Arıkan, 5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle açıklamada bulundu “Bizler yargının asli ve kurucu unsuruyuz”

Edirne Barosu Başkan Yardımcısı ve Keşan Temsilcisi Av. Arb. Aylin Arıkan, 5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle açıklamalarda bulundu. Tüm meslektaşlarının Avukatlar gününü kutlayan Arıkan, “Ne yazık ki ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu Covid-19 tehlikesi nedeniyle bu sene hak ettiğimiz gibi bir ‘Avukatlar günü’ yaşayamadık” dedi.

Arıkan, 5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle açıklamada bulundu “Bizler yargının asli ve kurucu unsuruyuz”

Edirne Barosu Başkan Yardımcısı ve Keşan Temsilcisi Av. Arb. Aylin Arıkan, 5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle açıklamalarda bulundu. Tüm meslektaşlarının Avukatlar gününü kutlayan Arıkan, “Ne yazık ki ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu Covid-19 tehlikesi nedeniyle bu sene hak ettiğimiz gibi bir ‘Avukatlar günü’ yaşayamadık” dedi.

Medya Keşan
Medya Keşan
04 Nisan 2020 Cumartesi 10:09
296 Okunma
Arıkan, 5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle açıklamada bulundu  “Bizler yargının asli ve kurucu unsuruyuz”

AYGÜL KONAR

“KİMSEDEN EMİR VE TALİMAT ALMADIĞIMIZ GİBİ, SAVUNDUĞUMUZ KİŞİ DE DEĞİLİZ”

Bu zorlu süreçte mağduriyet yaşayan meslek örgütlerinin neredeyse en başında avukatların geldiğini ifade eden Aylin Arıkan, yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: “Bakanlığımız tarafından alınan önlemlerle birlikte, HSK tarafından verilen tavsiye niteliğindeki karar çerçevesinde, çalışma alanlarımız olan adliyelerdeki yoğunluğun azaltılması amacıyla bir dizi önlem alınmıştır. Bu doğrultuda da mesleğimiz ve meslektaşlarımız maddi ve manevi bir yükün altında, sağlık endişesi ve gelecek kaygısı ile baş başa kalmıştır. Beklentimiz mesleğimizin ve meslektaşlarımızın bu zor günleri en hafif atlatacağı şekilde yeni düzenlemelerin bir an evvel hayata geçirilmesidir. Avukat, halkın adalete erişiminin ve hak arama özgürlüğünün en önemli ve etkili silahıdır.  Bizler, hak arayan insanlar arasında hiçbir ayrım yapmaksızın onların yasa önündeki savunucularıyız. Kimseden emir ve talimat almadığımız gibi, savunduğumuz kişi de değiliz. Bizler yargının asli ve kurucu unsuruyuz. Bizler soru soran, sorgulayan, eleştiren ve gerçeğin ortaya çıkması için dünyayı durmaksızın didikleyen bir mesleğin temsilcileriyiz.”

HUKUK DEVLETİ, DEMOKRASİ VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ MÜCADELEMİZ YILMADAN DEVAM EDECEKTİR”

Avukatın hiç olmadığı veya savunmanın güçlü olmadığı bir yargılama sisteminin, adil ve meşru olmadığını dile getiren Arıkan, “Tarihin her döneminde hâkimler ve mahkemeler vardır. Ancak bu mahkemelerin adil karar vermeleri ve hukuki meşruiyet kazanmaları, avukatların tarih sahnesinde yerini almasıyla mümkün olabilmiştir. Bizler demokratik, laik hukuk devletinin en büyük güvencesi, Cumhuriyet kazanımlarını içtenlikle sahiplenen bir mesleğin mensupları olmakla gurur duyuyoruz. Mesleki sorunları çözmek ve hukukun üstünlüğünü sağlamak Avukatlık Kanununun üzerimize yüklediği görevler ve sorumluluklardır. Özellikle demokrasi ve hukukun üstünlüğü mücadelesinde toplumun Barolardan büyük beklentileri vardır. Bu bilinçle hukuk devleti, demokrasi ve hukukun üstünlüğü mücadelemiz yılmadan devam edecektir. Bu gün bir kez daha yinelemek isteriz ki; Büyük Atatürk’ün kurduğu tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nde, Cumhuriyetin temel ilkelerine, laik, sosyal hukuk devletine, yargı bağımsızlığına, evrensel hukuk kurallarına, temel hak ve özgürlüklere olan inancımızla hukuk  mücadelesine yılmadan devam edeceğiz” dedi.

“CUMHURİYET’İN KURULUŞ FELSEFESİNE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Edirne Barosu olarak, büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda, Cumhuriyet’in kazanımlarına, temel değerlerine ve Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine sahip çıkmaya devam edeceklerini vurgulayan Avukat Aylin Arıkan, “Bu vesileyle başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, baromuza ve mesleğimize hizmet etmiş ahirete intikal eden meslek büyüklerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Baromuzun kurucularına, Baromuza emeği geçen tüm başkanlarımıza, yöneticilerimize, meslektaşlarımıza ve çalışanlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyor, ebediyete intikal edenleri saygı ve rahmetle anıyorum. Son olarak, dünyada ve ülkemizde her geçen gün endişe ve korku yaratan, bizleri evlerimize ve dört duvara kapatan Covid 19 virüsünden bir an evvel kurtularak, yeniden umutlu, sağlıklı ve özgür günlerimize geri dönebilmemizi yürekten temenni ediyor, virüs nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızı da rahmetle anıyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol