mersin escort

Ata toprağı İpsala’dan yola çıktı

HABER MERKEZİ

Ata toprağı İpsala’dan yola çıktı

HABER MERKEZİ

17 Mayıs 2017 Çarşamba 09:40
538 Okunma
Ata toprağı İpsala’dan yola çıktı

Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu kapsamında, Selanik'te Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, dün İpsala Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye getirilerek, Ankara’ya götürülmek üzere yola çıktı.

Türkiye Atletizm Federasyonu, İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu kapsamında, Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, İpsala Sınır Kapısı'nda törenle karşılandı.

Törene, İpsala Kaymakamı Ali Uysal, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Necmettin Hüseyin ile vatandaşlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından halk oyunları gösterisi sunuldu.

Törende bir konuşma yapan İpsala Kaymakamı Ali Uysal, "Türk demek, dünyada eşi benzeri olmayan yüksek kültürün adıdır. Mustafa Kemal Atatürk, yalnız emperyalizmi yenmedi, bir ulusu kurtardı. Eğer Atatürk Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasaydı bu topraklarda Türk ırkı kalmazdı. Mustafa Kemal devrimin adıdır, yok edilmek istenen bir milleti yeniden ayağa kalkmasını sağlamıştır. Türkiye'de suni bölünmeler yapılmamalıdır, Türkiye Cumhuriyeti de bizim Osmanlı da bizimdir. Fatih ne kadar büyük komutansa, Atatürk de büyük komutandır. Fatih'de bizim, Mustafa Kemal Atatürk de bizimdir." dedi.

Türkiye'nin Gümülcine Konsolosu Ali Rıza Akıncı ise "Dünyanın en medeni, en barışçı, kamu düzenine en saygılı azınlıklarından söz ediyoruz. Hiç bir zaman hak mücadelesinde şiddete başvurmamış bir azınlıktır Batı Trakyalı Türkleri. Burada yurt dışından gelen Türkler'in al bayrakla ilk karşılaştığı bir noktada, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu topraklardan, Cumhuriyetimizi kurduğu topraklara Kurtuluş Savaşını başlattığı toprakların ilk adımında bir araya geldik. Bugünlerde çok daha iyi anlıyoruz ki, son vatan toprağını ayakta tutma azmimizi daha iyi anlatmamız gerekiyor." diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Kaymakam Uysal, koşuyu başlatmak üzere havaya atış yaptı. Keşanlı atletlerin de katılımıyla toprak Anıtkabir ve Samsun'a ulaştıracak.

Son Güncelleme: 17.05.2017 10:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol