma şartı aranmayacak”

Aktaş, yabancı plakalı araçlara gelen düzenlemeyle ilgili bilgi verdi

“Artık yurtdışında 185 gün kalmış olma şartı aranmayacak”

05 Eylül 2016 Pazartesi 09:33
Aktaş, yabancı plakalı araçlara gelen düzenlemeyle ilgili bilgi verdi

 Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) 6. Grup Meslek Komitesi Başkanı Göksel Aktaş, yabancı plakalı araçların Türkiye'de kullanılmasıyla ilgili 185 gün şartının kaldırıldığını belirtti.

Avrupa’da yaşayan ve özel otomobiliyle Türkiye'ye gidenlerden, hem aracın hem de kişinin 185 gün yurtdışında kalmış olması şartının arandığını belirten Aktaş, bu yasanın uygulanmasıyla, özellikle gümrüklerde çok sayıda emeklinin mağdur olduğunu kaydetti.

Göksel Aktaş, bu şikâyetler üzerine yasada değişiklik yapıldığını ve kararnamenin Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdiğini ifade ederek, “Yeni düzenlemeye göre yurtdışında yaşayan emeklilerden artık yurtdışında 185 gün kalmış olma şartı aranmayacak. Buna göre yurt dışında emekli olduktan sonra Türkiye’ye ilk defa araç getirecek kişilerde yurt dışında yerleşik olma şartının tezahürü olan 185 gün ilgili ülkede yaşama şartı aranmayacak. Aynı şekilde aracı için aldığı 24 aylık izin süresinin tamamını kullanmadan aracıyla yurt dışına çıkan emekli bir vatandaşımızın geri kalan sürelerini kullanmak üzere taşıtıyla yeniden Türkiye’ye giriş yapması durumunda da 185 gün şartı dikkate alınmayacak. Bu kişinin aracına, aracın sahip olduğu geri kalan izin süresi verilecektir.” diye konuştu.

BU KİŞİLERİN ARAÇLARINA YILDA BİR DEFAYA MAHSUS BİR AYLIĞINA SÜRE VERİLECEKTİR

Yeni düzenlemenin, aracı için iki yıllık iznin tamamını kullanmış veya 185 gün şartını yerine getirmeyen AB ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde yerleşik kişilerin gümrükte yaşadıkları mağduriyeti engellemek için de önemli bir kolaylık sağladığını söyleyen Aktaş, “Bu kişilerin araçlarına yılda bir defaya mahsus bir aylığına süre verilecektir.” derken, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni kararnamede ise şöyle belirtildi: “Belirli bir süre ile çalışmak veya öğrenim görmek amacıyla gelen Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerin ülkelerinde adlarına kayıtlı olan kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına geçici bir süreyle Türkiye Gümrük Bölgesi’nde trafiğe tescil edilmek üzere geçici ithalat izni verilir. Bu taşıtlar çalışma veya öğrenim süresi içerisinde Türkiye Gümrük Bölgesi’ne getirilebilir. Bu kişilerden emeklilik tarihinden sonra Türkiye Gümrük Bölgesine ilk defa getirecekleri kişisel kullanıma mahsus kara taşıtları için Türkiye’ye son giriş tarihinden geriye doğru bir yılda en az 185 gün Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunması koşulu aranmaz.”

Son Güncelleme: 06.09.2016 09:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol