Alioğlu:

“Ustalık belgesi başvuru süresi 6 ay uzatıldı”

Alioğlu:

“Ustalık belgesi başvuru süresi 6 ay uzatıldı”

18 Aralık 2015 Cuma 08:21
Alioğlu:
 Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Başkanı Yüksel Alioğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nca, Çıraklık Eğitimi Uygulaması Kapsamına alınmış olan ve 152 meslek dalında kalfalık başvurusunda bulunamadığı için Ustalık Belgesi alma hakkını kullanamamış olanlara 16 Eylül 2015 tarihinden itibaren 6 ay süreyle başvuru hakkı tanındığını belirtti.

Alioğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, inşaat sektöründe 23 Mayıs 2015’te çıkan bir yasa ile bir yıl süre tanınarak 26 Mayıs 2016’dan sonra belge zorunluluğu aranacağını ve bu kapsamda kurum olarak bilgilendirme toplantısı yaptıklarını ifade ederek şunları kaydetti;

“40 tane çok tehlikeli meslekler sınıfına giren işler ile ilgili Oda olarak bilgilendirme toplantısı gerçekleştirmiştik. Bu belgelerin usta arkadaşlarımıza nasıl sağlanacağı konusunda firmamız ile görüşmelerimiz oldu. Bu belgeleri mutlaka almamız gerekiyor. Çırak eğitim sistemindeki meslek dallarında belgesi olmayanlara başvuru affı getirildiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nun Geçici 1. Maddesi gereğince sınavla sahip olduğu halde, süresi içinde başvuruda bulunmadığı için bu hakkını kullanamamış olanlara 16 Eylül 2015 tarihinden itibaren 6 ay süreyle başvuru hakkı tanınmıştır. Devletimizin bu konudaki af turumu ve süreyi uzatması çok olumlu. Odamızda bunu destekliyor. Ustalarımızın ustalık belgesi alması konusunda bu şekilde bir kolaylık sağlanması ustalarımız ve müteahhitlerimiz için olumlu bir durum. İnşaat sektörünün ne kadar zor ve tehlikeli olduğunu herkes biliyor. Bu kapsamda müteahhit arkadaşlarımız da belgesiz adam çalıştırmamak için ellerinden geleni yapacaklardır.”

16 MART 2016 SON BAŞVURU TARİHİ

Buna göre; mesleğinin ilimizde çıraklık eğitimi uygulama kapsamına alındığı tarihte; 18 yaşını doldurmuş olup kamu veya özel sektöre ait işyerlerinde çalışmış olanlar Kalfalık Sınavlarına, 16 yaşını doldurmuş olanlar (Uyum Eğitimine) İntibak Eğitimine tabi tutulduktan sonra Kalfalık Sınavlarına, kalfalık belgesi sahibi olup mesleğin kapsama alındığı tarihte 22 yaşını doldurmuş olanlar da Ustalık Sınavlarına girmek üzere başvuruda bulunabilirler. Başvurular, 16 Mart 2016 tarihi mesai saati bitimine kadar kabul edilecek olup bu tarihten sonraki başvurular kabul edilmeyecek.

BAŞVURUDA İSTENECEK BELGELER

Detaylı bilgi almak isteyen kişiler, Mesleki Eğitim Merkezine ve bağlı bulundukları esnaf odalarına başvurabilecek. Başvuru esnasında istenecek belgeler ise; Başvuru formu, öğrenim belgesinin aslı ve fotokopisi, 4 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, sağlık raporu ve SGK belgesi.”

Son Güncelleme: 18.12.2015 08:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol