Baro Başkanına Şeyh Bedreddin eleştirisi

Bülent Saylam

Baro Başkanına Şeyh Bedreddin eleştirisi

Bülent Saylam

03 Ocak 2017 Salı 09:00
Baro Başkanına  Şeyh Bedreddin  eleştirisi

Edirne Barosunda 1990-2012 yıllarında görev yapan baro başkanları dün yaptıkları ortak açıklamayla 2016’nın son ayında Edirne kamuoyunda çokça yer alan
Şeyh Bedreddin’in heykelinin dikilmesi konusunda müdahil olan şimdiki baro başkanının tutumunu eleştirdi. Sosyal paylaşım sitesinden yapılan açıklamada baro başkanları Metin Kıray, Teoman Özdöl, Faruk Sezer, Coşkun Molla ve Ahmet Uludağ yazının başında durum tespiti yaptıktan sonra son bölümde şimdiki Baro Başkanı Özgür Yıldırım’a Edirne Barosunun misyonunu hatırlatarak, baronun böyle bir tartışma içine çekilmiş olması nedeniyle üzüntülerini dile getirmeleriyle sona eriyor.

Şeyh Bedreddin’in heykelinin dikilmesi ile ilgili tartışmanın başlamasına neden olan açıklama Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın belediyenin yapacağı olağan bir icraatını açıklamasıyla başlamıştı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’de yaşamış ve Edirne’ye hizmet etmiş olan şahsiyetlerin Edirne’de heykelinin dikileceğini kamuoyuna duyurmuş ve geç de olsa Şeyh Bedreddin heykelinin olacağı bir parkın yapılacağını Edirnelilere bildirmişti. Tartışma sadece Edirne içinde değildi. Konu ile ilgili olarak Keşan’dan da MHP eski Keşan İlçe Başkanı ve Keşan Belediyesi MHP’li Belediye Meclis Üyesi Süleyman Eren de “Devlete isyan etmiş birinin heykelinin dikilmesine sıcak bakmıyorum” diyerek görüş bildirmişti. Sanat Tarihçi Engin Beksaç da heykelin dikilmesine karşı olmadığını açıklayanlar arasındaydı. Esas açıklama ise önce sosyal medya hesabından olmak üzere sonra da yazılı basında konuyla ilgili olarak görüşlerini bildiren Edirne Barosu Başkanı Özgür Yıldırım’dan geldi. Yıldırım, sert bir dille Şeyh Bedreddin’in heykelinin dikilmesine karşı çıkmış ve Şeyh Bedreddin’i dönemin FETÖ’süne benzetmişti. Bunun ardından tartışma 1990-2012 tarihlerinde görev yapan Edirne Baro Başkanlarının açıklamasıyla başka bir noktaya geldi. Adeta birikmiş bir öfkenin sakin bir dille anlatımıydı bu ortak açıklama. Ve şimdiki baro başkanına bir nato gibiydi de diyebiliriz.


Tartışmaya bir boyut ise Şeyh Bedreddin destanı zamanının çok ötesinde bir devrimciydi, Atatürk de Damat Ferit gibi biat eden olsaydı bu gün Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş olabilir miydi? Atatürk Osmanlıya isyan etmedi mi?” diyerek sosyal medyadan paylaşım yapan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı getirdi. Diğer bir boyut ise bir köşe yazısında dile getirildi. Çağdaş Trakya internet haber sitesi köşe yazarı Orçun Oğuz, “İyi ki Recep Gürkan var..!” başlıklı köşe yazısında Arkadaş, sormazlar mı adama? Sen ne yaptın, sen ne ürettin, bu memleket için diye? Sormazlar mı adama, ÖZGÜR’lükler bu kadar kuşatılmışken, işi gücü bıraktın Recep Gürkan’ı neden, hedef aldın diye?”diyerek baro başkanı Özgür Yıldırım’a asli görevini sorgulamış ve Yıldırım’a sorular sormuştu.


Peki, bu kadar büyütülecek ne vardı bir heykelin dikilmesi neden bu 5 baro başkanına açıklama yaptırmıştı? Aslına bakarsanız Şeyh Bedreddin bir sonuçtu. Belediye Başkanı Gürkan ile Baro Başkanı Yıldırım’ın baro seçimlerinde başlayan tartışma Şey Bedreddin’de en üst düzeye çıktı.

Ben bu tartışmaları aşağı yukarı sizlere aktarmaya çalıştım. Son olarak merak ettiğim bir şey var. Edirne Barosunun Keşan Temsilcisi bu konu hakkında ne düşünüyorlar? Varsa konu hakkında düşünceleri gazetemizin numarası belli, bizi arayıp konu hakkındaki düşüncelerini bize aktarabilirler. Aslında baro temsilcisini bazı konularda görüşlerini sormak için arıyoruz ama pek dönüş olmuyor bize bu yazıyla da bu isteğimizi dile getirmiş olduk.

Yeni yıl herkese sağlık getirsin başka da bir şey getirmesin diliyorum.

Son Güncelleme: 05.01.2017 10:14
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol