Bezbaş, köyden kente göçü önleyen ürünü önerdi “Reçinenin kilosu 700 TL’den satılıyor”

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Bezbaş, dışa bağımlılığı azaltan, köyden kente göçü önleyecek devletin projelerinden birinin reçine olduğunu söyledi.

Bezbaş, köyden kente göçü önleyen ürünü önerdi “Reçinenin kilosu 700 TL’den satılıyor”

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Bezbaş, dışa bağımlılığı azaltan, köyden kente göçü önleyecek devletin projelerinden birinin reçine olduğunu söyledi.

Medya Keşan
Medya Keşan
22 Ekim 2020 Perşembe 09:26
Bezbaş, köyden kente göçü önleyen ürünü önerdi  “Reçinenin kilosu 700 TL’den satılıyor”

BÜLENT SAYLAM

Bezbaş, çok geniş bir kullanım alanı olan reçinenin kilosunun 700 TL’ye alıcı bulduğunu ve orman köylüleri için ciddi bir gelir kaynağı olabileceğini dile getirdi.

“KÖYDEN KENTE GÖÇÜN ÖNÜNE GEÇİLİYOR”

Mustafa Bezbaş, devletin üretime yönelik projelerin takip edilmesi gerektiğini hatırlatarak bunlardan birinin de reçine olduğunu söyledi. Bezbaş, “Orman Genel Müdürlüğünün orman köylüsüne önemli bir destek projesi var. Reçine, dışa bağımlılığı azaltmada önemli bir ürün. Türkiye’nin çeşitli illerinde orman köylüleri reçine üretiminden ciddi gelir elde ediyor. Özellikle çam ormanların çok olduğu yerlerdeki orman köylülerinin reçine üretimine başladıktan sonra köyden kente göçün de önüne geçiliyor.” şeklinde konuştu.

“REÇİNE ÜRETİMİ HER GEÇEN GÜN GİDEREK ARTIYOR”

Bezbaş, bölgemizde de araştırıldığı zaman üretebileceği reçine için geçen ay çıkan bir haberde şu ifadelere yer verildiğini dile getirdi: “1950’li yıllardaki ORKÖY projesi kapsamında başlatılan çalışmalarla bugüne kadar antepfıstığı-melengiç, kekik, bal ormanları, defne ve kestanenin ardından son 30 yılda gelişmeye başlayan reçine üretimi her geçen gün giderek artıyor.”

“KİLOSU 700 TL’DEN SATILIYOR”

Reçine üretimiyle dışa bağımlılığın azalacağının altını çizen Bezbaş, “Reçine boya, ayakkabı, seramik, kağıt, kozmetik, mobilya, ve tıp olmak üzere birçok sektörde kullanılıyor. Bunun büyük kısmı dışarıdan alınıyor. Planlı bir şekilde reçine üretimi sağlanırsa ülke ekonomisine ve orman çiftçimizi de katkı sağlamış olacak. Endüstri sektöründe tercih edilen reçinenin belli yöntemlerle çıkarılıyor ve kilosu 700 TL’den satılıyor.” diye konuştu.

“İL GENEL MECLİSİ DESTEK VERECEKTİR”

Bölgemizde de reçine üretiminin yapılıp yapılmayacağının araştırılması gerektiğini savunan Bezbaş, sözlerini şöyle bitirdi: “Orman köylülerimizin olduğu bölgelerde reçine üretiminin verimliliği araştırılıp, bu desteklerden faydalanması gerekir. Köylerle ilgili birçok proje var. İl Genel Meclisimiz bu konuyla ilgili de gerekli desteği verecektir. Pandemi ile beraber üretiminin ne kadar önemli olduğunu anladık. Tarımsal üretimi her bölgeye yayarak ülke ekonomisine katkı sağlamış bununla beraber de köyden kente göçü engellemiş oluruz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol