Araç sahipleri ve sürücüler dikkat!

Kış lastiği uygulamasında bazı değişiklikler yapıldı

Araç sahipleri ve sürücüler dikkat!

Kış lastiği uygulamasında bazı değişiklikler yapıldı

24 Kasım 2014 Pazartesi 07:34
Araç sahipleri ve sürücüler dikkat!
  

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demirkan, geçen Cumartesi günü yaptığı açıklamada, kış lastiği uygulaması ile ilgili bazı değişikliklerin yapıldığını kaydetti.

Demirkan, “Kış Lastiği ve Uygulamaları” başlıklı genelgenin “a” ve “ç” bendleri ile “Denetimlerde Uygulanacak Usul ve Esasalar” başlıklı 2’inci maddesinin “a” bendinin değiştirildiği ve aynı maddeye “e” bendinin eklendiğini, “İdari Müeyyide”  başlıklı 3. maddesinin birinci fıkrasının değiştirildiğini söyledi.

Mahmut Demirkan, açıklamasında şunları söyledi: “<Kış Lastiği ve Uygulamaları> başlıklı genelgenin <a> bendi, <Kış lastiği; üzerinde M+S işareti ve kar tanesi işareti bulunan ve 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu arttırmak amacıyla birleşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilinen çivili lastiklerde kış lastiği yerine geçer.>. <ç> bendi ise <Kamyonet minibüs ve ‘A’ türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorundur.> şeklinde değiştirilmiştir. Ayrıca <Denetimlerde Uygulanacak Usul ve Esasalar> başlıklı 2’inci maddesinin <a> bendinin değiştirildi ve aynı maddeye <e> bendi eklendi. <a> bendi; <Kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında M+S veya M+S işaretiyle birlikte kar tanesi işareti veya sadece kar tanesi işareti aranacaktır.> Eklenen <e> bendi ise şu şekilde; <Kamyon, çekici, tanker, otobüs, yarı römork ve römork türü araçlarda lastik diş derinliği en az 4 mm olmak zorundadır.>. Öte yandan <İdari Müeyyide> başlıklı 3. maddesinin birinci fıkrası <Yapılan denetimlerde, kış lastiği kullanılması zorunlu olduğu halde kullanmayan araç sahipleri için ‘Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İdari Para Cezası Karar Tutanağı’ kullanılarak ‘Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik’te belirtilen miktarda idari para cezası uygulanır ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekler en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir ve izin verilen yerleşim yerinin adı söz konusu idari para cezası karar tutanağı üzerinde belirtilir> şeklinde değiştirilmiştir.” 

Son Güncelleme: 25.11.2014 08:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol