Badır, güneş gözlüğü kullanıcılarına tavsiyelerde bulundu

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte artan gözlük ihtiyacı sebebi ile üretilen işporta ürünler, insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Badır, güneş gözlüğü kullanıcılarına tavsiyelerde bulundu

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte artan gözlük ihtiyacı sebebi ile üretilen işporta ürünler, insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Medya Keşan
Medya Keşan
13 Haziran 2019 Perşembe 09:33
Badır, güneş gözlüğü kullanıcılarına tavsiyelerde bulundu

SONGÜL KONAR

Çok uygun fiyatlara tezgâhlarda yerlerini alan ucuz güneş gözlüklerinin insan sağlığına zararları ile ilgili bir açıklama gerçekleştiren Keşan Mutlu Optik Mesul Müdürü Optisyen Gamze Badır, güneş gözlüğü kullanıcılarına bazı tavsiyelerde bulundu.

“KALİTEYİ ASIL ORTAYA KOYAN ŞEY İSE KULLANILAN HAM MADDELERDİR”

Açıklamasına kaliteli bir gözlüğün kaliteli olma sebebinin, üretilirken kullanılan ham madde olduğunu kaydederek başlayan Gamze Badır, “Kaliteli bir güneş gözlüğünün belli standartları vardır. Camın ve çerçevenin kalitesi önemlidir. Çerçeveden ziyade kalite önceliği tabi ki camdadır. Kaliteyi asıl ortaya koyan şey ise kullanılan ham maddelerdir. Maalesef yurt dışından, uzak doğudan gelen işporta güneş gözlükler tezgâhlardadır. Sadece kendi dükkânımız için söylemiyorum, Keşan’daki hiçbir optikte bu tarz kalitesiz gözlükler bulamazsınız.” şeklinde konuştu.

“RENK RENK POŞETLERİ GÖZLÜK HALİNE GETİRİYORLAR”

Ucuz ve ekonomik gözlüklerin camlarının ve çerçevelerinin, çöplüklere atılan naylonlardan, malzeme ücreti verilmeden yapıldığını, bu yüzden uygun fiyatlara satılabildiğinin altını çizerek açıklamasına devam eden Badır, “Bu ucuz ve ekonomik gözlüklerin camlarının yapımı için, Avrupa’daki çöplüklerden hurdaları alıyorlar. Tıbbi atık poşetleri, kanserojen maddeler de içeren yemek poşetleri, renkli naylon poşetler toplanıyor. Bir ısı vererek eritiliyor. Erittikten sonra çerçeveyi ne renk yapmak istiyorlarsa o renk boyayı katıyorlar. O renk renk, pembe kırmızı, yeşil poşetlerden, atıklardan oluşan camları da boyalar katarak zorla siyahlaştırıyorlar. O renk renk poşetleri gözlük haline getiriyorlar.” ifadelerini kullandı.

“KORUMAKTAN ZİYADE ZARARLI IŞINLARI DAHA ÇOK RETİNAYA ÇEKİYOR”

Bu tarz ekonomik gözlüklerin göz sağlığını nasıl etkilediği konusunda da açıklama yapan Badır, “Tarif ettiğim naylon atıklardan oluşan gözlükler, ışığın karşıdan gelmesi halinde camın içinde dağılıyor ve ışığı retinaya ulaştırıyor. Yani korumaktan ziyade zararlı ışınları daha çok retinaya çekiyor. Bu tarz ürünleri kullanan vatandaşların, ortalama 45 yaşlarında, %100 katarakt olma ihtimali çok yüksektir, %30 oranlarına yakın, sarı nokta hastalığına ve bunun yanında birçok göz hastalığına yakalanma ihtimalleri çok yüksektir.” şeklinde önemli bilgilendirmelerde bulundu.

“HİÇ KİMSE KALİTELİ BİR ÜRÜNÜ ÇOK DA UCUZA ALAMAZ”

Bir ürünün kaliteli olabilmesini sağlayan şeyin, o ürünün kullanıldığı malzeme ile doğru orantılı olduğunu, dolayısı ile ham maddesi ucuz olan bir ürünün kaliteli olamayacağını, optiklerdeki güneş gözlüklerinin kaliteli ham maddelerden yapıldığı için, ekonomik gözlükler kadar uygun fiyatlara satılamadığını açıklayan Gamze Badır, açıklamasına şöyle devam etti: “Tezgâhlarda karşımıza çıkan güneş gözlüklerinin ham maddesine para ödenmiyor. Tam anlamı ile bir kar sağlanabilindiği için de çok ucuz fiyatlara satılabiliyor. İnsanlara da cazip geliyor. Cam için söylediğim her şey çerçeveler için de geçerli. Ekonomik gözlüklerin kolay soyulmasının sebebi de kalitesiz ham maddelerdir. Cilt kanserine bile yol açacak kadar ciddi bir durum söz konusudur. Hiç kimse kaliteli bir ürünü çok da ucuza alamaz çünkü kaliteli ürünlerin bir maliyeti vardır. Gözlerimizin bir yedeği yoktur. Göz sağlığımız bozulursa maalesef bunun bir geri dönüşü yoktur. Sağlık her şeyden önemlidir.”

“OPTİK GÖZLÜĞÜ KULLANILMIYORSA, HİÇ GÖZLÜK KULLANMAMAK DAHA FAYDALIDIR”

Tezgâhlardaki ekonomik gözlükleri satın alan vatandaşları, hiç gözlük kullanmamanın daha yararlı olduğu konusunda uyaran Badır: “Tezgâhlardaki ekonomik gözlüklerden satın alan vatandaşlara tavsiyem, hiç güneş gözlüğü kullanmamaları. Çünkü gözlerini güneşten korumak amaçlı alınan bu gözlükler, güneş ışınlarını daha fazla retinaya ulaştırıyorlar. Eğer optik gözlüğü kullanılmıyorsa, hiç gözlük kullanmamak daha faydalıdır.”

Son olarak Gamze Badır, güneş gözlüğü satın alacak birisinin mutlaka bir optiğe uğraması gerektiğini, göz sağlığının önemli olduğunu hatırlatarak açıklamasını sonlandırdı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol